Jak rozwija się wzrok?

Wzrok to jeden z głównych i najlepiej poznanych zmysłów człowieka. Warunkuje prawidłowy rozwój dziecka, dlatego bardzo ważne jest, aby wszelkie wady wzroku u dziecka diagnozować na jak najwcześniejszym etapie. Im późniejsza diagnoza, tym dłuższe i trudniejsze, a czasem niemożliwe jest leczenie zaburzeń wzroku.

Zaczątki narządu wzroku tworzą już około 3. tygodnia ciąży. W 9. tygodniu płód wykształca tęczówkę, a na twarzy widać zamknięte powieki. Po ukończeniu pierwszego trymestru ciąży, już w 14. jej tygodniu dziecko zaczyna reagować na światło. Powłoki brzuszne i rosnąca macica przepuszcza przez swoją ścianę światło, które staje się bodźcem dla malucha, w macicy nie panują ciemności. Przed ukończeniem II trymestru ciąży, średnio w 26. tygodniu, dziecko jest już na tyle rozwinięte, że odróżnia dzień od nocy, światło słoneczne od światła sztucznego. Odwraca głowę w jego kierunku i porusza całym ciałem, kiedy światło pobudza je do reakcji. Trzy miesiące przed narodzinami płód otwiera oczy, wytwarza się siatkówka. Na około dwa miesiące przed porodem dziecko wykonuje skomplikowane ruchy gałek ocznych, jednak mimo tego, że narząd wzroku w czasie ciąży rozwija się w nieprawdopodobnie szybkim tempie – w chwili narodzin noworodek widzi bardzo niewyraźnie.

Przeczytaj także: Ciekawostki na temat karmienia piersią


Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Z czego składa się narząd wzroku?

Widzenie to skomplikowana czynność, zależna od prawidłowego rozwoju całego aparatu wzroku. Co wchodzi w jego skład? Oko to pierwszy i podstawowy narząd zmysłu wzroku. Gałki oczne to skomplikowane twory, które już po trzecich urodzinach malucha przestają rosnąć i osiągają swoją docelową wielkość. Na nich zlokalizowane są receptory, które odbierają doznania zmysłowe, czyli światło oraz obraz, i przekazują je drogami nerwowymi do mózgu, gdzie następuje ich przetwarzanie. Najważniejszym nerwem odpowiedzialnym za wzrok jest nerw wzrokowy. Do narządu wzroku zalicza się także powieki, mięśnie okalające oko czy oczodół.

Jak widzi noworodek w pierwszych dniach życia?

oczy noworodka

Określa się, że dziecko zaraz po narodzinach widzi w granicach 10% ostrości dorosłego człowieka. Zauważa tylko wyraźne i kontrastujące kolory, kształty czy wzory. Preferowana przez świeżo upieczonych rodziców biel czy inne pastelowe barwy są obojętne dla dziecka. Maluch skupi uwagę na kolorach takich jak czarny i biały, czy czerwony i biały, barwy muszą wyraźnie kontrastować, a kolory odcinać się od drugiego.

Jeśli rodzice nad łóżeczkiem dziecka powieszą pozytywkę, nie powinni się dziwić, że dziecko po urodzeniu nie będzie nią zainteresowane. Ruch zabawek może okazać się zbyt szybki i drażniący dla malucha, a kolory słabo widoczne. Dziecko w pierwszych tygodniach po urodzeniu wyraźnie widzi jedynie z odległości około 20 cm, dlatego twarze są z reguły pierwszymi „obrazami”, które kształtują zmysł wzroku malucha. Gdy mija 2.-5. tydzień po urodzeniu dziecko zaczyna zatrzymywać wzrok na chwilę na określonym przedmiocie.

Jak rodzice mogą wspierać rozwój wzroku noworodka i niemowlęcia?

Rodzice często nie zdają sobie sprawy, ale to, na co patrzy ich dziecko w dużej mierze determinuje rozwój narządu wzroku. Noworodek powinien często oglądać książeczki kontrastowe, leżeć na macie w wyrazistych kolorach, ale również mieć możliwość patrzenia na twarze najbliższych.

Nie powinno się ograniczać dziecku pola widzenia, np. poprzez zastosowanie ochraniaczy w łóżeczku. Patrzenie na jasny sufit czy niezbyt widoczną dla małych oczu karuzelę nie można traktować jako wspomaganie rozwoju dziecka.

