Dlaczego poród boli?
Na ból porodowy składa się bardzo wiele czynników, które oprócz przykrego doznania, mobilizują organizm kobiety do działania w trakcie akcji porodowej. Ból głównie wiąże się z pierwszą i drugą fazą porodu, kiedy rozwiera się szyjka macicy i rodzi się dziecko. Skurcze są bolesne i w czasie porodu ich siła się zwiększa.
Drogi rodne matki są ciasne, a noworodek stosunkowo duży, więc pokonanie kanału rodnego wiąże się z adaptacją tkanek matki i ciała noworodka, szczególnie jego głowy.
Dziecko, przeciskając się przez kanał rodny, powoduje duży nacisk na tkanki miękkie i kostne rodzącej, aby je rozszerzyć i dopasować do swojego ciała – jest w stanie nawet odgiąć kość ogonową kobiety. Przy nacisku przez płód stymulowane są receptory bólowe matki.
Niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu w trakcie porodu
Ból porodowy można z powodzeniem łagodzić poprzez stosowanie różnych technik relaksacyjnych, masażu czy nawet aromaterapii. Bardzo ważne jest również samo nastawienie kobiety do narodzin dziecka, strach i panika skutecznie potrafią zahamować postęp porodu.
Psychoprofilaktyka okołoporodowa
Masaż
Masaż wykonywany w trakcie porodu rozluźnia napięte mięśnie i pozwala lepiej znosić skurcze macicy. Przechodzące przez kanał rodny dziecko mocno napiera na kości miednicy i kość ogonową, dlatego masaż okolicy lędźwiowo-krzyżowej potrafi przynieść prawdziwą ulgę rodzącej.
Immersja wodna
Woda to żywioł, który uspokaja i przynosi ulgę obolałym mięśniom. Ciepła woda jest w stanie rozluźnić ciało, w tym również tkanki kanału rodnego na tyle, że pełne rozwarcie następuje szybciej, a przejście dziecka jest o wiele łagodniejsze. Woda sprawia również, że rodząca się wycisza i skupia na sobie, przez co lepiej współpracuje z położną w trakcie porodu. Poród w wodzie jest mniej urazowy, a krocze lepiej adaptuje się do główki rodzącego się dziecka.
Ruch i pozycja porodowa
Ciężarne często wyobrażają sobie poród w pozycji leżącej na plecach, jednak ruch jest kluczowy w postępie porodu i łagodzeniu porodowego bólu. Oprócz tego, że może znacząco przyspieszyć akcję, sprawia, że kobieta lepiej znosi skurcze i lepiej się czuje.
Preferowana pozycja w trakcie porodu to pozycja wertykalna, czyli taka, która wykorzystuje grawitację i ciężar dziecka.
Dodatkowo kobieta może spacerować, kręcić biodrami na stojąco lub na piłce, czy powoli tańczyć z mocnym oparciem się na partnerze, który będzie podtrzymywać w trakcie skurczów.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Krzyk
Prądy TENS
Zastosowanie prądów TENS, czyli elektrostymulacji to sposób na niefarmakologiczne i całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka łagodzenie bólu porodowego. Odpowiednie przypięcie elektrod częściowo znosi ból porodowy, polecany jest zwłaszcza w przypadku bólów krzyżowych.
Oddech
Techniki oddechowe, które uspokajają ciało i umysł, zapewniają odpowiednie dotlenienie organizmu kobiety i dziecka są bardzo ważnym filarem porodu. Zastosowanie technik oddechowych, które są w stanie wprowadzić rodzącą w stan relaksacji, często skutecznie odwracają uwagę kobiety od siły poszczególnych skurczów.
W czasie porodu kobieta powinna sama kierować swoim oddechem i robić to tak, żeby dobrze się czuła. Parcie kierowane z zatrzymaniem oddechu jest techniką szkodliwą, chyba że rodząca nie współpracuje, zaczyna panikować, przez co stwarza zagrożenie dla siebie i dziecka – wtedy stanowi postępowanie konieczne do ukończenia porodu.
Aromaterapia, muzykoterapia
Farmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego
Wykorzystanie leków w uśmierzaniu bólu w trakcie porodu wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Stosowanie opioidów może negatywnie wpływać na noworodka zaraz po urodzeniu, skutkując np. przejściowymi problemami z oddechem.
Znieczulenie zewnątrzoponowe uważa się za stosunkowo bezpieczne; pozwala matce na aktywne uczestnictwo w porodzie i zachowanie dobrego samopoczucia, jednak całkowite zniesienie bólu sprawia, że rodząca nie czuje skurczów, przez co poród może się przedłużyć. Odpowiednio prowadzone znieczulenie znosi ból porodowy bez żadnego uszczerbku dla kobiety i dziecka.
Przeczytaj także: Nacięcie krocza podczas porodu – jak go uniknąć?
Smolarek N. i współ.: „Alternatywne sposoby łagodzenia bólu porodowego”, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2016, 1(46).
Piasek G. Radomski P.: „Niekonwencjonalne metody łagodzenia bólu porodowego”, Studia Medyczne, 2012, 25, 67-72.
Hawkins J.: „Znieczulenie zewnątrzoponowe porodu”, Ginekologia po Dyplomie, 2010, 33-40.
Albrechtsen Ch., Bang U.: „Avanceret smertebehandling under fødslen”, Ugeskr Læger 2017, 179.