skuteczny preparat na alergiczne zapalenie spojówek, bezpieczny dla dzieci
może być stosowany już od 1 dnia życia
dzięki obecności ektoiny ma działanie przeciwzapalne
skuteczność potwierdzona klinicznie, nie zawiera konserwantów
postać farmaceutyczna: wyrób medyczny

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Alectoin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów alergicznego zapalenia spojówek. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Co najbardziej pyli w czerwcu? 

trawy i chwasty

Trawy

Czerwiec to szczytowy moment pylenia traw. Wysokie stężenia ich pyłków utrzymują się w powietrzu właściwie od końca maja przez całe wakacje. Choć poszczególne gatunki kwitną w różnych okresach późnej wiosny i lata, nie ma to większego znaczenia. Pyłki traw to białka o bardzo podobnej budowie. Dlatego też dla osób uczulonych tak samo uciążliwe jest kwitnienie tymotki łąkowej (które zaczyna się w czerwcu), co trzciny pospolitej (która zaczyna pylić w lipcu) czy trawy bermudzkiej (znanej jako psie proso, a kwitnącej bliżej sierpnia). 

Czerwiec to też czas kwitnienia traw uprawnych, a więc żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia, kukurydzy, sorgo. Najczęściej alergie wywołują pyłki żyta. Na szczęście kwitną dość krótko – kilka, kilkanaście dni.

Chwasty

Oprócz traw także chwasty zaczynają pylić w czerwcu. Na kalendarzach dla alergików zaznaczone na czerwono są w tym miesiącu głównie pokrzywa, szczaw, babka, bylina i komosa. 

Pokrzywa to pospolity chwast, który rośnie w całej Polsce. Wraz z drobnymi kwiatkami wypuszcza potencjalnie uczulający pyłek. Osiąga wysokie stężenia, jest lekki i obecny w powietrzu na terenie całej Polski. Alergia na pokrzywę rozpoznawana jest rzadko, podobnie jak alergia na szczaw. Znacznie częściej uczulenie wywołują byliny, babki i komosy, które w czerwcowym powietrzu osiągają wysokie stężenia.


łagodzi objawy skórne towarzyszące takim schorzeniom, jak:
alergia pokarmowa, wypryski alergiczne, atopowe zapalenie skóry oraz stany zapalne skóry
każda kapsułka zawiera co najmniej 5 miliardów bakterii
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Co jeszcze pyli w czerwcu i uczula?

Czarny bez

Kwitnie pięknie, ale może uczulać. Alergia na czarny bez dotyczy nielicznych, ale jest uciążliwa tak samo jak alergia na brzozę. Wrażliwi mogą zmagać się z nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, dychawicą oskrzelową. Bez kwitnie pod koniec maja, ale to w czerwcu pyli najobficiej.

Lipa drobnolistna

Na przełomie czerwca i lipca rozpoczyna się pylenie lipy. To drzewo występuje na terenie całego kraju, ale ponieważ nie jest wiatropylne, nie uczula aż tak bardzo jak brzozy czy trawy. Jasnożółte, pachnące kwiaty lipy przyciągają owady, które przenoszą pyłek i zbierają nektar, z których powstaje miód. Osoby uczulone na lipę powinny uważać z jego spożyciem. Alergię krzyżową może wywołać nie tylko miód lipowy, ale też wielokwiatowy. 

Grzyby mikroskopowe

Cladosporium i Alternaria to grzyby mikroskopowe (pleśniowe), które powodują zarówno alergie sezonowe, jak i całoroczne. Ich zarodniki mogą przyczynić się do rozwoju uczulenia, które będzie dawać o sobie znać zwłaszcza latem i jesienią. Grzyby pleśniowe pylą intensywnie od czerwca aż do września, wywołując u wielu osób nieżyt nosa, a także astmę.

Co pyli w czerwcu? Objawy alergii wziewnej

Objawy alergii na pyłki roślin są zwykle podobne. To wodnisty, cieknący katar, czasem spływający po tylnej ścianie gardła i powodujący kaszel. To też seryjne kichanie i swędzenie nosa. Świąd może pojawić się też w okolicy ust, podniebienia, gardła. Alergia na pyłki objawia się także zapaleniem spojówek, a więc zaczerwienionymi, piekącymi, łzawiącymi oczami i opuchniętymi powiekami. Zdarza się też, że uczulenie ujawnia się na skórze, jako pokrzywka lub zmiany atopowe. Należy pamiętać, że alergia na pyłki roślin może prowadzić do rozwoju astmy i innych chorób alergicznych.

Jak radzić sobie z alergią na pyłki w czerwcu?

W czerwcu alergicy powinni zachować szczególną ostrożność i wdrożyć właściwą profilaktykę. Należy unikać kontaktu z alergenami – nie przebywać w pobliżu pylących i uczulających ich roślin, nie wychodzić z domu i nie wietrzyć mieszkania rano i wieczorem, nie spożywać produktów, mogących wywołać alergie krzyżowe. Dodatkową ochronę mogą zapewnić zawieszone w oknach grube firany i moskitiery oraz oczyszczacze powietrza, które pochłaniają wnikające do pomieszczeń alergeny. 

Chcąc zapobiec uciążliwej alergii, warto ponadto stosować profilaktycznie krople z ektoiną, nosić okulary przeciwsłoneczne i maseczki ochronne. Ważne, by po powrocie ze spaceru zmieniać ubranie i płukać nos i oczy roztworem soli fizjologicznej (0,9% NaCl). Jeśli uczulenie na pyłki roślin jest bardzo dokuczliwe, mogą okazać się niezbędne leki przeciwhistaminowe i glikokortykosteroidy. W przypadku sezonowo występujących objawów warto rozważyć immunoterapię alergenową. Tzw. odczulanie pozwala skutecznie pozbyć się nawracających dolegliwości, na efekty trzeba poczekać, ale to jedyna metoda przyczynowego leczenia alergii. 

Może zainteresować Cię również: Alergia u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie


Uwolnij się od uciążliwych objawów alergii
Reklama