krople zawierające enzym laktazę, który poprawia trawienie laktozy, zwłaszcza u niemowląt
dwa rodzaje laktazy - szersze zastosowanie już od pierwszych dni życia
można stosować zarówno podczas karmienia piersią, jak i mlekiem modyfikowanym
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Jak rozpoznać kolkę?

Kolka to trudna przypadłość okresu noworodkowego i niemowlęcego. Trudna nie tylko dla dziecka, ale również dla jego rodziców. Według różnych źródeł, może pojawić się od trzeciego dnia do trzeciego tygodnia życia, a ustąpić w granicy 3.-4. miesiąca. Zdarzają się przypadki, że dzieci zmagają się z kolką niemowlęcą nawet do ukończenia 9. miesiąca.

Opracowano dwa główne kryteria, którymi należy się kierować w rozpoznawaniu kolki u niemowląt. Kryteria Wessela z 1954 r. określają, że kolka występuje wtedy, kiedy atak płaczu trwa jednorazowo przynajmniej 3 godziny, płacz z powodu kolki zdarza się najmniej 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 3 kolejne tygodnie.

Kryteria Rzymskie III dodają, że płacz zaczyna się i kończy nagle, bez żadnej wyraźnej przyczyny, trwa przynajmniej 3 godziny, 3 razy w tygodniu przez przynajmniej tydzień, a dodatkowo dziecko rozwija się prawidłowo, bez żadnych odchyleń w rozwoju.

Płacz związany z kolką niemowlęcą zaczyna się gwałtownie, dziecko chwilę wcześniej może wydawać się zaniepokojone, a kiedy zacznie płakać – wygląda tak, jakby bardzo cierpiało z bólu. Pręży się i wykonuje szybkie ruchy kończynami, zgina je w stawach i prostuje, zaciska dłonie w pięści. Kolka zazwyczaj pojawia się w godzinach wieczornych i nocnych, dlatego nie należy jej wiązać z porami karmienia ani samym karmieniem, które odbywają się zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dowiedz się więcej: Jak rozpoznać kolki u niemowlaka?

Czy istnieją skuteczne sposoby na kolkę?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jest całkiem sporo sposobów jak radzić sobie z kolką niemowlęcą, ale ich zastosowanie nie jest gwarancją, że u konkretnego dziecka wybrany sposób się sprawdzi. Może zaistnieć sytuacja, że nie zadziała nic, a ataki kolki trzeba będzie przeczekać.

Warto jednak spróbować kilku metod, z odrobiną szczęścia może uda się złagodzić ataki kolki u niemowlęcia. Bardzo ważne jest, że kolka nie stanowi zagrożenia życia czy zdrowia malucha. Trudno patrzeć na płaczące i wyraźnie cierpiące dziecko, jednak nie jest udowodnione, że kolka powoduje ból. Naukowcy skłaniają się ku hipotezom, że kolki wynikają głównie z niedojrzałości układu pokarmowego, braku odpowiedniej flory bakteryjnej czy alergii pokarmowej, jednak żadna z teorii badawczych nie została uznana za jedyną i słuszną, udowodnioną badaniami, przyczynę powstawania kolek u niemowląt.

Badacze wskazują, że kolka niemowlęca występuje częściej, jeśli matki mają depresję, obniżony nastrój, a w domu występują konflikty. Być może kolka jest spowodowana odczuwaniem przez dziecko negatywnych emocji rodziców.

Jakie leki można podać na kolkę niemowlęcą?

Nie ma żadnych leków na kolkę niemowlęcą, które miałyby udowodnioną naukowo skuteczność. Można podawać dziecku probiotyk, szczególnie jeśli zawiera szczep Lactobacillusreuteri. Te bakterie znajdują się w mleku kobiecym i stanowią ważny element mikroflory jelitowej noworodków.

Część pediatrów zaleca produkty z symetykonem, które wspomagają usuwanie gazów z jelit, jednak nie wykazano, że podawanie preparatów wzbogaconych o symetykon faktycznie przeciwdziała występowaniu kolki lub łagodzi i przerywa jej ataki.

