Muzyka pomaga budować więzi
Ludzie do budowania więzi potrzebują przede wszystkim komunikacji. Uniwersalnym językiem tejże zdecydowanie jest muzyka. Możemy być z różnych krajów, mówić zupełnie innymi dialektami, ale bardzo podobnie będziemy odczuwać to, co zapisane jest za pomocą dźwięków. Z tego względu łatwiej poprzez muzykę budować relacje z rówieśnikami, znajdować znajomych czy nawet wspólną nić porozumienia z rodzicami. Czy dziecko, które słucha muzyki jest bardziej otwarte? To zależy. Ma gotowy, uniwersalny temat, o którym może z kimś porozmawiać. Będzie za to na pewno bardziej empatyczne, rozumiejąc, jakie emocje można przeżywać – muzyka udostępnia ich bardzo szeroki wachlarz.
Regulowanie emocji za pomocą muzyki
Największy wpływ na ten aspekt mają aktywne zajęcia muzyczne – związane z grą na instrumencie, śpiewaniem w chórze czy tańcem. Im wcześniejszy trening muzyczny, tym bardziej oddziałuje na młodego człowieka. Dlaczego? Zwiększa się ilość istoty szarej w korze mózgowej w obszarze, który odpowiada za motorykę oraz… uczucia. Naukowcy dowiedli, że dzieci poddawane treningom muzycznym łatwiej radzą sobie ze stresem, frustracją czy konfliktowymi sytuacjami niż ich rówieśnicy.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czy muzyka może wzbudzać agresję?
Ja tu piszę o rozładowaniu frustracji i emocji, ale jak to się ma do słuchania muzyki nieco ostrzejszej, typu metal, drill, rap – w której wielokrotnie padają niewybredne teksty? Czy mogą one nawoływać do przemocy, agresji? Zdania badaczy są na ten moment podzielone. Daniel Levitin, profesor psychologii i muzyki na Uniwersytecie McGill w Kanadzie, twierdzi, że osoby o charakterze agresywnym mogą częściej wybierać muzykę, która się z ową agresją kojarzy. Jednak wiele osób słuchających rapu najczęściej… po prostu słucha rapu.
Z kolei naukowcy z Iowa State University odkryli w swoim badaniu, że po wysłuchaniu ostrych rockowych przebojów, uczestnicy badania bardziej agresywnie interpretowali czytane słowa o niejednoznacznym zabarwieniu (jak kij czy kamień). Zaznaczyli jednak, że efekt był krótkotrwały. Po odtworzeniu (jako kolejnej) piosenki bez śladów przemocy nadinterpretacje znikały. Wciąż największe znaczenie ma to, z czym w sposób ogólny identyfikuje się młody człowiek.
Muzyczna identyfikacja
Muzykolog Lily E. Hirsch uważa, że wiele w tym muzycznym identyfikowaniu się zależy od naszych osobistych przekonań. Co to w tym przypadku oznacza? Jeśli dziecko uważa, że muzyki klasycznej słuchają tylko nudne, starsze panie (a ewidentnie nasz mały Wojtek, czy mała Kasia nie są w podeszłym wieku), to automatycznie nie będzie chciało jej słuchać. Podobnie to działa w drugą stronę. Jeśli dziecku hip-hop kojarzy z nowoczesnymi ludźmi, którzy widzą świat szerzej, bardziej, z innej perspektywy i samo się za taką osobę uważa (lub chciałoby takie być) – będzie słuchać hip-hopu.
Muzyka odpowiada za postrzeganie świata
Dochodzimy tu do momentu, w którym zauważamy, że muzyka może wpływać na to, jak widzimy świat. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu w Groningen. W eksperymencie chodziło jednak o emocje, które płyną z muzyki. Uczniowie słuchali na zmianę utworów smutnych i wesołych. W tym czasie dostawali obrazki i mieli określić, które twarze są szczęśliwe, a które zmartwione. Charakter odtwarzanego utworu determinował ilość widzianych wesołych i smutnych buziek. Jednak z drugiej strony…
Poczucie szczęścia wzrasta, gdy słuchasz muzyki
W Australii przeprowadzono badanie dotyczące poziomu szczęścia. Przebadano grupę ponad tysiąca uczestników. Jako bardziej szczęśliwe określały siebie osoby, które aktywnie angażowały się w muzykę, np. poprzez taniec. Najbardziej szczęśliwymi okazali się ci, którzy robili to w grupie. Rodzaj muzyki nie miał tu znaczenia.
Czy muzyka może powodować u dziecka depresję?
Na dzisiejszy stan badań – nie. Chociaż to też trochę zależy. Opowiem Ci dlaczego. Ogólnie przy chandrze i łagodnych typach depresji muzyka poprawia nastrój. I to bez względu na to, czy słucha się wówczas smutnych, czy wesołych utworów. Pomaga ona w jakiś sposób odciągnąć uwagę od natrętnych, negatywnych myśli. Jednak przy depresji klinicznej (przewlekłe, ciężkie stadium zaburzenia) często nie będzie pomocna. Zbyt duże zniechęcenie powoduje przytłoczenie kolejnymi bodźcami.
Charakter dziecka i muzyka
Do dziś prawdziwe wydaje się powiedzenie Arystotelesa, że charakter buduje się poprzez działanie. W przypadku muzyki oznacza to jej aktywne uprawianie poprzez naukę gry na instrumencie albo śpiewanie w chórze. Takie zajęcie wymaga budowanie cierpliwości, samodyscypliny, zaangażowania i wytrwałości – a to ewidentnie cechy charakteru. Czy jednak buduje osobowość? Naukowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ wciąż jest zbyt wiele zmiennych w tym wątku, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski.