krem wspomagający naturalny proces gojenia, łagodzący suchą i podrażnioną skórę
formuła oparta na emolientach i składnikach aktywnych, w tym srebrze mikronizowanym i ceramidach NP
skuteczna pomoc dla skóry zmienionej zapalnie, atopowej, podrażnionej i suchej, dotkniętej poparzeniem słonecznym

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Epireg. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu oraz łagodzeniu objawów związanych z podrażnioną, suchą i wrażliwą skórą. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea Sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea Sp. z o.o.
reklama

Co pyli w maju na żółto? Zależy kiedy

Chodniki gdzieniegdzie obsypane żółtym pyłkiem oznaczają tylko jedno – rozpoczął się maj i pylenie… no właśnie. Co pyli na żółto w maju? Sprawców jest kilku.

Na początku maja na żółto pyli brzoza, rozsypując ostatnie długie kotki. W drugiej połowie miesiąca rozpoczyna się pylenie sosny i świerku, które również sypią żółtym pyłkiem. To on tak chętnie przykleja się wiosną do samochodów. 

Nie można zapominać o rzepaku, którego żółte dywany rokładają się właśnie w maju. On także doprowadza niektórych do łez i napadów kichania.

rzepak w kieszeni

Co teraz pyli? Głównie brzoza

Przełom kwietnia i maja to szczytowy okres pylenia brzozy, a jednocześnie początek „powszechnego” alergicznego nieżytu nosa i spojówek. Pyłki brzozy zawierają bowiem silnie alergizujące białka, na które wrażliwych jest wiele osób – dorosłych i dzieci. To przede wszystkim pyłki brzozy (wraz z pyłkami traw) uprzykrzają wiosnę alergikom, wywołując katar sienny i zapalenie spojówek. 

Na szczęście pylenie brzozy dobiega końca. Wprawdzie w maju pylą jeszcze inne drzewa, w tym spokrewniony z brzozą grab, ale jest raczej niegroźny. Nieco więcej problemu może sprawić pyłek dębu. Obecne w nim alergeny, razem z alergenami z pyłków brzozy, olszy, leszczyny i buku, mogą powodować OAS – zespół alergii jamy ustnej (związany z alergiami krzyżowymi np. brzoza-babka-seler). 

Poza tym w maju uczulać jeszcze mogą pyłki wierzby, topoli i jesionu. To tyle jeśli chodzi o drzewa liściaste, ale warto wspomnieć jeszcze o iglakach. 

Co pyli w drugiej połowie maja? Iglaki 

W drugiej połowie maja rozpoczyna się pylenie sosny, jodły i świerków. Ich pyłki nie mają jednak wielkiego znaczenia w alergologii. Drzewa iglaste raczej nie uczulają. Ich pyłki otacza woskowa otoczka, która nie rozpuszcza się w drogach oddechowych, więc alergeny nie mają kontaktu z błoną śluzową. Mimo to, jeśli jest ich dużo, mogą osiadać na śluzówce nosa i gardła i uszkadzać ją, ułatwiając wnikanie innych alergenów, głównie traw i chwastów, które dają się we wznaki alergikom od połowy maja do końca lipca, jeśli nie dłużej…

trawy i sosny

Co pyli w maju na zielono? Trawy i chwasty

No może nie do końca na zielono, ale z pewnością tak obficie, że można od tego zzielenieć. Koniec maja może być bardzo uciążliwy dla alergików. To wtedy zaczyna się pylenie traw i chwastów.

Pyłki traw, zawierające najsilniejsze ze wszystkich alergeny, są główną przyczyną tzw. pyłkowicy, która może objawiać się jako:

Co ciekawe, poszczególne gatunki traw, a jest ich kilkanaście tysięcy, pylą w różnym czasie relatywnie krótko, ale wszystkie są źródłem bardzo podobnych alergenów. To dlatego wrażliwi na nie alergicy mogą czuć się źle przez cały okres pylenia traw, bez względu na to, który gatunek aktualnie jest „aktywny”.

Niełatwo mają też uczuleni na szczaw (to chwast), którego pyłki utrzymują się od maja przez całe lato. Pociesza fakt, że alergia na pyłek szczawiu nie jest zbyt częsta. Rzadko też zdarza się alergia na babkę lancetowatą – ta również rozpoczyna pylenie w maju. Przeważnie za uczulenie odpowiada kilka gatunków chwastów, podobnie jak jest to w przypadku traw. 

Podsumowując, co kwitnie w maju i uczula? 

W maju dobiega końca pylenie drzew i rozpoczyna się pylenie traw. Początek miesiąca może być trudny ale uczulonych na brzozę, za to koniec dla wrażliwych na trawy i chwasty. Na kalendarzach pylenia w rubryce MAJ możemy zobaczyć podwyższone stężenia m.in.  brzozy, dębu, szczawiu, pokrzywy i babki. 

Jakie drzewa pylą w maju?

  • Brzoza
  • Grab
  • Dąb
  • Wierzba
  • Jesion
  • Topola
  • Sosna
  • Świerk
  • Jodła

Jakie trawy i chwasty pylą w maju?

  • Wiechlina
  • Babka
  • Szczaw
  • Pokrzywa
  • Komosa
trawa i rosa

Jak przetrwać majowe pylenie?

Sposobów jest kilka. Najważniejszy, to ograniczyć kontakt z alergenem, a więc nie spacerować po parkach, nie urządzać pikników na łące, nie wietrzyć pomieszczeń w ciągu dnia, zwłaszcza w upalne, wietrzne dni. Oczywiście łatwo nie będzie, bo to, co pyli w maju, z łatwością przedostaje się do naszych mieszkań i dróg oddechowych. Pyłki traw i chwastów są lekkie i przenoszą się z wiatrem na wielkie odległości. Właściwie nie da się ich uniknąć. 

Co nam pozostaje? Noszenie maseczki i płukanie nosa sola fizjologiczną, ale nie tylko. Z pomocą przychodzą preparaty z ektoiną, która chroni i nawilża błonę śluzową dróg oddechowych. Wyroby medyczne takie jak Ectodose (ampułki do inhalacji) i Ectoclarin (spray do nosa) zalecane są do profilaktyki alergii i wspomagają leczenie jej objawów. Działają skutecznie i bezpiecznie, nawet przy dłuższym stosowaniu. Nadają się dla dorosłych i dla dzieci, których przecież alergie wziewne nie omijają. Pamiętaj, aby użyciem danego wyrobu medycznego zapoznać się z treścią ulotki załączoną do opakowania. Dzięki temu upewnisz się co do ewentualnych przeciwwskazań, możliwych skutków ubocznych i prawidłowego stosowania. W razie wątpliwości porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą.


łagodzi objawy alergicznego nieżytu nosa, bezpieczny dla dzieci
wspomaga profilaktykę i leczenie objawów alergicznego nieżytu nosa
dzięki zawartości ektoiny łagodzi objawy alergicznego nieżytu nosa
nie wywołuje skutków ubocznych, nie zawiera konserwantów

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectoclarin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i leczenie objawów alergicznego nieżytu nosa. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: uwaga na reakcje krzyżowe! Pyłki roślin, zwłaszcza tych majowych, wchodzą w reakcje krzyżowe z pokarmami. Zwłaszcza warzywami i owocami. Lepiej, aby alergicy nie spożywali ich bez obróbki termicznej. Seler, marchew, buraki, ale i jabłka i owoce pestkowe bezpieczniej ugotować lub upiec niż schrupać na surowo. Alergie krzyżowe mogą ujawnić się nagle, w dowolnym momencie życia, nawet jeśli wcześniej uczulenie nie było większym problemem, a świeża marchew należała do najlepszych przekąsek. Przezorny zawsze ubezpieczony, również jeśli chodzi o alergie.  

Może zainteresować Cię również: Katar sienny, czyli sezonowy alergiczny nieżyt nosa


Uwolnij się od uciążliwych objawów alergii
Reklama


Pyłkowica – nie tylko alergiczne, sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa • Nowa Pediatria 3/2001 • Czytelnia Medyczna BORGIS

Pyłek brzozy | Alergie – mp.pl

http://paero.home.amu.edu.pl/kalendarz-pylkowy/

Alergia na pyłki drzew i żywność – reakcje krzyżowe – Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (pzh.gov.pl)