Zatkane zatoki u dziecka – przyczyny
Zatkane zatoki u dziecka mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej powód jest banalny – to przeziębienie, czyli infekcja wywołana przez wirusy. Powodujące je patogeny, np. rinowirusy, atakują błonę śluzową nosa, powodując jej obrzęk i zaburzenie produkcji śluzu, od czego bierze się katar i niedrożność nosa. Im dłużej te objawy trwają, tym bardziej prawdopodobne, że infekcja się rozwinie i dojdzie do zapalenia zatok.
Dzieci najczęściej chorują na zapalenie zatok sitowych, które są najmniejsze i zlokalizowane w centralnej części twarzoczaszki – między oczodołami a nosem.
Choć infekcja wirusowa jest najczęstszym powodem zatkanego nosa i zatok u dziecka, nie można wykluczyć innych przyczyn, jak alergia, przerośnięty trzeci migdał czy polipy nosa.
Zatkane zatoki u dziecka – objawy
Zatkany nos i zatoki, katar spływający po tylnej ścianie gardła, zaburzony węch i smak, bóle głowy w okolicy nasady nosa – to objawy wskazujące na zapalenie zatok.
- Jeśli utrzymują się poniżej 3 tygodni oznaczają ostrą infekcję, wywołaną najpewniej przez wirusy.
- Jeśli jednak trwają ponad 3 tygodnie, stan określa się, jako przewlekły i wynika zwykle z przyczyn innych niż przeziębienie. Wówczas wskazana jest wizyta u lekarza, który zdecyduje czy i jakie badania wykonać.
Choć w przebiegu zapalenia zatok pojawiają się dość typowe objawy, nie zawsze choroba daje o sobie znać w typowy sposób. Mimo iż przeważnie infekcje wirusowe nie powodują wysokiej gorączki, niektóre dzieci reagują inaczej i zamiast stanu podgorączkowego mają 38-39 stopni C.
Dlatego zawsze trzeba z uwagą obserwować przeziębione pociechy, a w razie zaostrzenia objawów, szybko zgłosić się do lekarza. Na ogół jednak zatkany nos nie oznacza niczego poważnego i może być leczony domowymi sposobami.
Uwolnij się
Zatkane zatoki u dziecka – co robić
O ile oprócz zatkanego nosa i zatok, dziecko ma się dobrze, nie gorączkuje, nie ma też innych niepokojących objawów, można spróbować pomóc mu domowymi sposobami. Infekcje wirusowe mają to do siebie, że są samoograniczające się i nie niosą ryzyka groźnych powikłań. Przy odpowiednim postępowaniu można skutecznie sobie z nimi poradzić. Jak udrożnić zatoki u dziecka?
Na zatkane zatoki u dziecka jest dostępnych wiele preparatów. Jedne są odpowiednie już od pierwszych dni życia, inne mogą być stosowane od określonego wieku. Przed podaniem sprawdź w ulotce czy możesz podać je swojemu dziecku!
Na zatkany nos u niemowlaka możesz zastosować wodę morską z ektoiną w sprayu. Taki preparat pomoże oczyścić nos z zalegającej wydzieliny i poprawi jego drożność. Stosuj go kilka razy dziennie, w miarę potrzeb.
Zatkane zatoki u najmłodszych można też spróbować odetkać przy pomocy inhalacji – nebulizacji. Do tego przydadzą się ampułki soli hipertonicznej (w stężeniu 1,5-3% NaCl), które rozrzedzają zalegającą wydzielinę, pomagając ją odkrztusić. Do tego sól hipertoniczna obkurcza obrzękniętą śluzówkę, zmniejszając niedrożność nosa. Inhalacje z soli hipertonicznej możesz robić dziecku 2-3 razy dziennie, ale w porach, gdy dziecko jest aktywne, nie bezpośrednio przed snem – żeby rozrzedzony katar i nasilony kaszel (co jest pożądane, bo pomaga oczyścić drogi oddechowe) nie utrudniały wypoczynku.
Inhalacje na zatkany nos u dziecka, które ma więcej niż 2 latka, możesz zrobić też z preparatu z n-acetylocysteiną. To substancja o działaniu mukolitycznym, która rozrzedza gęstą i lepką wydzielinę. Sprawdzi się więc, gdy smyk ma bardzo zatkany nosek i odkrztusza flegmę.
Jeszcze jednym sposobem na to,jak odetkać zatoki, jest irygacja. Płukanie nosa i zatok przynosi bardzo dobre efekty, ale jest zalecane dopiero od pewnego wieku. Jeśli akurat szukasz czegoś na zatkane zatoki u 4 latka bądź starszego dziecka, to rozwiązanie dla Ciebie! Dostępne w aptekach zestawy do płukania nosa i zatok bazują na roztworze chlorku sodu, z którego, w zależności od potrzeb, sporządza się roztwór izotoniczny lub hipertoniczny. To produkt, który bez obaw możesz podać dziecku. Dołączona do zestawu buteleczka ma odpowiedni kształt, który ułatwia precyzyjne wypłukanie nosa i zatok. To naprawdę proste, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną w ulotce, z czasem nabywa się wprawy.
Zatkane zatoki u dziecka – domowe sposoby
Poza wyżej wymienionymi są także inne domowe sposoby na zatoki. Wśród nich np. wygrzewanie zatok – możesz przyłożyć dziecku do czoła ciepły termofor np. z pestek wiśni i zabezpieczyć czapką, aby nie spadał. Kilkuminutowa terapia ciepłem pomoże upłynnić gęstą wydzielinę zalegającą w nosie i zatokach. Może też sprawić, że zmniejszy się ból głowy. Wykonując go uważaj, by termofor nie był gorący i nie poparzył delikatnej skóry maluszka.
Z domowych sposobów na zatoki warto też wspomnieć aromaterapii, choć tu również trzeba zachować czujność. Przede wszystkim pamiętaj, aby nigdy nie podawać dziecku olejków eterycznie doustnie ani nie stosować ich w inhalacji – mogą wywołać skurcz oskrzeli!
Zamiast nebulizatora użyj dyfuzora, czyli urządzenia rozpylającego aromatyczną woń olejków w powietrzu. Nie wlej ich za dużo, aby nie przedobrzyć. Zbyt intensywny zapach może być dla dziecka duszący i wcale nie pomoże odetkać nosa i zatok. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, upewnij się, że stosujesz olejki eteryczne zgodnie z ich przeznaczeniem i są one bezpieczne dla dziecka w wieku Twojego.