To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Szczaw – popularne odmiany, charakterystyka rośliny
Szczaw jest rośliną z rodziny rdestowatych, obejmującej około 200 gatunków, które licznie występują w strefach klimatu umiarkowanego na całym świecie. W Polsce wyróżnia się 16 gatunków szczawiu, z czego najistotniejszymi pod względem liczebności występowania są dwa gatunki: szczaw zwyczajny oraz szczaw polny. Szczaw jest gatunkiem ruderalnym, czyli chętnie porastającym tereny zmienione przez człowieka. Poniżej przybliżamy charakterystykę dwóch najpopularniejszych w Polsce odmian szczawiu, mających potencjał alergiczny:
Szczaw zwyczajny (Rumex Acetosa L.) – klasyfikowany jest zarówno jako chwast jak i jako roślina lecznicza. Porasta przydrożne zarośla, brzegi rzek i łąki o glebach żyznych i bogatych w azot. Jest rośliną pospolicie występującą w całej Polsce, zarówno na nizinach, wyżynach jak i na obszarach górskich – w reglu dolnym. Zasięg występowania szczawiu zwyczajnego nie ogranicza się jednak do naszego kraju. Występuje on także w innych częściach Europy, w Azji, w Afryce, Ameryce Południowej i Australii. Szczaw zwyczajny jest rośliną wieloletnią, osiągającą wysokość od 30 do 100 cm. Roślina ta ma charakterystyczne, strzałkowate liście i czerwonawe kwiaty, co jest najlepiej widoczne w miejscach, gdzie rosną większe skupiska tej rośliny. Szczaw zwyczajny najintensywniej kwitnie w maju i w czerwcu, ale kwitnienie występuje też w sierpniu i nawet niekiedy we wrześniu. Liście szczawiu zwyczajnego mają charakterystyczny, kwaśny smak za sprawą zawartości kwasu szczawiowego. Kwas ten wypłukuje wapń z organizmu, dlatego nie powinno się spożywać szczawiu w nadmiarze.
Szczaw polny (Rumex Acetosella L.) – chwast występujący na całym obszarze Polski, występuje naturalnie także w Europie, północnej Afryce i w Azji, ale rozprzestrzenił się na wszystkie kontynenty. Porasta nieużytki, ugory i pastwiska. Liście szczawiu polnego wyglądem przypominają miecze, są wąskie – dużo węższe niż liście szczawiu zwyczajnego.
W przeciwieństwie do szczawiu zwyczajnego – szczaw polny jest rośliną trującą! Trujące są zarówno łodygi jak i liście tej rośliny.
Łodyga osiąga wysokość do 50 cm, w dolnych partiach bywa zaczerwieniona. Wzrastając ku górze rozgałęzia się. Kwiaty szczawiu polnego są niewielkie, zebrane w grona, mają czerwoną barwę. Szczaw polny jest rośliną wiatropylną, jego kwitnienie trwa przez cały okres wegetacji. Porasta gleby kwaśne.
Alergia na szczaw – przyczyny występowania uczulenia
Pyłki szczawiu, podobnie jak pyłki wszystkich roślin uczulających zawierają antygen zdolny do wywoływania alergii. Szczaw jako chwast znajduje się w trzeciej grupie roślin wiatropylnych, które wytwarzają alergizujące białka. W pierwszej z nich są trawy, a w kolejnej drzewa. Jednym z powodów, dla których osoby uczulone na szczaw mogą intensywnie odczuwać objawy alergii jest fakt iż wykazano, że pyłki szczawiu koncentrują się głównie w niżej położonych warstwach powietrza. Oznacza to, że znacznie wyższe stężenie pyłków szczawiu odnotowuje się na wysokości głowy przeciętnego człowieka, niż na wysokości dachów wielopiętrowych budynków.
Pomimo tego, że szczaw nie jest zaliczany do grona silnie uczulających chwastów, alergia na szczaw daje się we znaki ze względu na wszechobecność jego pyłku. Jedna roślina może produkować nawet ponad 4 miliony ziaren pyłku szczawiu, podczas gdy pojedynczy pręcik w kwiecie szczawiu polnego zawiera średnio 10 850 ziaren pyłku. To bardzo duże ilości, które w skupiskach tych roślin, takich jak łąki czy pastwiska mogą wywołać silną reakcję alergiczną u osoby uczulonej na szczaw.
