Що таке інгаляція, а що небулайзер? Як працює небулайзер?
Інгаляція – це метод лікування, який полягає у вдиханні речовин у вигляді аерозолю (таким способом можна вводити ліки, інші біологічно активні сполуки, елементи або частинки води), це ширше поняття, ніж небулізація, оскільки небулізація визначає метод диспергування зазначених розчинів або суспензій. Небулайзер (як різновид інгалятора) – це пристрій, який генерує аерозоль шляхом механічного диспергування лікарського засобу / речовини в рідкій фазі.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Розчин або суспензію для інгаляції поміщають в небулайзер, а потім за допомогою стисненого повітря або кисню (небулайзер під тиском), шляхом видавлювання через сітку з отворами відповідного розміру (мембрана, сітчастий небулайзер) або за допомогою акустичного хвиля, створена ультразвуковою головкою (ультразвуковий небулайзер), розсіюється в аерозоль і вдихається пацієнтом за допомогою мундштука або маски.
Дізнайтеся більше: Інгаляції – що це таке і коли варто застосовувати?
Чому ми використовуємо небулайзер?
Залежно від розміру часток, що стискаються при вдиханні, аерозольні частки можуть досягти нижніх дихальних шляхів через зворотні дихальні шляхи (у носі, горлі, гортані та трахеї мають найбільші аерозольні частки, середні пропускають у бронхи, найменші – у бронхіоли та альвеоли) зі значним зменшенням або усуненням системних ефектів (які виявляються, наприклад, при прийомі препарату в групі таблеток, сиропів тощо), що може бути непотрібним, а іноді навіть шкідливим.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Крім того, інгаляція речовини дозволяє / препарату діяти швидко, отримати сильний місцевий ефектвонананамінанатвотвотвинаміна.
Коли варто робити інгаляції дитині?
Небулізація показана при наступних захворюваннях нижніх дихальних шляхів і таких станах, як: астма, муковісцидоз з легеневими симптомами, хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), бронхіоліт, рецидивуючий або хронічний бронхіт, бронхоектатична хвороба, змазування дихальних шляхів у пацієнтів на штучній вентиляції легенів, нерухомі синдром війок.
Небулізація також може бути показана при захворюваннях верхніх дихальних шляхів, таких як: хронічний ринофарингіт, гострий або хронічний синусит, гострий епіглотит; гострий ларингіт; бактеріальний ларингіт, трахеїт і бронхіт, а також при інших захворюваннях, таких як легенева гіпертензія, пневмонія у пацієнтів з ослабленим імунітетом.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.При небулізації, крім медикаментів, можна використовувати сольові розчини (хлорид натрію – NaCl) різної концентрації: фізіологічний розчин (0,9%) – з концентрацією, близькою до рідин організму, гіпертонічний розчин (1,5%, 3%) – з концентрацією вище. ніж рідини організму. Крім сольових розчинів, на ринку також представлені препарати з гіалуроновою кислотою або эктоином.
Пам’ятайте, що ефірні олії не можна використовувати для небулайзера, тому що дрібні частинки, які утворюються небулайзером, можуть потрапити в нижні дихальні шляхи і викликати задуху.
Чим відрізняються сольові розчини різної концентрації і для чого вони застосовуються?
Фізрозчин (0,9% NaCl) можна використовувати кількома способами. Крім небулайзера, його можна використовувати для промивання ран, очей, полоскання носа. Фізрозчин, який використовується для небулізації, має переважно зволожуючі властивості, а також може використовуватися як базовий розчин для використання з деякими ліками. Однак слід пам’ятати, що фізіологічний розчин, не призначений для цього (сіль для ін’єкцій, розчин для ін’єкцій), не може використовуватися для ін’єкцій (ін’єкцій).
Варто навести принцип, що вода переходить з менш концентрованого середовища в більш концентроване. Тому, коли він ізотонічний (подібний за концентрацією до деяких рідин організму), він не спричиняє рух води. Інша ситуація з гіпертонічною сіллю, концентрація якої вище міжклітинної рідини або сльози, і її вживання викликає рух води в бік концентрованої солі. Використання такої солі, наприклад, у носовому проході викликає надходження води в носову порожнину і таким чином розріджує та полегшує видалення секрету звідти.
Слід пам’ятати, що гіпертонічна сіль, яка використовується в небулайзері, може спричинити бронхоспазм (згідно з рекомендаціями, після інгаляції бронхо розширювача слід використовувати 3% або 5% гіпертонічної солі, про її застосування рекомендую проконсультуватися з лікарем) і спричиняє посилення при кашлі (підвищеному виділенні секрету) – не застосовувати у вечірні години.
Що відомо про гіалуронову кислоту та ектоін?
Гіалуронова кислота є основним фізіологічним компонентом позаклітинної речовини (покращує її гідратацію), яка у своїй високомолекулярній формі має протизапальні властивості. Докази його ефективності при лікуванні захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів у дітей обмежені, але наявні дані свідчать про те, що він може мати позитивний ефект при лікуванні рецидивуючих інфекцій і хронічних або рецидивуючих запалень дихальних шляхів.
У продажу є препарати з комбінацією гіалуронової кислоти та солі (як ізо-, так і гіпертонічної). У такому поєднанні гіалуронова кислота має зволожуючу та протизапальну дію, а гіпертонічна сіль сприяє очищенню дихальних шляхів.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Увага! Препарати з гіалуроновою кислотою не можна використовувати в меш-небулайзерах через ризик пошкодження (засмічення) мембрани!
З іншого боку, ектоін є органічною хімічною сполукою з протизапальними властивостями, яка також міцно зв’язується з молекулою води, запобігаючи зневодненню та руйнуванню білка. Є дослідження, яке показало ефективність фізіологічного розчину та інгаляційного розчину ектоїну при лікуванні гострого бронхіту та гострих респіраторних інфекцій.
Читайте також: Ектоїн для інгаляцій – спосіб лікування інфекцій дихальних шляхів
Що ще варто знати про небулізацію?
- Плач малюка зводить навіть до нуля ефективність небулайзера, який спрямований на депонування препарату в легенях.
- Ампули з препаратами для інгаляцій одноразові, після відкриття не придатні для повторного використання, оскільки вже не є стерильними.
- Інші розчини, окрім фізіологічних (ізотонічних), не слід використовувати як основні солі ліків.
Binh-Hai T. – Розчин для інгаляцій, що містить ектоін, проти фізіологічного розчину для інгаляцій у лікуванні гострого бронхіту та гострих респіраторних інфекцій: проспективне, контрольоване, обсерваційне дослідження, Гіндаві, 2019
Di Chicco M. – Гіалуронова кислота для лікування захворювань дихальних шляхів у дітей: мало доказів для кількох показань, дитяча пульмонологія, 2020
Емерик А. – Небулізація: що, як, для кого, коли? Польський консенсус щодо небулізації, mp.pl, 2013