To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Harmonogram ferii zimowych 2025/2026 – kiedy wypadają?
Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania opracował we współpracy z wojewodami i kuratorami oświaty następujące terminy, w jakich odbywać się będą ferie zimowe w poszczególnych województwach:
- 20 stycznia – 2 lutego 2025 dla województw: małopolskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego;
- 27 stycznia – 9 lutego 2025 dla województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego;
- 3 lutego – 16 lutego 2025 dla województw: mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego;
- 17 lutego – 2 marca 2025 dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, śląskiego i pomorskiego.
Jak widać, ostatnia tura ferii trwa aż do pierwszych dni marca, w przeciwieństwie do ubiegłego roku, kiedy to ostatnie dzieci zakończyły wakacje zimowe 25 lutego 2024.
Wyjazdy zorganizowane – rozwiązanie dla pracujących rodziców
Wielu rodziców, którzy na co dzień pracują na etacie nie może pozwolić sobie na wzięcie urlopu w okresie ferii zimowych, aby wyjechać z dziećmi i wspólnie spędzić rodzinny czas. Na szczęście szkoły, biura podróży, fundacje czy inne organizacje oferują przeróżne wyjazdy – kolonie i obozy – zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Jest to fantastyczna okazja dla zapracowanych rodziców, którzy mogą zapewnić dziecku taki wyjazd, lecz sami nie są w stanie mu towarzyszyć.
Jeśli oferta konkretnego wyjazdu na ferie zimowe dla dziecka została już wybrana, wyjazd opłacony, a walizki spakowane – pozostaje tylko czekać na szczęśliwy dzień wyjazdu i zacierać ręce na myśl o nadchodzącej przygodzie. Co może nas czekać, zanim dziecko wyruszy w drogę?
Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas ferii zimowych? “Bezpieczny autobus” kluczem do udanej podróży
“Bezpieczny autobus” to akcja rządowa, która ma na celu ułatwienie dostępu do danych każdego autokaru, który ma przewozić nasze dzieci na wycieczki, kolonie czy obozy. Na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można wpisać numer rejestracyjny dowolnego autobusu czy autokaru, a następnie sprawdzić, czy ma on zrobione aktualne obowiązkowe badania techniczne, czy ma ubezpieczenie OC, a także czy nie jest kradziony lub wyrejestrowany. W wygenerowanych informacjach znajdziemy też dane techniczne autokaru, takie jak stan licznika w momencie przeprowadzania ostatniego badania technicznego czy ilość miejsc siedzących w pojeździe.
W ten sposób można sprawdzić każdy bus, autobus i autokar, który został zarejestrowany z przeznaczeniem do przewożenia większej ilości osób. Dane dotyczą wyłącznie pojazdów zarejestrowanych w Polsce, nie będziemy więc w stanie sprawdzić w taki sposób pojazdu na zagranicznych tablicach rejestracyjnych. Autobus, którym dziecko ma wyjechać w podróż można sprawdzić bardzo szybko nawet na telefonie – ta funkcjonalność dostępna jest w aplikacji mObywatel.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bezpieczny wyjazd na ferie – kontrole policyjne
W okresie ferii zimowych policjanci ruchu drogowego w całym kraju będą podejmować działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa podróżujących dzieci. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji stworzyło wykaz miejsc, w których będą prowadzone kontrole autobusów, autokarów i busów przewożących dzieci i młodzież w okresie ferii zimowych. Wykaz jest dostępny na stronie internetowej policji w formie pliku pdf.
Ponadto, oprócz oznaczonych punktów kontroli pojazdów przewożących pasażerów, można całodobowo zadzwonić do najbliższej komendy policji i poprosić o kontrolę pojazdu przeznaczonego do przewozu dzieci – taka kontrola może odbyć się o dowolnej godzinie i w dowolnie wskazanym przez zgłaszającego miejscu zbiórki dzieci.
Podczas takiej kontroli sprawdzany jest szczegółowo stan techniczny pojazdu i jego wyposażenia, policja sprawdza także uprawnienia kierowcy, stan jego trzeźwości oraz stan psychofizyczny.
Warto pamiętać, że znając datę i godzinę wyjazdu dzieci na ferie transportem zorganizowanym, można z wyprzedzeniem – np. kilka dni wcześniej – poinformować o tym fakcie policję i poprosić policjantów o stawienie się w umówionym miejscu i czasie. Wówczas czas oczekiwania na patrol policji znacząco się skróci.
Jak jeszcze można zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas ferii zimowych?
Dzieci, które wyjeżdżają na obozy narciarskie należy przestrzegać, by zawsze wychodząc na stok miały na sobie kaski narciarskie. Ta część sportowej garderoby, założona i zapięta w sposób prawidłowy może uratować życie. Upadki na stoku zdarzają się dość często – warto być na nie przygotowanym.
Dzieci spędzające czas np. na wsi u dziadków należy uczyć, by nie zbliżały się do zamarzniętych akwenów wodnych. Choć stawy i jeziora bywają zamarznięte, obecne słabe i ciepłe zimy nie gwarantują powstania pokrywy lodowej o takiej grubości, która bezpiecznie pozwoli bawić się na lodzie. Zdecydowanie bezpieczniejszą alternatywą dla dzieci lubiących łyżwiarstwo jest skorzystanie z miejskich lodowisk, które są specjalnie przygotowane na potrzeby sportowych zabaw.
Jeśli chcecie zabrać dzieci na długi spacer (np. tatrzańską doliną) – przygotujcie kilka rzeczy. Warto mieć w plecaku zimowy krem do twarzy, skarpety i rękawiczki na zmianę, coś do zjedzenia, a także ciepłą herbatę w termosie. Ponadto w sklepach sportowych możecie zaopatrzyć się we wkładki do skarpet i do rękawic, które po rozpakowaniu nagrzewają się w wyniku reakcji chemicznej, dzięki czemu mogą pomóc w rozgrzaniu zmarzniętych palców dłoni lub stóp.
Nie należy podczepiać sanek pod haki pojazdów silnikowych. Może to spowodować niekontrolowany poślizg, wypadnięcie z trasy czy kolizję, a także różne obrażenia – także te poważne. Dodatkowo, za takie zabawy kierowcy grożą konsekwencje w postaci mandatu i punktów karnych.
Uczulcie dzieci, by nie rzucały się twardymi, zbitymi śnieżkami. Może to zrobić krzywdę, a nawet spowodować wypadek komunikacyjny, jeśli śnieżka trafi np. w auto kierowcy, który nie spodziewa się napotkania takiej przeszkody.
Uprawiając saneczkarstwo w mieście zadbajcie o to, by trasa przejazdu rozpędzonych sanek nie przebiegała przez chodniki, po których chodzą piesi lub nie kończyła się na jezdni, po której jeżdżą auta.
Co warto włożyć do apteczki dziecka jadącego na ferie zimowe?
Niektóre produkty to po prostu must have w torbie podróżnej. Szczególnie wtedy, kiedy jedziecie w nowe miejsce i nie wiecie, czy w bliskiej okolicy od kwatery będzie apteka, ani w jakich godzinach będzie czynna. Dziecku warto zapakować na ferie kilka produktów:
- plastry opatrunkowe na wypadek powstania skaleczeń, zadrapań i otarć,
- środek odkażający, a także przyspieszający gojenie ran,
- żel na urazy czy zakwasy,
- tabletki na ból gardła,
- środek zbijający gorączkę.
Planując wyjazd na ferie dla dziecka zadbajcie o jego bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno wyboru godnego zaufania biura podróży, sprawdzenia środka transportu, jakim dziecko będzie podróżować, a także zaopatrzenia go w odpowiednie produkty, które można spakować dziecku w formie niewielkiej, turystycznej apteczki.
Źródła:
policja.pl/pol/aktualnosci/255259,Wykaz-punktow-kontroli-autobusow-ferie-2025.html
https://www.gov.pl/web/edukacja/terminy-ferii-zimowych-w-roku-szkolnym-20242025
www.gov.pl/web/kppsp-pultusk/bezpieczne-ferie