To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Uważaj na pyłki
Unikanie alergenów oraz utrzymywanie korzystnego mikroklimatu w mieszkaniu jest podstawą profilaktyki. To najlepszy sposób, by alergia była mniej dokuczliwa, niestety niełatwy do wykonania.
Eliminacja wszechobecnych pyłków roślin wydaje się walką z wiatrakami, ale i tak warto o nią zadbać. Jak to zrobić?
Śledź kalendarz pylenia roślin i lokalne komunikaty dla alergików. Gdy stężenie pyłków w powietrzu wzrasta, nie wychodź na zewnątrz. W sezonie pylenia zawsze po powrocie do domu bierz prysznic, myj włosy i zmieniaj ubranie, aby pozbyć się nagromadzonych alergenów.
W domu możesz:
- używać oczyszczacza powietrza z filtrem antypyłkowym i funkcją nawilżania powietrza,
- zamontować w oknach moskitiery przeciwpyłkowe,
- często odkurzać i prać domowe tekstylia (dywan, zasłony, narzuty, pościel – na nich zbiera się nie tylko kurz, ale i pyłki roślin!)
- wietrzyć tylko wtedy, gdy stężenie pyłków danej rośliny spada (np. brzoza najintensywniej pyli rano).
Poza domem możesz:
- nosić maseczkę antypyłkową, aby ograniczyć wnikanie pyłków do układu oddechowego,
- zakładać okulary (korekcyjne lub przeciwsłoneczne), aby chronić oczy przed pyłkami.
Płucz nos i oczy
Sól fizjologiczna to mała-wielka pomoc w zwalczaniu alergii. Stosuj ją w sezonie pylenia do płukania oczu i nosa. Dzięki niej pozbędziesz się uczulających pyłków, a przy okazji zadbasz o nawilżenie śluzówek i kondycję filmu łzowego. W rezultacie zmniejszysz objawy alergii i zapobiegniesz nieprzyjemnemu uczuciu suchości i podrażnienia.
Wiedz też, że oczyszczenie śluzówki z pyłków ułatwia wchłanianie i działanie preparatów miejscowych stosowanych przy alergii.
Sól fizjologiczną możesz bez obaw stosować u dziecka. Przepłukanie nią oczu nie piecze ani nie szczypie, więc obędzie się bez płaczu, a pomoże zmniejszyć objawy alergii.
Sól fizjologiczna na alergię:
- pozwala wypłukać pyłki z nosa i oczu,
- usprawnia ruch rzęsek, odpowiedzialnych za oczyszczanie nosa,
- delikatnie nawilża śluzówkę nosa,
- poprawia nawilżenie i kondycję filmu łzowego,
- ułatwia wchłanianie preparatów miejscowych, podnosząc ich skuteczność.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Stosuj produkty z ektoiną
Niezastąpionym wsparciem w walce z alergią są substancje tworzące barierę pomiędzy śluzówką a środowiskiem zewnętrznym. Wzmacniają błonę śluzową przed wpływem szkodliwych substancji, jak alergeny i zanieczyszczenia.
Tak działa na przykład ektoina, która tworzy na powierzchni błony komórkowej wodną otoczkę, chroniącą przed alergenami i poprawiającą nawilżenie. Ponadto przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego, odpowiedzialnego za powstanie objawów alergii.
Preparaty z ektoiną na alergię działają wielokierunkowo. Warto po nie sięgać regularnie w sezonie pylenia, zwłaszcza że nadają się do długotrwałego stosowania. Są też odpowiednie dla dzieci.
Oprócz ektoiny ochronną warstwę na powierzchni błony śluzowej tworzy kwas hialuronowy. Znajdziesz go np. w ampułkach do inhalacji.
Innym przykładem są zawarte w kosmetykach lipidy tj.:
- wosk – np. lanolina,
- fosfolipidy – np. ceramidy,
- oleje roślinne, np olej z awokado.
Do pielęgnacji skóry wrażliwej i ze skłonnością do atopii warto używać emolientu plus z ektoiną. Jej obecność w składzie preparatu zapewnia długotrwałe nawilżenie. Ponadto, prebiotyczny emolient plus jest bogaty w prebiotyki, które wspierają mikrobiom skóry, a także emolienty, które działają okluzyjnie i natłuszczająco. Witaminy zawarte w prebiotycznym emoliencie plus odżywiają i regenerują podrażnioną, osłabiona skórę. Prebiotyczny emolient plus możesz stosować nawet u dziecka, w dodatku już od 1. dnia życia!
