Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Rozwój słuchu

Mniej więcej od 23. tygodnia ciąży maluch ma już w pełni rozwinięty narząd słuchu. Od tej pory słuch zaczyna się już tylko wyostrzać i precyzować. Dziecko uczy się już wtedy rozpoznawać głosy i dźwięki. Właśnie dlatego po narodzinach słowa Mamy, jej śpiew, potrafią być dla maleństwa tak kojące. To dźwięk, który dziecko rozpoznało jeszcze w brzuchu. Jednak już od 16. tygodnia ciąży mamy do czynienia z istotką, która słyszy (choć nie wszystko). Zastanawiasz się pewnie jak bardzo i w jakim zakresie. Podobne pytanie naukowcy zadają sobie już od dawna.

USG prenatalne

Zmiany w myśleniu badaczy

Jeszcze w latach 80. XX wieku przeważała opinia, że hałas nie może szkodzić dziecku. Uważano, że skoro jest otoczone macicą i całym brzuchem Mamy, to dźwięki nie mają na niego aż wpływu. Izolacja od hałasów miała być wystarczająca. Jednak od tego czasu przeprowadzono szereg różnorodnych badań, które obaliły tę tezę. Nie daj się więc zwieść informacjom przekazywanym drogą ustną. Mogą bazować na opinii naukowców, która nie jest już aktualna.

Wieloletnie badania i ich efekt

W latach 1986–2008 przeprowadzono długofalowe badania. Sprawdzano środowisko, w jakim pracowała Mama malucha (pod kątem głośności) i późniejsze ryzyko wystąpienia problemów ze słuchem u malucha. Okazało się, że gdy kobiety ciężarne przebywały w otoczeniu hałasu na poziomie 75-84 dBA, ok. 1 proc. dzieci miało poważne dysfunkcje narządu słuchu. Pomyślisz, że to niewiele. Jednak gdy Mama była narażona na dość stałe dźwięki powyżej 85 dBA, ryzyko było aż o 80 proc. wyższe! Co to dla Ciebie oznacza?

Unikaj długotrwałego hałasu

Przede wszystkim ogranicz przebywanie w hałasie. Uczestniczki omówionego wyżej badania pracowały w niekorzystnych warunkach – o podwyższonej głośności. Jednak przytoczone wyżej wartości nie są tak duże, jak mogłoby się wydawać. Wartość 85 dB. odpowiada warkotowi samochodu ciężarowego. Jednocześnie przedstawiona liczba mieści się mniej więcej w połowie skali głośności (0-160 dB). Mowa tu jednak o stałym, ciągłym zwiększonym hałasie otoczenia.

Więcej o szkodliwości głośnych dźwięków przeczytasz w artykule: Czy głośna muzyka szkodzi dziecku?

Ogranicz stres

Pewnie słyszysz to niemal na każdym kroku, jednak nie bez powodu. Stres zmienia bowiem gospodarkę hormonalną organizmu, a długotrwale utrzymujący się poziom ma realny wpływ na Twój organizm. Jest więc niekorzystny dla Ciebie i dla Twojego maleństwa. Tylko, co to ma wspólnego z głośną muzyką? – zapytasz.

Jeśli sama wiesz, że głośna muzyka nie jest dla Ciebie przyjemna, a nagły ryk basów powoduje kołatanie serca, które jest dla Ciebie niekomfortowe – masz odpowiedź. Jesteś wrażliwa na dźwięki i hałasy. Prawdopodobnie w pewnym stopniu wywołują one u Ciebie stres. Lepiej więc unikać głośnych przestrzeni. 

A co gdy kocham rocka?

Uwielbiasz głośne rockowe brzmienia i humor poprawia Ci się od razu, gdy tylko usłyszysz pierwsze nuty ostatniego albumu Metallici? Tu znajdę dla Ciebie inne rozwiązanie. Wprawi Cię w dobry nastrój i ochroni Twoje maleństwo przed ewentualnymi negatywnymi skutkami słuchania głośnej muzyki. Wydobądź z dna szafy słuchawki i włącz ulubiony kawałek. Pamiętaj, aby ustawić głośność bezpieczną dla Ciebie. I obserwuj… Jeśli zauważasz, że mimo zastosowania słuchawek dziecko jest niespokojne – odpuść.

Na pewno jednak warto dla zdrowia malucha zrezygnować z wszelkich koncertów z nagłośnieniem, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych. Ty możesz w takich sytuacjach ochronić swój słuch zatyczkami. Jednak Twoje maleństwo nie będzie miało takiej możliwości. Lepiej ochroń je zawczasu. A jeśli to Cię nie przekonało, to…

Normy dla wcześniaków

Musisz wiedzieć, że szpitale na oddziałach neonatologicznych, gdzie przebywają wcześniaki, mają swoje normy dotyczące dźwięków. Poziom hałasu nie może na nich przekraczać 45 decybeli, w polskich placówkach nocą – 40 dB. Odpowiada to codziennym szmerom w domu czy szeptaniu. Przyznasz, że to niewiele…

Można więc przyjąć, że dokładnie tyle powinno maksymalnie odbierać dziecko w Twoim brzuchu, aby w przyszłości nie miało problemów ze słuchem. Jednoznacznie to podsumujmy: z hałaśliwym otoczeniem w ciąży trzeba bardzo uważać. Im głośniej, tym krócej możemy narażać się na kontakt ze źródłem dźwięku. Jeśli pracujesz w otoczeniu, które generuje hałasy powyżej 80 dB, postaraj się w porozumieniu z kierownictwem dostosować swoje miejsce pracy do Twojego obecnego stanu.

Może zainteresować Cię również: Słuchawki wyciszające dla niemowlaka i inne przydatne gadżety dla maluszka na wesele


Dla Ciebie i Twojego dziecka
Reklama