Alergia na szczaw – jakie są objawy pyłkowicy?
Objawy alergii na szczaw są zbliżone do objawów innych alergii wiosennych i letnich, a okresy pylenia poszczególnych roślin nierzadko nakładają się na siebie. Pewność odnośnie wrażliwości na konkretne aeroalergeny można osiągnąć, poddając się testom alergicznym, które w większości przypadków są w stanie rozstrzygnąć, co powoduje alergię. Uczulenie na szczaw powoduje objawy takie, jak:
- alergiczny nieżyt nosa (ANN),
- napadowe kichanie spowodowane podrażnieniem dróg oddechowych,
- alergiczne zapalenie spojówek,
- bóle głowy
- uczucie rozbicia, osłabienie,
- zaostrzenie astmy alergicznej.
Objawy alergii wziewnej bywają mylone z objawami infekcji. Czynnikiem odróżniającym alergię od przeziębienia jest zazwyczaj długość okresu występowania objawów. Podczas gdy przeziębienie i wynikające z niego osłabienie trwa zazwyczaj do tygodnia – objawy spowodowane reakcją alergiczną na szczaw będą pojawiać się przy każdorazowej ekspozycji na alergen, przez cały okres jego pyłkowej aktywności.
Alergia na szczaw – jak łagodzić jej objawy?
Alergia na szczaw może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie osobie uczulonej. Alergicy w okresie pylenia roślin bardzo często pierwsze kroki kierują do apteki, by uzupełnić zapasy środków wspomagających walkę z alergią. Co na alergię bez recepty dostać można w aptekach? Otóż warto zwrócić uwagę na preparaty z ektoiną.
Ektoina to organiczny związek chemiczny, posiadający zdolności wiązania wody. Dzięki temu gromadzi wokół siebie cząsteczki wody, w wyniku czego powstaje ochronna warstwa wodna. Warstwa ta zapewnia nawilżenie i chroni drogi oddechowe alergika przed kontaktem z pyłkami szczawiu. Pozwala na skuteczne łagodzić objawy alergii wziewnej. Preparaty z ektoiną są coraz chętniej wybierane przez osoby uczulone, ponieważ nawilżają błonę śluzową nosa, redukują swędzenie oraz chronią przed ponownym kontaktem z alergenem.
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa jest stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Jest on odpowiedzią układu odpornościowego na kontakt z alergenem. Katar sienny jest wodnisty i lejący, a może także być gęsty i utrudniać oddychanie. Gęsta wydzielina dodatkowo podrażnia drogi oddechowe i często jest przyczyną kaszlu. Aby złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa warto kupić w aptece spray do nosa z ektoiną. Pomoże on w łagodzeniu objawów kataru alergicznego poprzez rozrzedzenie wydzieliny i nawilżenie błony śluzowej nosa.
Kaszel alergiczny
Kaszel to reakcja obronna układu oddechowego na ciało obce, które dostając się do niego, działa drażniąco. Kasłanie ma ułatwić usunięcie elementu drażniącego z dróg oddechowych. Takimi drażniącymi cząsteczkami, powodującymi reakcje alergiczne mogą być pyłki szczawiu. Są bardzo drobne i z łatwością mogą dostać się do krtani czy płuc powodując odruch kaszlu. Jak radzić sobie z kaszlem alergicznym? Pomocne mogą okazać się inhalacje na alergię. Dobrym wyborem będzie zastosowanie roztworów do inhalacji z ektoiną. Do łagodzenia objawów alergii na szczaw warto zastosować roztwory izotoniczne czyli takie, których stężenie jest takie samo jak to panujące w komórkach naszego ciała.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Alergiczne zapalenie spojówek
Jego objawy są jednymi z najdotkliwszych. Obejmują pieczenie, swędzenie i łzawienie oczu osoby uczulonej na szczaw. Osoby dotknięte alergicznym zapaleniem spojówek często muszą walczyć z nieodpartą chęcią pocierania i drapania okolic oczu, co zazwyczaj pogarsza sytuację. Aby wyciszyć objawy alergicznego zapalenia spojówek warto zastosować krople do oczu na alergię. Tutaj również można skorzystać z niewątpliwych zalet ektoiny. Krople do oczu z ektoiną skutecznie zmniejszą zaczerwienienie, nawilżą powierzchnię oka i przyniosą odczuwalną ulgę w uczuciu swędzenia.
