To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Większość rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest przestrzeganie kalendarza szczepień, zwłaszcza w przypadku noworodków i niemowląt – tu odsunięcie w czasie jednego szczepienia może spowodować, że nie zdążymy podać kolejnej dawki. Jednak za każdym razem, gdy umawiamy wizytę, zastanawiamy się, czy tym razem rzeczywiście uda się na nią przyjść, bo maluch ciągle zaraża się od starszego rodzeństwa, a my przekładamy terminy.
Czy rzeczywiście zawsze infekcja jest przeciwwskazaniem do szczepienia?
Kto decyduje o tym, czy zaszczepić dziecko?
Pierwszą kwestią, o której powinniśmy pamiętać, jest to, że szczepienie zawsze poprzedza kwalifikacja. Dziecko do szczepienia kwalifikuje lekarz posiadający odpowiednie uprawnienia. Co ważne – robi to, biorąc pod uwagę konkretną szczepionkę. Specjalista, badając dziecko i przeprowadzając wywiad, ocenia, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania szczepienia. Ocena ta ma zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jednocześnie informuje on rodziców o możliwych niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP) i o tym, jak postępować, gdyby się pojawiły.
Kwalifikacja dziecka do szczepienia jest ważna przez 24 godziny. Tym samym można odbyć kwalifikację w poniedziałek po południu, a zaszczepić malucha we wtorek rano.
Czy można szczepić dziecko z katarem? Przeciwwskazania do szczepienia
Jakie są przeciwwskazania do szczepienia? Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do wykonania szczepienia zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są ostre stany chorobowe, zaostrzenie chorób przewlekłych oraz wystąpienie ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych po poprzednich dawkach szczepionki.
W przypadku żywych szczepionek do dodatkowych przeciwwskazań należą:
- zaburzenia odporności
- wrodzone choroby i zespoły przebiegające z niedoborami immunologicznymi
- immunosupresja związana z chorobą nowotworową i jej leczeniem lub leczeniem sterydami, a także immunosupresja przed i po przeszczepach
- AIDS
- alergia na składniki szczepionki np. na białko jaja kurzego.
Dodatkowo w trakcie kwalifikacji do szczepienia żywą szczepionką uwzględnia się, czy dziecko otrzymało preparaty krwi w ciągu ostatnich 3 do 11 miesięcy i czy było szczepione żywą szczepionką w ciągu ostatnich 4 tygodni. W takich sytuacjach szczepienie odkłada się na później ze względu na kwestie bezpieczeństwa oraz żeby uzyskać odpowiedni poziom ochrony po podaniu preparatu.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czy katar jest przeciwwskazaniem do szczepienia?
Czy zatem katar można uznać za przeciwwskazanie do szczepienia? Nie. Łagodna infekcja przebiegająca z katarem, lekkim kaszlem i stanami podgorączkowymi teoretycznie nie jest przeciwwskazaniem. Przeciwwskazaniem nie jest również alergiczny nieżyt nosa. Warto jednak pamiętać, że zawsze to osoba kwalifikująca do szczepienia podejmuje ostateczną decyzję. Wytyczne WHO są ogólne i odnoszą się do całego świata, również do miejsc, w których dostęp do ochrony zdrowia jest ograniczony. W trakcie kwalifikacji specjalista bierze pod uwagę obecne warunki, np. dostępność terminów szczepień i samych szczepionek oraz stan pacjenta.
Jeśli dziecko jest alergikiem i ma katar sienny, ciągnący się przez kilka tygodni albo od kilku dni miało objawy infekcji, ale teraz został mu tylko katar, najprawdopodobniej zostanie zaszczepione. Jeżeli jednak katar pojawił się dwa dni temu i wygląda na początek infekcji, a mały pacjent może zostać umówiony na wizytę za tydzień, zazwyczaj zaleca się odczekanie. Dlaczego? Ponieważ wtedy, gdy pojawi się ewentualna gorączka nie będzie wiadomo, czy to objaw rozwijającego się zakażenia, czy reakcja organizmu po szczepieniu.
Czy można szczepić dziecko z katarem? Jakie stany i choroby nie są przeciwwskazaniem do szczepienia?
Co poza katarem nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia? m.in.:
- kaszel, biegunka lub sporadyczne wymioty o łagodnym nasileniu,
- alergia, astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, katar sienny,
- przyjmowanie niektórych antybiotyków,
- wcześniactwo,
- niedożywienie,
- zapalenie lub miejscowe zakażenie skóry,
- przewlekłe choroby serca, nerek, wątroby w stabilnym okresie,
- stabilny stan neurologiczny w przypadku chorób układu nerwowego,
- żółtaczka fizjologiczna noworodków.
W przypadku chorób przewlekłych najważniejsze jest to, czy nie doszło do zaostrzenia symptomów. Jeśli astma oskrzelowa albo atopowe zapalenie skóry daje nagle silne objawy, bezpieczniej jest odroczyć szczepienie.
Uwaga – infekcja u mamy, taty czy siostry nie będzie przeciwwskazaniem do szczepienia, jeśli u malucha, który ma zostać zaszczepiony, do tej pory nie pojawiły się niepokojące objawy.
Szczepienie a przebyta choroba – ile trzeba odczekać?
A jeśli u dziecka występowała ostra infekcja przebiegająca z wysoką gorączką, ile trzeba odczekać, zanim poda się szczepionkę? Nie istnieją konkretne wskazania, które mówiłyby, jaki okres musi minąć np. od momentu wzięcia ostatniej dawki antybiotyku do wykonania szczepienia. Jeżeli zatem dziecko nie gorączkuje, czuje się dobrze i praktycznie nie ma już żadnych objawów infekcji, można je zaszczepić.
Podsumowując, decyzję o tym, czy zaszczepić małego pacjenta zawsze podejmuje lekarz przeprowadzający kwalifikację. Na podstawie badania przedmiotowego oraz dokładnego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia i historii dziecka wyraża zgodę na szczepienie albo odracza je w czasie. Kwalifikacja jest zawsze wydawana na daną szczepionkę – konkretnym preparatem i ważna przez 24 godziny. Przeciwwskazaniem do szczepienia nie jest m.in. katar czy alergia wziewna, ale w przypadku, gdy katar pojawił się dzień czy dwa dni temu i zakażenie dopiero się rozwija, lekarz może zalecić umówienie terminu za kilka dni, kiedy będzie wiadomo, czy rozwinęła się infekcja i jak przebiega.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bibliografia
- Kroger A.T., Sumaya C.V., Pickering L.K., General recommendations on immunization. Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), MMW 2011, (RR-02), s. 1–60.