Jak zrobić instrument dla dziecka do szkoły, gdy brakuje czasu?
Najpierw szybka informacja dla tych, co mają zaledwie chwilę. Wdech. Wydech. Bez paniki. Zrobimy to z tego, co macie w domu. 😊
Instrument dla dziecka do szkoły: grzechotka
Weź dowolny pojemnik (na wykałaczki, plastikowa butelka, pudełko po zapałkach czy tubę na prace plastyczne). Wypełnij pojemnik drobiazgami, które wydają interesujące dźwięki. Mogą to być koraliki, nakrętki do śrubek, także ryż lub kasza. Na pewno masz je w kuchni. Oklejcie pojemnik naklejkami lub pomalujcie farbami. Piękny instrument dla dziecka do szkoły gotowy!
Instrument dla dziecka do szkoły: trójkąt muzyczny
Pani powie, że poszliście na łatwiznę, ale przecież liczy się kreatywność! Weź metalowy wieszak na ubrania. Haczyk zabezpiecz tkaniną lub miękką wstążką, aby dziecko się przypadkiem nie ukłuło. Do tego weź łyżeczkę – również metalową. Jeśli wykonanie instrumentu dla dziecka nie jest „na ocenę”, a do stworzenia klasowej orkiestry, taki trójkąt muzyczny będzie idealny!
Instrument dla dziecka do szkoły: grzebień
Prosto i przyjemnie. Trzeba mieć grzebień i bibułkę. Bibułką okrywacie zęby grzebienia. Dla pewności możecie przytwierdzić ją taśmą. Jak się na tym gra? Wystarczy dmuchnąć w zęby owinięte bibułką. Nie tylko proste i świetne, ale także usprawnia aparat oddechowy dziecka. Jest to nawet ćwiczenie logopedyczne!
Instrument dla dziecka do szkoły: grzechotko-bębenek
To już ciut bardziej zaawansowany projekt. Wsyp dowolne drobiazgi do metalowej puszki. Zamiast wieczka umieścisz na jej górze balon. Zanim jednak to zrobisz, należy pozbawić go tej cienkiej końcówki, w którą dmuchamy. Tak przygotowany balon naciągnij na górę puszki. Możesz go zabezpieczyć przed rolowaniem gumką recepturką. Ten instrument dziecięcy może posłużyć za bębenek (dziecko gra, uderzając dłonią/palcami/patyczkiem po lodach o naciągnięty balonik) lub jako grzechotka (potrząsając całym instrumentem).
Domowe instrumenty muzyczne dla dzieci – do szkoły i do zabawy
Masz więcej czasu i weny twórczej? Wolisz, aby instrument posłużył Wam na dłużej? Chcesz przy tym zachęcić dzieci do zabawy? Pora zatem na pomysły dla (nieco bardziej) ambitnych!
P.S. Niektóre pomysły są trochę skomplikowane. Jeśli więc interesuje Cię konkretny instrument dla dziecka, przeczytaj najpierw całą instrukcję jego powstawania, a dopiero potem zabierz się do pracy. To nie są typowe wskazówki „krok po kroku” – zawierają bowiem kilka opcji, z których możesz, ale nie musisz skorzystać.
Ksylofon DIY
Wybierz kilka butelek (plastikowych lub szklanych). Napełnij je wodą do różnych wysokości. W zasadzie instrument już gotowy (choć z oczywistych względów średnio nadaje się do transportowania). Dźwięki wydobędziesz, dmuchając w gwint butelki. Aby było nieco ciekawiej, zakup wcześniej barwniki spożywcze o różnych kolorach. Wodę w każdej z butelek zabarw na wybrane odcienie i bawcie się w odkrywanie kolorowych dźwięków! 😊
La Gitarra!
Do tego pomysłu idealnie nadaje się pudełko na chusteczki – takie z otworem na środku. Jeśli takiego nie macie, weźcie dowolne pudełko i zróbcie dziurkę na jednym z większych boków. Takie pudełeczko można pokolorować i ozdobić – tak, aby przypominało prawdziwą gitarę!
Na pudełko naciągnij gumki recepturki. Mają przechodzić przez otwór – tak jak w prawdziwej gitarze. Gumki recepturki dają się zastąpić żyłką. Wówczas możesz nią obwiązać nawet duże pudełko. Żyłka będzie też idealna, bo… na górze pudełka brakuje Wam jeszcze gryfu (uchwytu). Zrobisz go z długiego kawałka kartonu, który przymocujesz od tylnej ścianki Waszej gitary. Jeśli więc użyjesz żyłki, to możesz jeden koniec sznurka przymocować u góry gryfu, a drugi do pudełka.
Instrument ten nie będzie brzmiał rewelacyjnie – tu nie można się oszukiwać. Posłuży za to świetnie w formie rekwizytu, gdy wspólnie odgrywacie sceny z rockowego koncertu. Przednia zabawa murowana!
Kołatki DIY
Instrument bardziej perkusyjny. Wydaje charakterystyczny „klik”. Możesz go zrobić we własnym domu! Wytnij podłużny pasek z tekstury. Na jego końcach przyklej na mocny klej kapsle lub plastikowe korki od butelek. Poczekaj, aż wyschnie. Następnie zegnij tekturę w połowie – tak, aby kapsle na siebie nachodziły. Instrument dziecko będzie trzymało, opierając na kciuku. Dźwięk wydaje się, „klikając” o kciuk jednym z pozostałych palców dłoni. Uwzględnij ten fakt przy dobieraniu rozmiaru tektury.
Fletnia pana
Dość prosty przepis na instrument dla dziecka. Potrzebujesz słomek całkowicie prostych (bez zagięć ułatwiających picie), kleju/taśmy klejącej i ozdobnej tasiemki. Kilka słomek sklej ze sobą wzdłuż ich dłuższych krawędzi. Gdy klej (lub taśma) już dobrze trzyma, czas na cięcie. Rozetnij słomki pod kątem. Będziesz wówczas mieć je ułożone od najdłuższej do najkrótszej. Ozdobną tasiemką możesz obwiązać fletnię u góry (tam, gdzie słomki kończą się w tym samym miejscu) lub przykleić ją tak, aby instrument dziecko zawiesiło na szyi. Dźwięki wydobywa się, dmuchając w poszczególne słomki (od góry).