krople zawierające enzym laktazę, który poprawia trawienie laktozy, zwłaszcza u niemowląt
dwa rodzaje laktazy - szersze zastosowanie już od pierwszych dni życia
można stosować zarówno podczas karmienia piersią, jak i mlekiem modyfikowanym
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Listy wyprawkowe to temat rzeka. W Internecie znajdziecie mnóstwo przykładowych list z podziałem na okresy, w których maluszek ma przyjść na świat – osobne zestawienia dla dzieci urodzonych w cieplejszych miesiącach i w chłodniejszym okresie w roku. Także takie, które uwzględniają wyłącznie konkretne grupy produktów, np. ubranka lub akcesoria kosmetyczne i apteczne.

Część z tych list jest bardzo obszerna – zawiera naprawdę bardzo dużo pozycji w każdej kategorii, zaś część minimalistyczna – wymienia to, co najważniejsze. Ja tym razem skupię się tylko na akcesoriach dla noworodków. Które z nich warto kupić, a które raczej się nie przydadzą?

Akcesoria do pielęgnacji i kąpieli

Zacznijmy od akcesoriów do pielęgnacji i kąpieli. Tu podstawowym produktem będzie wanienka. Na rynku znajdziecie klasyczne plastikowe modele, do których można dokupić stelaże, żeby wygodniej myć maluszka albo wersje składane na płasko. Te ostatnie sprawdzą się wtedy, gdy macie niewielkie mieszkanie i tym samym ograniczoną przestrzeń do przechowywania.

Pozostałe rzeczy z tej kategorii są opcjonalne. Część rodziców kupuje przewijaki – sztywne do nakładania na łóżeczko albo miękkie do ułożenia na komodzie, zaś część uważa, że to zbędny gadżet, bo dziecko można przewinąć na kanapie lub na podłodze. Podobnie jest np. z ręcznikami z kapturkami – da się je zastąpić klasycznymi ręczniczkami, które macie w domu i termometrem do kąpieli – niektórzy nawet, jeśli dostaną je gratis do wanienki, w ogóle z nich nie korzystają.

Akcesoria do karmienia

A co z akcesoriami do karmienia? Te trzeba dostosować do sposobu karmienia. Jeśli planuje się karmić maluszka piersią, warto kupić laktator i kolektor pokarmu. Laktator przyda się do stymulowania laktacji na początku, a kolektor do zbierania pokarmu zwłaszcza wtedy, gdy będzie go stosunkowo niewiele. Można również poszukać wygodnej poduszki do karmienia, na której układa się dziecko, ale to nie jest konieczne – część mam woli używać zwykłych małych poduszeczek.

Jeżeli zaś planuje się karmienie mlekiem modyfikowanym, od razu powinno się zaopatrzyć w dwie lub trzy niewielkie butelki ze smoczkami o małym przepływie oraz szczotkę do ich czyszczenia. Pozostałe akcesoria z tej kategorii, to znaczy sterylizator i podgrzewacz są opcjonalne. Można je kupić, ale nie trzeba. Np. ja używałam podgrzewacza tylko na samym początku przy pierwszej córce, a później oddałam go innej mamie, która chciała sprawdzić, jak działa.

wspomaga prawidłowy pasaż jelitowy, dzięki zawartości składnika pochodzenia roślinnego – manny z jesionu.
poprawia konsystencję stolca, normalizuje częstość wypróżnień, skraca czas wypróżnień, pomaga przy bólach skurczowych brzucha.
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Akcesoria do wózka i fotelika

Na listach wyprawkowych znajdziecie również akcesoria do wózka i fotelika. Które z nich są warte uwagi? Na pewno przydadzą się: torba do wózka, folia przeciwdeszczowa i parasolka albo daszek chroniące przed słońcem. Do torby włożycie najpotrzebniejsze rzeczy, np. komplet zapasowych ubranek, pieluszki, mokre chusteczki, butelkę z mlekiem itp., a folię lub daszek wykorzystacie w razie nagłej zmiany pogody podczas spaceru. Często jednak nie trzeba kupować ich dodatkowo, bo są dołączane do wózka.

Ze swojego doświadczenia polecam otulacz z otworami na pasy przeznaczony do fotelików samochodowych. Ten produkt przyda się wtedy, gdy dziecko ma się urodzić w chłodniejszych miesiącach, bo malucha nie należy przewozić w foteliku w kombinezonie albo kurtce. Otulacz zapewni dziecku komfort cieplny, a jednocześnie będzie bezpiecznym rozwiązaniem.

Dodatkowo można dokupić także mufkę do wózka, żeby mamie było wygodnie w trakcie zimowych spacerów, prześcieradełka do gondoli – najlepiej dwie sztuki na zmianę i pokrowiec wodoodporny na fotelik samochodowy.

Akcesoria domowe i zabawki

Ostatnia kategoria to akcesoria domowe i zabawki. Tu najczęściej wymienia się nianię elektroniczną, karuzelę do łóżeczka, matę edukacyjną i pozytywki emitujące tak zwany biały szum. Które z nich są niezbędne? Tak naprawdę wyłącznie niania elektroniczna, jeśli macie duży dom albo większe mieszkanie i zakładacie, że maluszek będzie spał w swoim pokoju np. podczas drzemek. Wówczas rzeczywiście zakup niani ma sens, bo dzięki niej nie musicie nasłuchiwać, czy dziecko już się obudziło – słyszycie to od razu, a jeśli wybierzecie model z kamerą widzicie również, co maluch robi.

Karuzela, mata edukacyjna czy pozytywka nie są konieczne, ale mogą być znacznym ułatwieniem. Nie trzeba ich jednak kupować od razu, ponieważ na początku maluszek i tak będzie przede wszystkim potrzebował bliskości rodziców.

Podsumowując, akcesoria dla noworodka można ograniczyć do minimum. Na początek warto kupić wanienkę, przewijak – jeśli planujecie go używać, akcesoria do karmienia oraz te do wózka i fotelika. A wtedy, gdy okaże się, że jednak przydałyby Wam się niania elektroniczna, mata edukacyjna czy podgrzewacz do butelek, bez problemu zamówicie je w sklepach internetowych albo poszukacie stacjonarnie. Przy kompletowaniu wyprawki dobrze jest zachować zdrowy rozsądek i dostosować listę produktów do własnych potrzeb.


Dla niemowląt i dzieci
Reklama