Jakie są domowe sposoby na kolkę u niemowlaka?

mama śpi z niemowlakiem na brzuchu

Można zalecić wiele różnych sposób na kolkę niemowlęcą, jednak najważniejsze jest, aby zapewnić dziecku spokój, bliskość rodziców oraz ograniczyć wszelkie zbędne bodźce (tj. hałas, ostre światło, zapachy czy nadmierna ilość ludzi w otoczeniu). Płacz wywołany kolką jest stresujący nie tylko dla rodziców, ale i dla zdezorientowanego malucha, dlatego bliska obecność mamy i taty wydaje się być kluczowa.

Dzieci zazwyczaj bardzo lubią się przytulać, a dotyk najbliższych, ich zapach i dźwięk bicia ich serca zdaje się je uspokajać. Warto wykorzystywać kontakt skóra do skóry, aby zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa i wyciszenie. Ciepło ciała rodzica, delikatnie kołysanie, cisza, subtelna muzyka lub biały szum – to może być klucz do przetrwania kolek niemowlęcych. Jakich jeszcze sposobów można próbować, gdy nasze dziecko płacze z powodu kolek? Termofor z pestek wiśni na brzuch, masaż, kąpiel w wiaderku.

Dobrym sposobem jest także położenie sobie nagiego maluszka (w samej pieluszce) na klatce piersiowej. Dziecko leżąc na brzuchu i czując ciepło ciała bliskiej osoby, pobudza swoje jelita do pracy, dzięki czemu atak kolki może minąć szybciej.

Nie ma dowodów, że dieta eliminacyjna matki karmiącej wpływa na kolkę u dziecka, gdyż ten problem jednakowo dotyka dzieci karmione naturalnie i maluchy karmione sztucznie.

Czy kolkę należy przeczekać?

Jeśli dziecko ma atak kolki i płacze, nie powinno dojść do sytuacji, że będzie pozostawione samo sobie, żeby się wypłakało. Nawet jeśli kolka nie boli, sytuacja jest bardzo stresująca dla malucha, a obecność rodzica jest dziecku niezbędna, aby czuło, że jest bezpieczne.

Może się zdarzyć, że na kolkę nie znajdziemy skutecznego sposobu, ale to nie znaczy, że nie należy próbować. Kolka samoistnie mija w okolicy 3. miesiąca życia dziecka i faktycznie do tego czasu należy przeczekać, jednak jeśli nasz maluch ma taki problem, warto wybrać się do pediatry, aby ocenił, czy nasze dziecko rozwija się prawidłowo i czy nic mu nie dolega.

Kiedy mija kolka niemowlęca?

Zazwyczaj kolka ustępuje, gdy dziecko kończy 3. miesiące. To czas orientacyjny, gdyż niektóre dzieci szybciej radzą sobie z kolkami, ale zdarzają się wyjątki, że kolki występują nawet do 9. miesiąca życia.

Jeśli kolka jest bardzo nasilona lub nie przechodzi po 4. miesiącu życia, dobrze jest skonsultować stan dziecka z pediatrą, gdyż tę dolegliwość należy różnicować np. z alergią pokarmową, wgłobieniem jelita, a nawet zapaleniem ucha środkowego.

Może zainteresować Cię również: Muzyka na uspokojenie i uśpienie dziecka


Dla niemowląt i dzieci
Reklama


1.  Czerwonka-Szaflarska M., Gawryjołek J.: „Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej”, Forum Medycyny Rodzinnej, 2010, 4(6), 408-414.

2.  Kalicki B., Rustecka A.: „Najczęstsze zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt i ich związek z żywieniem. Część I. Kolka i ulewania”, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2010, 6(3), 194-197.

3.  Rurarz A., Rajatczak K., Feleszko W.: „Kolki niemowlęce”, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2016, 12(4), 413-418.