Pozostałe objawy alergii na szczaw
Wśród innych objawów alergii na szczaw można wymienić zmęczenie, ból głowy, ospałość, trudność z koncentracją czy uczucie rozbicia. Jeśli objawy alergii utrudniają codzienne funkcjonowanie, można sięgnąć po leki przeciwhistaminowe. Histamina wydzielana jest w organizmie człowieka w wyniku kontaktu z alergenem. To za jej przyczyną odczuwamy objawy alergii, takie jak lejący katar, kichanie, kaszel, duszności czy podrażnienia pojawiające się na skórze. Leki przeciwhistaminowe mają za zadanie zahamować wydzielanie histaminy w organizmie, co w konsekwencji zmniejsza intensywność reakcji alergicznej. Niektóre leki antyhistaminowe można nabyć w aptekach bez recepty, część z nich wykupimy wyłącznie po przepisaniu przez lekarza.
Alergia na szczaw – jak zmniejszać kontakt z pyłkami?
Szczaw jest bardzo popularną rośliną w całej Polsce. Aby unikać ekspozycji na jego pyłki, warto zrezygnować ze spacerów po łąkach, pastwiskach czy przydrożnych zaroślach w sezonie pylenia. Należy też mieć świadomość tego, że ograniczenie spacerów po terenach zielonych może nie wystarczyć – ziarna pyłku szczawiu, a także innych roślin wiatropylnych mają zdolność pokonywania wraz z wiatrem dużych odległości. Niestety właśnie dlatego alergia na szczaw może nam towarzyszyć nawet w środku miasta. Co zatem można zrobić, by zmniejszyć ekspozycję na pyłki w sezonie alergicznym?
- Ogranicz wyjścia na zewnątrz tylko do tych koniecznych, szczególnie w ciągu dnia. To czas, kiedy stężenie pyłków jest najwyższe. Sprzyja mu również brak wiatru i słoneczna pogoda.
- Na spacery wybieraj poranki i wieczory lub czas po deszczu. Krople deszczu wiążą pyłki z powietrza, spłukując je i oczyszczając.
- Wietrz pomieszczenia tylko wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy aktywność i mobilność pyłków szczawiu jest najmniejsza.
- Zawieś w oknach grubsze firanki, które zatrzymają część alergenów z zewnątrz.
- Podróżując samochodem nie otwieraj okien – przez otwarte okna wpadają niezliczone ilości różnorodnych pyłków mogących zaostrzyć Twoją alergię.
- Na spacerach używaj okularów przeciwsłonecznych. Zmniejszysz w ten sposób kontakt spojówek z alergenami pyłku szczawiu.
- Po każdym spacerze staraj się zmienić ubranie, umyć twarz, a nos i oczy przepłukać roztworem soli fizjologicznej. Pozwoli to usunąć alergeny z błony śluzowej nosa i powierzchni oka.
- Unikaj suszenia prania na zewnątrz. Wszechobecne pyłki osiadają także na wilgotnych tkaninach.
- Używaj oczyszczacza powietrza.
Alergia na szczaw – podsumowanie
Alergia na szczaw jest jedną z pyłkowic późnej wiosny i wczesnego lata. Szczaw jest popularną, często występującą na obszarze Polski rośliną. Osoby uczulone na szczaw powinny unikać miejsc, w których alergen występuje, a także stosować się do popularnych w sezonie pylenia zaleceń, by na co dzień móc ograniczyć ilość pyłków w swoim najbliższym otoczeniu. Warto zaopatrzyć się w spray do nosa na alergię oraz krople do oczu z ektoiną, a także zastosować inhalacje na alergię.
Bibliografia:
Rapiejko P., Alergeny pyłku roślin, Medical Education, 2012, str. 8-9, 92-94.
Dąbrowska A., Ziarna pyłku szczawiu i babki w powietrzu dwóch dzielnic Lublina i Krasnegostawu, Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin – Polonia, Vol. XIII, str. 349-354.
E. Weryszko-Chmielewska i wsp., Analiza sezonów pyłkowych szczawiu w wybranych miastach Polski w 2011 roku, Alergoprofil 2011, Vol. 7, nr. 4, 21-24.