Bierz leki przeciwalergiczne
To podstawa profilaktyki alergii! Powie ci o tym każdy lekarz. Stosowanie leków przeciwhistaminowych jeszcze przed rozpoczęciem sezonu pylenia sprawia, że alergia przebiega łagodniej. Jeśli więc jesteś pod opieką alergologa, skonsultuj się z nim w tej sprawie. A jeśli nie, porozmawiaj o farmakoterapii z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.
Zadbaj o dietę
Czy wiesz, że również dieta może sprawić, że alergia będzie mniej dokuczliwa? Uważaj na to co jesz! Tzw. zespoły pyłkowo-pokarmowe to rodzaj alergii krzyżowych, które wywołują alergeny o podobnej budowie. Tak jest na przykład z alergenami brzozy reagującymi krzyżowo z alergenami jabłka, marchewki i selera.
Zatem jeśli masz uczulenie na pyłki brzozy, unikaj surowych owoców i warzyw. Ugotowane lub upieczone możesz jeść bez obaw, ale świeże mogą nasilić objawy alergii i spowodować swędzenie warg i pieczenie jamy ustnej (objawy zespołu alergii jamy ustnej, najczęstszej postaci alergii krzyżowej).
Kolejna sprawa to dieta antyhistaminowa, czy raczej niskohistaminowa. Dla przypomnienia – w wyniku reakcji alergicznej dochodzi do gwałtownego wyrzutu histaminy, co wywołuje objawy alergii.
W sezonie pylenia roślin, gdy w organizmie osoby uczulonej poziom histaminy jest podniesiony, warto ograniczyć spożywanie produktów bogatych w ten związek. Histamina występuje w większości produktów spożywczych, ale duże jej ilości ma zwłaszcza żywność wysoko przetworzona i długo przechowywana. Dlatego przy nasilonej alergii warto zrezygnować z jedzenia:
- serów dojrzewających,
- wędlin dojrzewających i surowych,
- tłustych ryb o ciemnym mięsie, konserw rybnych i ryb wędzonych,
- fast-foodów,
- słodkich i słonych przekąsek.
Zamiast wędzonej makreli lepiej więc wybrać łososia, który zawiera dużo kwasów omega-3 łagodzących stany zapalne. Przeciwzapalnie działają też kolorowe warzywa, oleje roślinne, orzechy i przyprawy, jak kurkuma.
Dobrze też sięgać po produkty hamujące uwalnianie histaminy, jarmuż, czerwoną cebulę, czosnek, a także zieloną herbatę, imbir oraz owoce i warzywa bogate w witaminę C – kwas askorbinowy pomaga w syntezie enzymu DAO, utrzymującego odpowiedni poziom histaminy w organizmie.
Reasumując – alergia nie musi być dokuczliwa!
Alergia na pyłki nie musi zdominować waszego życia. Dzięki odpowiedniej profilaktyce możesz złagodzić przebieg tej choroby i sprawić, by nie była uciążliwa.
- Sprawdzaj pogodę dla alergików.
- Stosuj preparaty z ektoiną.
- Bierz zapisane przez lekarza leki przeciwhistaminowe.
- Dbaj o czystość powietrza w mieszkaniu.
- Trzymaj zdrową dietę.
Kluczem do sukcesu jest sukcesywne działanie. Wypracuj rutynę i postępuj zgodnie ze schematem.
Pamiętaj, że zdrowie alergika to nie tylko profilaktyka w sezonie pylenia, ale też wzmacnianie organizmu przez cały rok. Troszcz się o siebie i swoje dzieci, wzmacniaj odporność, eliminuj stresory i bądź na bieżąco. Co chwilę pojawiają się nowe rozwiązania, które ułatwiają życie z alergią. Można nad nią zapanować, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Podaliśmy już kilka sposobów. Teraz wszystko w twoich rękach!
Bibliografia:
E. Willak-Janc, Alergiczny nieżyt nosa u dzieci, Forum Pediatrii, https://forumpediatrii.pl/artykul/alergiczny-niezyt-nosa-u-dzieci
J. Kowalska-Bąbik, Dieta antyhistaminowa – czy histamina może szkodzić?, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/alergie-i-nietolerancje-pokarmowe/dieta-antyhistaminowa-czy-histamina-moze-szkodzic/