wspomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
zawiera PQQ (MGCPQQ®) – sól disodową chinonu pirolochinoliny
zawiera kompleks witamin z grupy B: B1, B2, B6, B12 oraz kwas foliowy (foliany)
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Dlaczego warto ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Kilkulatki potrzebują przynajmniej 3-4 godzin ruchu dziennie, dlatego lekcja WF-u w szkole może nie wystarczyć. Organizowanie ćwiczeń ruchowych dla dziecka w domu niesie za sobą dwie główne korzyści – wsparcie rozwoju psychofizycznego oraz budowanie zdrowych nawyków i miłości do sportu. 

Wsparcie rozwoju psychofizycznego 

Sport często traktowany jest jako rozrywka dla dorosłych, narzędzie do odchudzania i zmiany sylwetki czy też sposób na rozładowanie stresu. Tymczasem wysiłek fizyczny powinien towarzyszyć każdemu człowiekowi już od najmłodszych lat. 

Ruch jest bowiem niezbędny do prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka, jego niedobór może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji np.: 

  • nadwagi i otyłości, 
  • wad postawy, 
  • chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy), 
  • problemów z koncentracją.  

Ćwicząc z dzieckiem w domu, wspierasz jego całościowy rozwój, umożliwiasz odkrywanie własnych możliwości, a także dbasz o jego zdrowie i dobre samopoczucie. W końcu sport uwalnia endorfiny, redukuje napięcie, wzmacnia odporność i poprawia jakość snu! Wszystko to jest szalenie istotne w wieku dziecięcym. 

Budowanie zdrowych nawyków i rozwijanie miłości do sportu 

Druga korzyść to uczenie dziecka zdrowych nawyków i uświadamianie go, jak ważna w życiu każdego człowieka jest regularna aktywność fizyczna. Sport to przyjaciel, który powinien towarzyszyć nam przez całe życie, niezależnie od wieku. Co prawda na każdym etapie odgrywa nieco inną rolę, ale zawsze jest podstawą zdrowego stylu życia. 

Im szybciej wyrobimy w sobie nawyk regularnego ruszania się, tym łatwiej będziemy trzymać się tego w przyszłości. Warto wspomnieć, że wyrobiony nawyk jest o wiele silniejszą i skuteczniejszą siłą napędową niż motywacja, która prędzej czy później odchodzi.  

Przeczytaj także: Jak motywować dziecko do sportu?


przyśpiesza gojenie się ran, w tym trudno gojących się, skaleczeń, zadrapań i otarć, niewielkich oparzeń I i II stopnia
chroni przed zakażeniem
łagodzi ból i świąd
bardzo łatwa i bezbolesna aplikacja

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Kelatis. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania na rany, otarcia, niewielkie oparzenia, skaleczenia skóry itp. Pozwala kontrolować wysięk, tworząc czyste i wilgotne środowisko, które wspiera fizjologiczne procesy gojenia oraz chroni przed wzrostem egzogennej mikroflory w miejscu zastosowania. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Signorini Medicale S.r.l.
reklama

Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Ćwiczenie z dzieckiem w domu to świetna okazja nie tylko do budowania zdrowych nawyków, ale też zacieśniania rodzinnych więzi. Jak to zorganizować, aby trening sprawiał przyjemność zarówno dziecku, jak i rodzicowi? 

mama ćwiczy z dzieckiem w domu

Ustalcie dni i godziny ćwiczeń 

Warto ustalić z dzieckiem dni oraz konkretną porę treningu. To pozwoli lepiej się zorganizować i nastawić mentalnie na ćwiczenia. Jeśli maluch dostanie jasną informację, że codziennie rano będziecie wykonywać gimnastykę, wyrobi sobie nawyk, a po pewnym czasie stanie się to dla niego stałym elementem dnia.

Uczestnicz w treningu razem z dzieckiem 

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do uprawiania sportu, ćwicz razem z nim! Dzięki temu Twój przekaz będzie autentyczny. W końcu dzieci biorą przykład przede wszystkim z rodziców. Dzięki wspólnym treningom w domu zadbasz nie tylko o zdrowie i dobre samopoczucie swojej pociechy, ale również swoje. 

Spraw, aby ćwiczenia były dobrą zabawą

Maluch nie powinien czuć, że ćwiczenia to przykry obowiązek, z którego trzeba się wywiązać, aby nie sprawić przykrości rodzicom. Aby rozwinąć w dziecku prawdziwą miłość do aktywności fizycznej, trzeba mu pokazać, że to przede wszystkim dobra zabawa. W tej kwestii nie da się oszukiwać. Jeśli pomiędzy człowiekiem a sportem nie ma prawdziwej chemii, trudno będzie utrzymać regularność, a to właśnie jest najważniejsze. Nie liczba przebiegniętych kilometrów czy kilogramy na sztandze, tylko systematyczny, umiarkowany wysiłek. 

