Prawidłowa temperatura ciała

Choć powszechnie sądzi się, że prawidłowa temperatura ciała to zawsze 36,6°C, nie jest to do końca prawdą. Właściwa temperatura u dziecka zależy bowiem od wielu czynników, takich jak miejsce wykonywania pomiaru, a nawet pora dnia. W przypadku pomiaru temperatury na czole, ta, która nie powinna wzbudzać w nas żadnego niepokoju, mieści się w przedziale 35,6–37,9°C, w uchu jest to pomiędzy 35,6 a 37,7°C, natomiast jeżeli mierzymy ją pod pachą – 35,6–37,2°C

Podwyższona temperatura ciała

Należy podkreślić, że gorączka sama w sobie nie jest chorobą, a tylko jednym z symptomów. Podwyższona temperatura ciała świadczy o tym, że organizm broni się przed czymś, co zidentyfikował jako zagrożenie – wirusem, bakterią lub alergenem. Jej pojawienie się jest zatem czymś pożądanym, ponieważ pokazuje, że nasz układ immunologiczny czuwa i pozostaje w gotowości, by walczyć z „wrogiem”.  

Jak zatem łatwo wywnioskować, nie zawsze podwyższoną temperaturę ciała powinniśmy od razu próbować obniżać. Należy obserwować samopoczucie dziecka, a w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się z lekarzem pediatrą. 


spray wspomagający leczenie stanów zapalnych gardła, spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe
bezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią
pomaga zapobiec infekcji, np. po zabiegu usunięcia migdałków
łagodzi ból i podrażnienie

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Argentin-T. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych gardła, spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea Sp. z o.o. PRODUCENT: Arkona Trade and Science Sp.j.
reklama

Gorączka u dziecka

O gorączce mówimy dopiero wtedy, kiedy temperatura ciała dziecka przekracza 38°C (lub nawet 38,5°C, jeśli mierzymy ją w odbycie). Gdy termometr pokaże wartość wyższą niż 38,5°C, możemy zacząć już rozważać podanie leków przeciwgorączkowych, jednak dopiero wartości wyższe niż 39°C wymagają „zbijania” temperatury. Gorączka wyższa niż 40°C stanowi już podstawę do wezwania pogotowia. 

Kiedy podawać dziecku leki przeciwgorączkowe?

Nie ma ściśle określonych reguł, które mówiłyby że dana temperatura ciała jest wartością graniczną, od której warto zacząć podawać dziecku leki przeciwgorączkowe. To, co powinniśmy zrobić to uważna obserwacja samopoczucia i zachowania naszego malucha. Jeśli czuje się dobrze, jest pogodne i rozbrykane, a temperatura nie jest wyższa niż 39°C, z podawaniem preparatów mających za zadanie ją obniżyć, możemy się wstrzymać. Jeżeli natomiast maluch jest wyraźnie osłabiony, marudny i pozbawiony sił, możemy sięgnąć po leki już wcześniej. 

Jaki lek na gorączkę dla dziecka wybrać? 

Dwie najpopularniejsze środki przeciwgorączkowe to paracetamol i ibuprofen. Znajdziemy je w większości dostępnych na rynku leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, a niektóre z nich zawierają nawet obie te substancje. 

Paracetamol można podawać dzieciom już od pierwszych dni życia. Zalecana dawka to około 10-15 mg na 1 kilogram masy ciała i nie należy sięgać po niego częściej niż co 4-6 godzin. Ibuprofen natomiast przeznaczony jest dla niemowląt po 3. miesiącu życia. Należy podawać 5-10 mg tej substancji na 1 kilogram masy ciała, co 6-8 godzin. 

Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą jest sięganie po obie te substancje na przemian, co 4 godziny. Należy zadbać o to, by dziecko po podaniu leku miało czas na odpoczynek i regenerację i pozostawało w spoczynku – wówczas będziemy mieć możliwość skutecznego kontrolowania temperatury jego ciała i pewność, że jej wzrost nie jest efektem nadmiernego wysiłku fizycznego czy gwałtownych emocji. 

Inne metody na obniżenie gorączki u dziecka

Oprócz leków, wspomagająco możemy stosować także inne metody na obniżenie gorączki u dziecka. Jedną z nich, stosowaną już od wieków, są zimne okłady. Zimny kompres możemy położyć maluchowi na czole, na karku lub w okolicach pachwin. Możemy także przygotować mu kąpiel w chłodnej (lecz nie za zimnej!) wodzie. 

O czym powinniśmy pamiętać, kiedy nasze dziecko ma gorączkę?

Gorączka to stan, kiedy organizm naszego dziecka intensywnie pracuje, broniąc się przed zagrażającymi mu drobnoustrojami. Walka ta może zużywać sporo energii, dlatego powinniśmy pamiętać, by dieta naszego malucha w tym czasie była jak najbardziej odżywcza i obfitująca w witaminy i składniki mineralne, lecz jednocześnie w miarę lekkostrawna. Dobrym pomysłem będzie podanie mu owsianki z prażonym jabłkiem i masłem orzechowym, tradycyjnego rosołu, kaszy jaglanej z pieczonymi warzywami i tofu czy chociażby makaronu razowego z warzywnym sosem i delikatnym mięsem. 

Szczególnie istotne jest także odpowiednie nawodnienie. W przypadku gorączkującego dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy wypija odpowiednie ilości płynów. Jeżeli Twoje dziecko ma podwyższoną temperaturę, zadbaj o to, by piło systematycznie w ciągu dnia, małymi łykami, co kilka-kilkanaście minut. Najlepsza będzie oczywiście woda, lecz dla urozmaicenia możesz podawać ją dziecku naprzemiennie z delikatnymi naparami z herbatek owocowych i sokami warzywnymi. 

Kiedy zwrócić się po pomoc do lekarza?

Z lekarzem warto skonsultować się zawsze, kiedy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości. Nie musisz jednak bić na alarm od razu, gdy termometr pokaże więcej kresek niż 36,6 :) 

Uważnie obserwuj stan swojego malucha. Jeśli temperatura nie będzie spadać pomimo podania pełnej dobowej dawki leków lub gdy jego stan nie poprawi się nawet po upływie 2-3 dni, masz podstawy do tego, by zgłosić się po pomoc do pediatry. W przypadku noworodków i niemowląt warto dmuchać na zimne i skonsultować się z pediatrą zawsze, gdy temperatura ich ciała przekroczy 38,5°C. Niezwłocznie musisz interweniować także w przypadku, gdy u starszych dzieci temperatura przekroczy 39°C oraz w sytuacji, gdy u Twojego dziecka pojawią się drgawki gorączkowe, a także gdy na jego skórze zauważysz się wybroczyny lub gdy gorączce będą towarzyszyły inne niepokojące objawy. 

Gorączka u dzieci świadczy o tym, że ich organizm znajduje się w stanie w walki z zagrażającymi mu drobnoustrojami. Lekko podwyższonej temperatury ciała nie należy próbować „zbijać” za wszelką cenę. Wystarczy, że zadbasz o to, by Twój maluch miał czas na odpoczynek i regenerację i postaraj się serwować mu jak najbardziej odżywcze potrawy. Wyjątkowo ważne w tym czasie będzie odpowiednie nawodnienie! Leki przeciwgorączkowe, po które bezpiecznie możesz sięgać to paracetamol (bez ograniczeń wiekowych) oraz ibuprofen (po 3. miesiącu życia). Zadbaj o wyliczenie właściwej dawki na podstawie masy ciała Twojej pociechy i o to, przestrzegać zaleconego czasu, który musi upłynąć pomiędzy dawkami. W niepokojących Cię sytuacjach, od razu zgłoś się do lekarza pediatry.