krem do rąk z ektoiną
KREM DO RĄK Z EKTOINĄ
idealny sposób na rodzinną pielęgnację dłoni
receptura kremu została wzbogacona o ektoinę, naturalną cząsteczkę o właściwościach ochronnych
natychmiastowo i długotrwale nawilża skórę rąk
chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi
Kosmetyk
reklama

Łyżwy w ciąży – stanowisko ACOG

Według wytycznych Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów kobiety ciężarne powinny unikać sportów kontaktowych oraz aktywności obarczonych wysokim ryzykiem utraty równowagi. Czy jazda na łyżwach jest taką aktywnością? Niestety tak, a przynajmniej dla większości z nas.  

Na lodowisku nigdy nie jesteśmy sami – taflę dzielimy z innymi, nierzadko nierozważnymi osobami. W takim miejscu nie da się zagwarantować ciężarnej bezpieczeństwa, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć, że za chwilę pod nogi wjedzie jej nieświadome dziecko czy lubiący brawurową jazdę dorosły. 

Upadek podczas jazdy na łyżwach może doprowadzić do poronienia, uszkodzenia płodu, a także do urazów, które trudniej diagnozować i leczyć ze względu na wyjątkowy stan, jakim jest ciąża. Mowa tu przede wszystkim o ograniczeniach związanych z farmakoterapią, leczeniem chirurgicznym, a także badaniami RTG w przypadku np. podejrzenia złamania żebra czy kończyny.  


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama

Kto może jeździć na łyżwach w ciąży?

Instytucje takie jak ACOG, a także ginekolodzy i położone, są zgodni co do tego, że łyżwy w ciąży to nie najlepszy pomysł ze względu na wysokie ryzyko upadku. 

Warto jednak wspomnieć, że taka aktywność sama w sobie nie wpływa negatywnie na rozwój płodu i nie prowadzi do żadnych komplikacji ciążowych ani okołoporodowych. Podczas jazdy na łyżwach nie mamy do czynienia z podskokami ani innymi ruchami niedozwolonymi w ciąży. Do tego jesteśmy w stanie w pełni kontrolować intensywność wysiłku. 

Z tego względu niektórzy są zdania, że kobiety, które wcześniej jeździły na łyżwach i czują się pewnie na lodowisku, nie muszą kategorycznie rezygnować z tej aktywności, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. W takim przypadku, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań medycznych do uprawiania sportu, decyzja należy do ciężarnej. 

Warto nadmienić, że wraz z rozwojem dziecka kobiece ciało coraz bardziej się zmienia. Im większy brzuszek, tym zwykle gorsza sprawność fizyczna. W drugim i trzecim trymestrze prawdopodobnie zwykle trudniej utrzymać równowagę (m.in. ze względu na zmianę środka ciężkości ciała, nagłe zmiany ciśnienia, spadek glukozy we krwi), do tego obniża się refleks. To wszystko niestety zwiększa ryzyko upadku, dlatego jazda na łyżwach nie jest aktywnością rekomendowaną w ciąży. 

Jeśli jednak zdecydujesz się wejść na lodowisko, pamiętaj o zachowaniu kilku środków ostrożności: 

  • wybieraj mniej oblegane lodowiska, 
  • przed wejściem na lód wykonaj rozgrzewkę, 
  • załóż na głowę kask, 
  • utrzymuj umiarkowane tempo, 
  • staraj się jeździć jak najbliżej band, aby w razie potrzeby móc złapać równowagę. 

Co zamiast łyżew w ciąży? 

Jazda na łyżwach jako aktywność fizyczna nie ma żadnych magicznych ani specyficznych właściwości, które stawiałyby ją ponad innymi dyscyplinami. O ile więc nie jesteś zapaloną miłośniczką tego sportu, o tyle z łatwością znajdziesz dla siebie alternatywę, która równie dobrze wpłynie na Twoje ciało i samopoczucie psychiczne. 

Co wybrać zamiast łyżew w ciąży? Zgodnie z zaleceniami przyszłe mamy powinny regularnie wykonywać aktywność aerobową o niskiej i umiarkowanej intensywności oraz ćwiczenia wzmacniające. Przy zdrowo przebiegające ciąży nie ma jednak znaczenia, czy będzie to Nordic Walking i siłownia, czy raczej pływanie i fitness. Ważne jest to, abyś podczas aktywności czuła się dobrze i bezpiecznie. Wybierz sport, który sprawia Ci najwięcej radości i jest odpowiedni dla Twojego stanu zdrowia oraz kondycji psychofizycznej. Nie zapomnij porozmawiać z lekarzem! 


wektorowa grafika mała pozioma fala

Z ektoiną

do pielęgnacji

prosto z natury


ACOG. 2020. Committee opinion: Physical activity and exercise during pregnancy and the postpartum period. American College of Obstetricians and Gynecologists