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci mogą przybierać różne formy. Nie musicie działać według sztywnych zasad. Dajcie ponieść się wyobraźni i kreatywności. 

Nie krytykuj i nie oceniaj dziecka 

Ćwiczenia w domu to nie czas na ocenianie umiejętności i krytykę dziecka. Tego z pewnością doświadczy w szkolę, więc nie warto dokładać mu więcej stresu i presji. Zwracaj uwagę i doceniaj raczej starania swojej latorośli, a nie jej osiągnięcia. Dzięki temu chęci do kolejnego treningu na pewno będą większe. 

Nie traktuj treningu jak karty przetargowej 

Staraj się unikać zwrotów typu „będziesz mógł obejrzeć bajkę, jeśli poćwiczysz” lub „jeśli wykonasz trening, pozwolę ci wyjść pobawić się z kolegami”. W takim przypadku dziecko nie będzie kojarzyło sportu z czymś przyjemnym, przynoszącym korzyści. Trening stanie się dla niego kartą przetargową. 

W dorosłym życiu nikt nie oferuje nam bajki czy lizaka za wykonanie ćwiczeń, dlatego budowanie takiego przekonania w okresie dziecięcym może być szkodliwe. 

Gimnastyka dla dzieci – ćwiczenia ogólnorozwojowe

Celem ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci nie jest rozbudowa mięśni czy wyrzeźbienie brzucha. Warto skupić się na rozwijaniu całego ciała oraz wszystkich zdolności motorycznych. Poniżej znajdziesz przykłady ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu razem ze swoją pociechą. 

Rowerek

Dziecko kładzie się na plecach (najlepiej na macie lub grubym dywanie), unosi nogi zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni i wykonuje ruchy jak podczas jazdy na rowerze. 

Pajacyki 

Dziecko wykonuje podskoki, energicznie rozstawiając nogi na boki i jednocześnie unosząc ręce. To ćwiczenie poprawia wydolność i kształtuje koordynację ruchową. 

Przerzucanie woreczka stopami 

Usiądźcie naprzeciwko siebie w odległości ok. 2 m i zdejmijcie skarpetki. Ćwiczenie polega na rzucaniu do siebie woreczka, ale za pomocą palców u stóp. Taka zabawa doskonale sprawdzi się u dzieci z płaskostopiem

Woreczek gimnastyczny kupisz w Internecie za kilka złotych. Warto zaopatrzyć się w 3-4 sztuki, ponieważ woreczki doskonale nadają się ćwiczeń gimnastycznych i korekcyjnych. 

Dżdżownica 

Dziecko wykonuje skłon i kładzie dłonie płasko przed sobą. Z tej pozycji zaczyna przenosić ręce do przodu (dłoń za dłonią) aż do momentu, gdy znajdzie się w podporze przodem. Następnie za dłońmi podążają stopy – dziecko wraca do pozycji początkowej, czyli do skłonu z dłońmi na podłodze. 

Świeca

Dziecko kładzie się na plecach, następnie unosi wyprostowane nogi i biodra w górę, tak aby ciało utworzyło kształt świecy. Młodsze dziecko początkowo może mieć problem z wykonaniem tego ćwiczenia. W takim przypadku możesz pomóc mu utrzymać równowagę, stabilizując jego nogi. 

Taczka 

To ćwiczenie wykonuje się w parach. Chwyć malucha za nogi i poproś, aby poruszało się na rękach przed siebie, w tył i na boki. Zwróć uwagę na odcinek lędźwiowy kręgosłupa – nie może się zapadać. Dziecko powinno mocno napiąć pośladki oraz brzuch. 

Przysiady z obrotem

Przysiady to jedno z najlepszych i najefektywniejszych ćwiczeń ogólnorozwojowych. Dzieciom może wydawać się nieco nudne i mało atrakcyjne, dlatego warto je zmodyfikować np. dodając obrót (raz w jedną, raz w drugą stronę) po każdym przysiadzie. 

Podskoki jak piłeczka 

Poproś dziecko, aby zachowywało się jak mała piłeczka, która odbija się od podłogi. Maluch zaczyna od wysokich podskoków, następnie wykonuje coraz niższe, ale z większą prędkością. 

Zabawy ruchowe dla dziecka w domu

zabawy ruchowe dziecka i mamy

Oprócz ćwiczeń typowo gimnastycznych, na rozwój psychofizyczny dziecka doskonale wpływają też gry i zabawy ruchowe. Maluchowi z pewnością spodoba się taka forma ruchu. Możecie dodać jedną czy dwie zabawy po zakończeniu wymienionych wyżej ćwiczeń lub też zorganizować trening tylko w formie zabawy. Oto kilka propozycji.

Naśladowanie zwierząt 

Dziecko porusza się po mieszkaniu, naśladując ruchy zwierzęcia. Możecie na zmianę wydawać komendy i mówić „Teraz chodzimy jak lew”, „Teraz skaczemy jak kangur”. 

Wyścigi raków 

Wyznaczcie tor wyścigowy (np. od ściany do kanapy). Ustawcie się w podporze na dłoniach i stopach z brzuchem ku górze (naśladując raki). W takiej pozycji ścigajcie się po wyznaczonym tworze. Możecie również pobawić się w berka. 

Taka zabawa wzmacnia przede wszystkim nogi, ręce i mięśnie brzucha, a do tego kształtuje równowagę i rozwija mięśnie głębokie. 

Dzień i noc 

Ułóż kawałek sznurka czy taśmy na podłodze. Prawa strona sznurka to dzień, lewa to noc. Poproś dziecko, aby ustawiło się po jednej stronie, Ty stań naprzeciwko niego. Zacznij wydawać komendy np. „dzień, dzień, noc, dzień, noc, noc”. 

Zadaniem malucha jest przeskakiwanie przez sznurek na odpowiednią stronę (na prawo po komendzie „dzień”, na lewo po komendzie „noc”). Jeśli się pomyli, wykonuje przysiad. Po kilku rundach warto zamienić się z dzieckiem, tak aby widziało, że mama czy tata też ćwiczą. 

Bieg po gazecie 

Przygotujcie po dwa kawałki gazety dla każdego uczestnika zabawy. Ustalcie tor wyścigu i ustawcie się na linii startu. Zadanie polega na tym, aby jak najszybciej dostać się na metę, stawiając stopy wyłącznie na kawałkach gazety. (Połóżcie jeden kawałek gazety przed sobą i stańcie na nim, następnie przełóżcie drugi kawałek przed siebie i stańcie na nim). 

Taniec z balonem 

Przygotuj nadmuchany balon i włącz Waszą ulubioną muzykę. Umieśćcie balon między swoimi ciałami (np. między brzuszkiem dziecka a Twoją nogą). Zacznijcie poruszać się w rytm muzyki, pilnując, aby balon pozostał na swoim miejscu i nie upadł na podłogę. 

zabawa z balonami rodziców i dziecka

Czy ćwiczenia dziecka przed wyjściem do szkoły to dobry pomysł?

Ćwiczenia poranne dla dzieci w domu to dobry pomysł, ale potrzebna jest odpowiednia organizacja. Poranek w wielu domach to najbardziej zabiegany i szalony czas w ciągu dnia. Czasami ubranie się, zjedzenie śniadania i umycie zębów to wszystko, na co pozwala czas. Dokładnie do tego jeszcze ćwiczeń z dzieckiem w wielu przypadkach może okazać się wręcz niemożliwe. 

Jeśli jednak w Twoim domu poranki są spokojne i uważasz, że znajdzie się czas na gimnastykę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten pomysł zrealizować. Pamiętaj jednak, że poranne ćwiczenia dla dzieci nie mogą być zbyt intensywne, ponieważ maluch nie będzie miał energii na uczestniczenie w zajęciach szkolnych, a do tego może czuć się osłabiony. 

Przed szkołą warto postawić na rozciąganie lub kilka ćwiczeń gimnastycznych na rozruszanie ciała po nocy np. przysiady, pajacyki, podskoki. 

Może zainteresować Cię również: Z muzyką da się bawić!


Dla przedszkolaków i uczniów
Reklama


Nazaruk, S., Tokarewicz, E., & Klim-Klimaszewska, A. (2017). Możliwości realizacji aktywności fizycznej przez dzieci w wieku przedszkolnym-przykłady z wybranych przedszkoli. Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna, 5(1), 10.

Poćwiardowska B.; Zabawy wzmacniają relacje, 2022 https://pierwszekroki.net/zabawy-wzmacniaja-relacje/ 

Wołowiec, E. Ćwicz razem z nami przedszkolaku-program własny z zakresu wychowania zdrowotnego i fizycznego w przedszkolu.

Weryho–Radziwiłłowicz, M. KSZTAŁTOWANIE SPRAWNOŚCI RUCHOWEJ U DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM.