przyśpiesza gojenie się ran, w tym trudno gojących się, skaleczeń, zadrapań i otarć, niewielkich oparzeń I i II stopnia
chroni przed zakażeniem
łagodzi ból i świąd
bardzo łatwa i bezbolesna aplikacja

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Kelatis. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania na rany, otarcia, niewielkie oparzenia, skaleczenia skóry itp. Pozwala kontrolować wysięk, tworząc czyste i wilgotne środowisko, które wspiera fizjologiczne procesy gojenia oraz chroni przed wzrostem egzogennej mikroflory w miejscu zastosowania. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Signorini Medicale S.r.l.
reklama

Nauka utrzymywania równowagi na rowerze 

W ostatnich latach wzrosła popularność rowerków biegowych, czyli jednośladów bez pedałów. Takiego sprzętu może używać nawet dwulatek. Co ma to wspólnego z nauką jazdy na klasycznym rowerze? Bardzo wiele! Gdyby biegówki pojawiły się na rynku wcześniej, wielu rodzicom oszczędziłoby to stresu, a dzieciom – zdartych kolan i potłuczonych łokci. 

Dziecko, które w wieku dwóch czy trzech lat zaczyna posługiwać się rowerkiem bez pedałów, zdecydowanie szybciej nauczy się jazdy na klasycznym jednośladzie. Niektóre dzieci od razu po przesiadce na rower z pedałami ruszają, nie oglądając się za siebie. 

dziecko jedzie na rowerku biegowym do mamy

To dlatego, że biegówki uczą utrzymywania równowagi i obycia z dwukołowym pojazdem. Nawet, jeśli Twój dwulatek nie jest tego świadomy, jeżdżąc na biegówce rozpoczyna pierwszy etap nauki na zwykłym rowerze, z którego prawdopodobnie skorzysta dopiero za kilka lat. Jeśli jesteś rodzicem dwu- czy trzylatka i w przyszłości planujesz stać się instruktorem jazdy na rowerze, zastanów się nad zakupem biegówki. To sposób, na to jak szybko nauczyć dziecko jazdy na rowerze, a nawet jeśli nie znacznie ułatwi sprawę ? 

Co zrobić, jeśli Twoja pociecha jest starsza i nie miała żadnej styczności z rowerem biegowym w przeszłości? W takim przypadku warto odkręcić pedały od klasycznego rowerka i rozpocząć naukę utrzymywania równowagi. 

KROK 1 

Przygotuj rower do nauki. Odkręć pedały i w razie potrzeby obniż siodełko. Dziecko powinno dosięgać stopami do podłoża, tak aby swobodnie się odpychać i w razie potrzeby złapać równowagę. Podczas siedzenia stopy muszą płasko przylegać do podłoża. 

KROK 2

Daj maluchowi czas na obycie się z jednośladem. Pokaż mu, jak może używać stóp, aby odpychać się od ziemi i wprawiać rower w ruch. 

KROK 3

Nadszedł czas na pierwsze ćwiczenie. Wybierz bezpieczne miejsce i przygotuj coś, co pozwoli Ci wyznaczyć krótki odcinek trasy (np. dwie butelki, patyki czy pachołki). Na początku niech będą to 2-3 metry. Poproś dziecko, aby na wyznaczonym odcinku odrywało obie stopy od podłoża i starało się utrzymać równowagę. 

Gdy maluchowi uda się przejechać dany odcinek w taki sposób, wydłuż go. Ćwiczcie do momentu, kiedy dziecko będzie w stanie utrzymać równowagę przez 15-20 sekund. 

KROK 4

Użyj butelek, pachołków lub innych bezpiecznych przedmiotów, aby wyznaczyć łatwy tor przeszkód – taki, który pozwoli dziecku nauczyć się delikatnego skręcania/omijania przeszkód. Na początku ćwiczcie na jednej przeszkodzie. Kiedy maluch nauczy się omijać ją z prawej i lewej strony, dołóż kolejne. 

dziecko i rower

Jak nauczyć dziecko pedałować? 

Dzieci, które posługiwały się rowerkiem biegowym zwykle nie mają trudności z utrzymywanie równowagi, jednak pedałowanie to inna bajka. Na tym etapie nauki warto wykorzystać rower z dodatkowymi kółkami. 

Zamontuj z powrotem pedały, a następnie przymocuj kółka boczne. Rower w tej formie będzie potrzebny jedynie do opanowania naciskania na pedały, a nie do jeżdżenia. 

Poproś dziecko, aby wsiadło na rowerek i zaczęło pedałować w przód. Daj mu trochę czasu, aby oswoiło się z tą czynnością i nabrało pewności. Rower z bocznymi kółkami doskonale sprawdzi się również do nauki hamowania. Pamiętaj jednak, że ten etap nie powinien trwać zbyt długo, ponieważ dziecko przyzwyczai się do stabilności roweru, przez co później trudniej będzie mu wrócić do jednośladu. 

Nauka jazdy właściwej na rowerze dwukołowym

No dobrze, utrzymywanie równowagi i wprawianie roweru w ruch za pomocą pedałowania opanowane. Co dalej? Teraz czas połączyć to wszystko w jedną, spójną całość. 

W pierwszej kolejności należy przygotować rower – zdjąć boczne kółka oraz ustawić odpowiednią wysokość siodełka. Dziecko powinno móc swobodnie podeprzeć się stopami o podłoże, jednocześnie nogi nie mogą być zbyt mocno zgięte podczas siedzenia na rowerze. Warto zastosować metodę prób i błędów. 

Gdy rower zostanie odpowiednio przygotowany, pora na naukę jazdy właściwej. Możecie zrealizować to na dwa różne sposoby.  

Nauka jazdy na rowerze SPOSÓB 1

Na samym początku przygody z rowerem Twoje dziecko nauczyło się utrzymywania równowagi (ćwiczenie z wyznaczonym odcinkiem trasy). Istnieje więc duża szansa, że po zamontowaniu pedałów nie będzie miało problemu z tym, aby odepchnąć się od ziemi, a następnie położyć na nich stopy.

Poproś malucha, aby usiadł na rowerku, opierając się obiema stopami o podłoże (tak jak na rowerku biegowym), następnie odepchnął, położył nogi na pedałach i zaczął pedałować. 

Staraj się być blisko dziecka, ale nie trzymaj go. Obserwuj, jak radzi sobie z tym zadaniem. Nie każdy maluch będzie w stanie nauczyć się jazdy na rowerze tym sposobem i jest to zupełnie normalne. Jeśli stwierdzisz, że Twoja latorośl ma zbyt duże trudności, przejdź do metody numer 2. 

Nauka jazdy na rowerze SPOSÓB 2

Poproś dziecko, aby wsiadło na rower. Pomóż mu utrzymać równowagę, kiedy będzie kładło stopy na pedałach. Niech maluch zacznie pedałować, Ty trzymaj go delikatnie za biodra lub po bokach pod pachami. Twoje wsparcie powinno być możliwie najmniejsze, tak aby dziecko nie przewróciło się i nie zrobiło sobie krzywdy, ale jednocześnie mogło choć w pewnym stopniu uczyć się balansowania ciałem przy jednoczesnym pedałowaniu. 

Na tym etapie zarówno rodzic, jak i dziecko muszą wykazać się dużą cierpliwością. Warto przed rozpoczęciem nauki jazdy na rowerze wytłumaczyć latorośli, że każdy uczy się w swoim tempie i jest to zupełnie normalne, jeśli na początku nie wszystko idzie zgodnie z planem. 

Gdy zauważysz, że maluch coraz pewniej czuje się na rowerze i dobrze radzi sobie z balansowaniem ciałem, spróbuj stopniowo dawać mu coraz więcej swobody, aż w końcu całkowicie przestań go trzymać. Bądź jednak w pobliżu, aby w razie czego złapać dziecko i uchronić przed upadkiem. Możecie też umówić się tak, że puszczasz dziecko na 10-15 sekund, a następnie znów łapiesz. 

Jeśli drugi sposób również się nie sprawdzi, być może Twój maluch potrzebuje więcej czasu na rowerze biegowym. W takim przypadku warto wrócić do ćwiczeń na utrzymywanie równowagi. 

Dlaczego uchwyt do nauki jazdy na rowerze to nie najlepsze rozwiązanie? 

Bardzo popularnym gadżetem jest uchwyt do nauki jazdy na rowerze. To różnego rodzaju, koloru i kształtu drążki czy pałąki, dawniej rodzice stosowali po prostu kije od miotły. 

Nie można powiedzieć, że metoda jest nieskuteczna, w końcu wiele osób właśnie w taki sposób nauczyło się jeździć na jednośladzie. Jednak trzymanie roweru podczas jazdy znacznie spowalnia proces uczenia się prawidłowych reakcji na przechylanie roweru. 

Jeśli rodzic przez cały czas zapewnia wsparcie, maluch nie nauczy się utrzymywania równowagi, tylko przyzwyczai, że niezależnie od ruchów ciała rower jedzie prosto i nie przechyla się w żadną stronę. Metoda z kijkiem rekomendowana jest tylko w ostateczności, jeśli inne sposoby nauki nie przynoszą efektów. 

tata uczy dziecko jazdy na rowerze

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas nauki jazdy na rowerze? 

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko zaczyna naukę na biegówce, tradycyjnym rowerze czy rowerze z bocznymi kółkami, zawsze powinno mieć na głowie kask. Upadki zdarzają się nawet najlepszym, a uderzenie głową o twardą nawierzchnię może skończyć się tragicznie. 

Na początkowym etapie nauki warto zaopatrzyć dziecko również w ochraniacze na kolana oraz łokcie. Później nie będą one konieczne. 

Pamiętaj też, aby regularnie sprawdzać rower dziecka. Przed każdą jazdą warto upewnić się, że wszystko jest sprawne, a zwłaszcza hamulce! 

Może zainteresować Cię również: Zdarte kolano – do wesela się zagoi!


Rekomendowane produkty, tak na wszelki wypadek
Reklama