Zbilansowana dieta to także ważny element profilaktyki wad wzroku i jeden z czynników warunkujących jego prawidłowy rozwój. Dla dziecka do 6. miesiąca życia najodpowiedniejszych pokarmem jest mleko matki, w którym zawarte są składniki, wspierające rozwój wzroku. Mleko zawiera m.in. długołańcuchowe wielonasycone kwasy tłuszczowe, czyli kwas arachidonowy oraz dokozaheksaenowy (DHA), czynniki wzrostu, witaminy oraz mikro- i makroelementy, istotnie wpływające na prawidłowe widzenie. Stąd matka karmiąca również powinna mieć dietę zbilansowana pod względem ilości składników odżywczych i mineralnych, aby jej mleko mogło zapewnić dziecku odpowiednią ich ilość, bez szkody dla jej organizmu.

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym również do 6. miesiąca życia powinny mieć dietę wyłącznie mleczną, dopiero po jego ukończeniu można zacząć wprowadzać pokarmy stałe. Mieszanki mleczne w swoim składzie zwykle mają wystarczającą ilość składników odżywczych, w tym witamin i makroelementów, i zazwyczaj nie jest potrzebna dodatkowa suplementacja.

Noworodki i niemowlęta karmione piersią powinny mieć suplementowaną witaminę D, gdyż jej ilość w mleku mamy jest niewystarczająca. Maluchy karmione mlekiem sztucznym powinny dostawać dodatkowo dawkę witaminy D, jeśli w mieszance nie występuje lub występuje w zbyt małych ilościach. Z biegiem czasu wzrok malucha będzie się wyostrzać: zacznie dostrzegać drobniejsze elementy, będzie widzieć z większej odległości i o wiele wyraźniej, niż zaraz po urodzeniu. Jednak czasem okazuje się, że dziecko nie widzi świata tak, jak powinno. Wtedy trzeba wybrać się z maluchem do specjalisty.

Jakie są sygnały alarmowe, że wzrok dziecka nie rozwija się prawidłowo?

niemowlę patrzy na zawieszkę

Jak najwcześniejsze rozpoznawanie wad i zaburzeń wzroku dzieci jest warunkiem ich prawidłowego diagnozowania i skutecznego leczenia.

Gdy dziecko kończy pierwszy, drugi i kolejny miesiąc życia, ale nie potrafi skupić na niczym wzroku, nie odwraca głowy w kierunku światła, nie reaguje na twarz, która znajduje się blisko, czy nie wodzi wzrokiem za zabawką, rodzicowi powinna zapalić się w głowie czerwona lampka.

Wraz z rozwojem dziecka powinny pojawiać się nowe umiejętności, jednak gdy rozwój psychoruchowy dziecka się opóźnia, oznacza to, że działanie jednego lub więcej zmysłów jest zaburzone. Do okulisty powinien wybrać się rodzic z dzieckiem, które wydaje się nie reagować na otoczenie.

Już dwumiesięczne dziecko potrafi skupić i śledzić twarz dorosłego, a w trzecim miesiącu uśmiechać się na widok bliskiej osoby. Dziecko uczy się także utrzymywać kontakt wzrokowy. Gdy takie umiejętności nie występują, rodzice powinni wziąć pod uwagę konsultację z lekarzem.

Jakie wady wzroku najczęściej występują u noworodków i niemowląt?

U najmłodszych dzieci nie ma wad, które można byłoby uznać za najczęstsze. W podobnym stopniu noworodki i niemowlęta dotyka krótko- i nadwzroczność. Astygmatyzm występuje częściej u dzieci do 4. roku życia niż u starszych przedszkolaków czy dzieci w wieku szkolnym.

Są jednak pewne sytuacje, w których dziecko jest predysponowane do określonych zaburzeń wzroku, np. wcześniaki bardzo często mają diagnozowaną krótkowzroczność i często dotyka je retinopatia wcześniacza, czyli choroba wynikająca z nieprawidłowego rozwoju siatkówki oka, związana z niedojrzałością dziecka. To sprawia, że dzieci z grup ryzyka zaburzeń wzroku powinny zostać przebadane przez lekarza okulistę, nawet jeśli nie prezentują żadnych objawów. Badanie ma na celu sprawdzenie, czy oko rozwija się prawidłowo i jak najwcześniejsze reagowanie, gdyby wystąpiły objawy choroby.

Może zainteresować Cię również: Zabawki sensoryczne dla niemowląt – co to takiego, dlaczego warto je mieć i jak wykonać je własnoręcznie?


dla dziecka od pierwszych dni życia
wspiera prawidłowy rozwój kości, mózgu, wzroku i układu odpornościowego
DHA z ekologicznych alg i witamina D
starannie dobrane, naturalne składniki
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama