To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co pyli we wrześniu – czyli jakie pyłki wywołują alergię we wrześniu?
Alergia na pyłki jest najbardziej powszechną chorobą alergiczną układu oddechowego. Choć statystyki nieco się różnią, przyjmuje się, że w Polsce na jej objawy uskarża się między 15 a 20 proc. społeczeństwa. Najczęstszym symptomem alergii wziewnej jest uprzykrzający życie katar sienny.
Za dręczące alergika drapanie w gardle, wodnisty katar, opuchnięte lub przesuszone śluzówki, piekące czy łzawiące oczy oraz wiele innych objawów odpowiedzialne są alergeny obecne w otaczającym nas powietrzu, które dostają się do organizmu drogą wziewną.
Choć w powietrzu krąży wiele różnych alergenów – takich jak na przykład odchody roztoczy, zwierzęcy łupież, wydzieliny zwierząt domowych czy zarodniki pleśni, to najczęstszymi winowajcami są pyłki. Właśnie dlatego o zdecydowanej większości alergików wziewnych cierpi w okresie ściśle powiązanym z kalendarzem pylenia roślin. By móc się przygotować na alergiczną udrękę, warto zaznajomić się z harmonogramem pylenia.
Chociaż we wrześniu najbardziej dokuczliwe dla alergików wziewnych rośliny już przekwitły, nie oznacza to, że nastał błogi spokój. Ciągle jeszcze w powietrzu zaobserwować można stężenie pyłków następujących roślin:
- bylicy,
- pokrzywy,
- ambrozji,
- babki,
- perzu,
- komosy.
Wrzesień to również okres, kiedy alergikom mocno się we znaki dają zarodniki grzybów. Grzyby, które „pylą” we wrześniu to:
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.- Cladosporium,
- Alternaria.
W pewnym sensie można też mówić o sezonowej alergii wziewnej wywołanej przez roztocza.
Wrzesień w kalendarzu pylenia
Kalendarz pylenia we wrześniu nieco różni się w zależności od regionu kraju. Poniżej dokładnie opisujemy, w jakiej części Polski stężenie pyłków poszczególnych roślin jest największe we wrześniu.
Bylica
Bylica to bardzo popularna roślina. Ma ponad 400 gatunków, ale w Polsce rośnie tylko siedem z nich. Dziś bylica uważana jest za pospolity chwast, ale jeszcze kilka wieków temu ceniono ją za rzekomo magiczne właściwości. Dawniej wierzono, że bylica odstrasza złe duchy. Dziś na pewno jej pyłki jak upiór krążą nad alergikami.
Bylica to prawdziwa zmora – jej pyłki są trzecią w kolejności (po trawach i brzozie) przyczyną alergii wziewnych w Polsce. Szczyt pylenia bylicy przypada na środek lata, ale sporo pyłków bylicy unosi się też w pierwszej połowie września. W pierwszej dekadzie września stężenie pyłków bylicy we wschodniej i północnej części Polski jest średnie. Podobnie w południowo-zachodnich i północno-wschodnich krańcach Polski oraz w centralnej części kraju.
Bylica skończy pylić definitywnie w drugiej połowie września. Najwyższe stężenia pyłku bylicy rejestruje się na terenach podmiejskich w godzinach 10.00-15.00, natomiast w centrum miast są to godziny między 14.00 a 19.00.
Pokrzywa
Pokrzywa we wrześniu jest już zdecydowanie mniej uciążliwa dla alergików. W większości kraju stężenie jej pyłków w powietrzu jest niskie. Wyjątkiem jest Mazowsze i Pomorze. Tam średnie stężenie pyłków pokrzywy utrzymuje się aż do połowy września.
Babka
Babka to jedna z tych roślin, które pylą przez bardzo długi czas. Utrapieniem dla alergików stają się już od maja. Nie odpuszczają wrażliwcom aż do końca września. W zasadzie w okres pylenia babki zaczyna się i kończy w tym samym czasie.
Ambrozja
Ambrozja to roślina z rodziny astrowatych, która obejmuje ponad 40 gatunków. W Polsce występują tylko trzy gatunki, ale dwa z nich to najbardziej uczulające odmiany (bylicolistna i trójdzielna). To roślina, która w kraju uważana jest za szkodliwą i jest zwalczana z urzędu. Mimo to w niektórych regionach kraju bylica zdaje się wygrywać stacie i nadal szkodzić „wrażliwcom”. Największe stężenie pyłków bylicy rokrocznie obserwuje się w Szczecinie, Wrocławiu, Opolu, Sosnowcu, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, ale również w Warszawie, Bydgoszczy czy Piotrkowie Trybunalskim. Ambrozja pyli od drugiej połowy sierpnia aż do pierwszej połowy października.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Komosa
Komosa to pospolity europejski chwast. W Polsce najbardziej popularna jest komosa biała. We wrześniu jest raczej regionalnym problemem. W centralnej Polsce jej pylenie kończy się w drugiej połowie sierpnia, jednak w pozostałych rejonach zahacza ono o pierwszą dekadę września.
Grzyby pleśniowe
Na wrzesień przypada również szczyt pylenia grzybów pleśniowych (mikroskopowych)
- Cladosporium,
- Alternaria.
Jak wynika z badań opublikowanych przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, w pierwszych tygodniach września dokuczają one uczuleniowcom prawie w całej Polsce. Dopiero w III dekadzie września poziom ich stężenia obniża się do średniego. Wyjątek stanowią południowy i północno-wschodni kraniec Polski, gdzie przez cały miesiąc ich stężenie jest bardzo wysokie. Z kolei zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria znikną w całej Polsce już po połowie września. Zarodniki grzybów pleśniowych są szczególnie niebezpieczne dla dzieci.
Jakie są objawy uczulenia na rośliny pylące we wrześniu?
Alergie wziewne, choć powszechne, są dosyć skomplikowane w diagnostyce. Najważniejsze dla lekarza i pacjenta staje się znalezienie źródła uczulenia. Proces ten ułatwia poznanie kalendarza pyleń. Wiedząc, co pyli we wrześniu, łatwiej połączyć objawy z konkretnymi roślinami. Lekarz oczywiście nie ogranicza się do kalendarza pyleń i zbierania wywiadu.
Alergolodzy najczęściej przeprowadzają diagnostykę od oznaczenia swoistych przeciwciał IgE dla konkretnych alergenów wytypowanych w wywiadzie. Obecność IgE swoistej dla danego źródła alergenu (na przykład pyłku ambrozji czy bylicy) lub dla jego alergenów molekularnych nie oznacza, że jest to pewna przyczyna uczulenia, ale miara prawdopodobieństwa.
Jeśli zauważamy u siebie objawy alergiczne, warto nie tylko ograniczyć się do domowych sposobów na ich niwelowanie. Dobrym pomysłem jest udanie się do lekarza specjalisty. Dlaczego? Ponieważ nieleczona alergia wziewna może doprowadzić do astmy alergicznej.
Najpopularniejsze objawy alergii wziewnej to:
- Katar sienny – wodnisty, lejący katar często połączony z uczuciem zatkanego, opuchniętego nosa, napadowym kichaniem i swędzeniem nosa;
- Pojawiający się w nocy i/lub nad ranem kaszel;
- Pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie, opuchnięcia oczu, a nierzadko zapalenia spojówek.
Rozpoznajesz te objawy u siebie? Możesz zacząć od zastosowania domowych sposobów.
- Miej przy sobie sól fizjologiczną i kilka razy dziennie przepłukuj nią oczy.
- Stosuj spray do nosa z ektoiną przeznaczony do profilaktyki i leczenia alergicznego nieżytu nosa.
- Po powrocie do domu zmień ubranie.
- Nie wietrz mieszkania w porach intensywnego pylenia.
- Na spacer wychodź wieczorem.