To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Oparzenie słoneczne – co to jest?
Oparzenie słoneczne to nic innego niż stan zapalny, powstający w obrębie skóry na skutek nadmiernego narażenia na promieniowanie ultrafioletowe (promieniowanie UV, a przede wszystkim promieniowanie UVB), które znajduje się w zakresie widma światła słonecznego.
Oparzenia słoneczne – objawy
Pierwsze objawy oparzenia słonecznego pojawiają się na skórze typowo po kilku godzinach od ekspozycji na promieniowanie UV. Najczęściej jest to rumień, a więc zaczerwienienie skóry, które pojawia się na skutek stanu zapalnego i rozszerzenia się naczyń krwionośnych w obrębie skóry właściwej. Jeżeli narażenie na promieniowanie słoneczne było duże, to oprócz rumienia na skórze pacjenta mogą pojawić się także pęcherze, a więc zmiany wyniosłe ponad poziom skóry, wypełnione surowiczym, jasno-żółtym płynem. W bardziej zaawansowanych przypadkach, oparzenie słoneczne może być powikłane objawami ogólnymi, takimi jak osłabienie, zawroty głowy, nudności i wymioty. Taki stan wymaga pilnego kontaktu z lekarzem.
Oparzenia słoneczne – leczenie
To, w jaki sposób będziemy leczyć oparzenie słoneczne, zależy przede wszystkim od jego rozległości, lokalizacji, a także objawów towarzyszących. Przy występowaniu niewielkiego rumienia, z objawami mogą poradzić sobie preparaty regenerujące i nawilżające, natomiast w bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna może być wizyta u lekarza.
Jeżeli u pacjenta mamy do czynienia z ograniczonym (jeśli chodzi o powierzchnię) rumieniem, to może wystarczyć terapia polegająca na zastosowaniu emolientu, a więc specjalnego dermokosmetyku, wspierającego gojenie się skóry oraz jej nawilżenie. Aktualnie na rynku możemy znaleźć balsamy i kremy z zawartością ektoiny, a więc substancji pochodzenia naturalnego, która nie tylko nawilża podrażnioną skórę, dzięki czemu stwarza lepsze warunki do gojenia się, ale również działa przeciwzapalnie. Substancja ta chroni komórki skóry przed czynnikami środowiska zewnętrznego, co dodatkowo sprzyja gojeniu się tkanek. Bardzo dobrze sprawdzają się również produkty zawierające pantenol i alantoinę, które również wspierają procesy gojenia się skóry.
Oparzenie z pęcherzami – co robić?
Jeżeli na skórze pojawią się pęcherze – konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ takie zmiany mogą grozić nadkażeniem bakteryjnym, a to z kolei niesie ze sobą ryzyko pojawienia się blizn. W terapii tego rodzaju zmian mogą przydać się preparaty w postaci sprayu. Takie produkty często zawierają srebro, które zapobiega wtórnym nadkażeniom bakteryjnym zmian. Spray na oparzenia i zmiany sączące jest lepszym rozwiązaniem niż balsam czy krem, ponieważ lekka konsystencja pozwala w tym przypadku na utrzymanie się substancji aktywnych na zmianie. Jeżeli jednak dojdzie już do wtórnego nadkażenia zmiany, lekarz najprawdopodobniej zadecyduje o włączeniu do leczenia antybiotyku.
Jak chronić skórę przed oparzeniami słonecznymi?
Najważniejszym nawykiem, który należy wprowadzić do codziennego stosowania jest regularne stosowanie kremów z filtrem. Najlepiej, jeżeli taki produkt będzie cechował się wskaźnikiem SPF minimum 50. Co oznacza wskaźnik SPF (z angielskiego Sun Protection Factor)? To nic innego niż czas, o jaki teoretycznie możemy wydłużyć ekspozycję na promieniowanie słoneczne bez pojawienia się rumienia. Jeżeli u danej osoby rumień pojawia się po 15 minutach od narażenia na promieniowanie UV, to przy nałożeniu kremu z filtrem SPF 50, rumień pojawi się dopiero po czasie 50-krotnie dłuższym niż kwadrans. Oczywiście, nie powinniśmy nadmiernie przedłużać czasu ekspozycji na Słońce, ponieważ nałożony przez nas produkt podczas każdej aktywności ulega w pewnym stopniu ścieraniu (na przykład podczas pływania, pocenia się, czy wycierania ręcznikiem).
Kremy z filtrem powinno się aplikować 15-20 minut przed ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Niezwykle ważna jest również częsta reaplikacja produktu – powinno to mieć miejsce przynajmniej co 2-3 godziny, a także po każdej kąpieli czy wycieraniu ręcznikiem. Poza kremami z filtrem, należy również pamiętać o unikaniu ekspozycji na Słońce w godzinach o największym natężeniu promieniowania – a więc w godzinach między 11, a 15. U dzieci bardzo dobrze sprawdza się również specjalna odzież przeciwsłoneczna.
Podsumowując, oparzenia słoneczne to częsta przypadłość, szczególnie w okresie letnim. Odpowiednie postępowanie pielęgnacyjne pozwala zazwyczaj na szybką regenerację skóry i zmniejszenie ryzyka pojawienia się blizn. Jeżeli jednak mamy do czynienia z dużym odczynem rumieniowym lub objawy nie ustępują przez kilka dni, to zdecydowanie warto udać się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, który po ocenie stanu skóry zdecyduje o dalszym postępowaniu leczniczym.
Bibliografia:
- K. Kisiel i inni, Ochrona przeciwsłoneczna i inne zagadnienia związane z wypoczynkiem letnim, Medycyna Praktyczna [dostęp online],
- A. Wojas-Pelc i inni, Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień, Family Medicine & Primary Care Review 2007, 9, 1: 131–135,
- L. Rudnicka i inni, Współczesna Dermatologia, PZWL, Warszawa 2022,
- L. Bolognia i inni, Fourth Edition Dermatologia, Medipage, Warszawa 2022.