Solwax Spray
SOLWAX ACTIVE - SPRAY DO USZU
aktywnie i skutecznie usuwa złogi woskowiny usznej
unikalna formuła, wygodna i bezpieczna forma preparatu
regularnie używany zapobiega tworzeniu się złogów woskowiny

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Solwax active. ZASTOSOWANIE: Usuwanie złogów woskowiny usznej oraz zapobieganie ponownemu jej gromadzeniu. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia zapalenia ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
reklama

Lekcje muzyki w szkole podstawowej

Lekcje muzyki, według obecnej podstawy programowej (z 2017 r.*), odbywają się w klasach 4-7 szkoły podstawowej. Należy wiedzieć, że chodzi tu o zajęcia obowiązkowe, które wynikają z realizowania przez placówkę odgórnego programu nauczania. Konkretna szkoła może mieć jednak swoje autorskie rozwiązania, w których lekcje muzyki odbywają się jeszcze np. w klasie ósmej.

Co najistotniejsze, dziecko będzie edukowane muzycznie już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W związku z tym, że w edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej) nie ma podziału na poszczególne przedmioty (jest to tzw. kształcenie zintegrowane), formalnie nie znajdziemy tam lekcji muzyki (tak jak i matematyki czy języka polskiego). Mimo to, nauczyciel będzie artystycznie uwrażliwiał dzieci i już wtedy może zaproponować nauczanie grupowe gry na flecie.

Flet na lekcje muzyki w szkole podstawowej

W muzyce wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje fletów: poprzeczny i prosty.

chłopiec gra na flecie poprzecznym
flet poprzeczny
chłopiec gra na flecie prostym
flet prosty

Każdy z nich ma swoją historię. Użytkowy flet prosty powstał jako pierwszy i służył najczęściej do grania nieskomplikowanych melodii przez pastuchów owiec. Dłużącą się drogę na pastwiska umilały dźwięki muzyki, które dodatkowo tworzyły szczególną więź między człowiekiem a zwierzętami.

W toku rozwoju muzyki i jej profesjonalizacji powstawały nowe instrumenty muzyczne, ale też udoskonalano te istniejące. Takiej transformacji doczekał się flet prosty, który zmienił się z łatwego w użyciu i powszechnego akcesorium w koncertowy cud poprzeczny. To właśnie na nim dzieci uczą się grać w szkołach muzycznych, by w przyszłości występować z orkiestrami na wielkich scenach.

Szkoły podstawowe lekcje muzyki z instrumentem najczęściej prowadzą na flecie prostym. Łatwo zagrać na nim swoje pierwsze dźwięki, a wysokość melodii zmienia się szybko, zakrywając szczelnie odpowiedni otwór.

Wraz z nauczycielem dzieci nauczą się, jak zagrać znane piosenki na podstawie nut zapisanych w kluczu wiolinowym. Można też wykorzystywać tabulatury, czyli obrazki, które przedstawiają, jakie otwory powinny być w danym momencie zakryte. 

Przeczytaj także: Efekt Mozarta – prawda czy mit?


Dla przedszkolaków i uczniów
Reklama

Jaki flet prosty do szkoły podstawowej?

Wiemy już, że do szkoły podstawowej kupujemy dziecku flet prosty. Ale czy to wszystko jedno, jaki wybierzemy? Jest kilka kwestii, na które musimy zwrócić uwagę.

Przede wszystkim doprecyzujmy – flet do szkoły to „flet prosty sopranowy”, który wydaje dźwięki wysokie, zbliżone do śpiewu dziecięcego głosu – właśnie o taki instrument chodzi nauczycielom muzyki w szkole. Istnieją także inne rodzaje fletów prostych, które wydają niskie dźwięki lub wyjątkowo wysokie, więc uważajmy na tę kwestię.

Istotnym aspektem jest ilość otworów w instrumencie. Te najbardziej kolorowe wersje mają ich tyle, ile upodobał sobie producent – nie ma to nic wspólnego z możliwością dobrej gry. Barwne grafiki mają zaś uśpić naszą czujność. Z przodu fletu prostego powinno się znaleźć przynajmniej 7 okrągłych otworów a z tyłu jeden – dziecko będzie zakrywać je palcami podczas gry. Instrument ma także 1 otwór o przekroju prostokąta, który znajduje się przy ustniku (część fletu, którą opieramy na ustach, aby wtłoczyć do wnętrza powietrze).

Na rynku dostępne są także flety z 9 otworami przednimi. Poszerzają możliwości gry, jednak w absolutnych początkach dla młodych adeptów sztuki muzycznej mogą być nieco trudniejsze w obsłudze. Jeśli jednak chcemy kupić od razu instrument, który będzie mógł posłużyć później również jako rozwój pasji malucha – warto się nad nim zastanowić.

Nieładny dźwięk fletu – skąd się bierze?

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się porozmawiać ze znajomymi, że czas, w którym dzieci uczą się grać na flecie prostym, jest niezwykle trudny dla słuchu domowników. Instrument ciągle zdaje się skrzeczeć, piszczeć i przyprawiać o mikro-zawały serca swoimi nagłymi zmianami wysokości dźwięku. Rodzice tłumaczą to sobie faktem, że dziecko nie umie jeszcze grać. Zaciskają zęby, zatykają uszy i starają się przetrwać.

Nie jest to jednak słuszna droga. Najczęściej niepokojące brzmienia, piskliwe dźwięki i skrzeki to kwestia materiału, z którego flet jest zrobiony.

Flet drewniany czy plastikowy?

Tanie instrumenty wyprodukowane są z plastiku. Trzeba wręcz ogromnych umiejętności grającego, aby plastikowy flet prosty zabrzmiał ładnie. Materiał ten jest bezlitosny. Wzmacnia każdy dźwięk, odbijając jego fale po twardych krawędziach plastikowego wnętrza. Nawet niewielkie zmiany w ilości wtłaczanego powietrza mogą kończyć się bolesnymi dla uszu piskami.

Rozwiązaniem większości bolączek jest wybór fletu prostego drewnianego. Takie instrumenty mają bardzo ciepłe i delikatne brzmienie. Niezwykle trudno jest wykonać na nich przedęcie, czyli nagły, głośny pisk wynikający ze wtłoczenia do wnętrza fletu zbyt dużej ilości powietrza na raz. Miękkie drewno niweluje wywołane w ten sposób wysokie ciśnienie i sprawia, że pierwsze kroki w nauce gry na tym instrumencie są łatwiejsze i przyjemniejsze. 

dziewczynka gra na flecie prostym drewnianym

Istotne dodatki do fletu

Część sklepów oferuje do fletów prostych pokrowce oraz tzw. wyciory, którymi czyści się wnętrze instrumentu. Czy to potrzebne akcesoria? Wycior jest niezbędny, aby zachować instrument w dobrej kondycji. We wnętrzu fletu zbierają się drobinki śliny i kurzu, które warto regularnie usuwać. Pokrowiec jest z kolei zabezpieczeniem przed zarazkami i brudem z zewnątrz. 

Nauczyciel prosi o flażolet na lekcje muzyki w podstawówce

Często nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego proszę rodziców o zakup flażoletu. Co wtedy zrobić? Czy trzeba będzie inwestować w dwa różne instrumenty? A może warto od razu kupić flet i niech dziecko ćwiczy już na „docelowym” sprzęcie? Niestety, to nie takie proste. Oba instrumenty dość mocno się od siebie różnią i nie bez powodu w klasach nauczania początkowego raczej królują flażolety. Dlaczego? Dowiesz się z akapitu poniżej.

Niekoniecznie jednak na cały cykl nauczania potrzebne będą dwa osobne instrumenty. Niekoniecznie też będzie trzeba dodatkowo inwestować. Warto wiedzieć, że to nauczyciel muzyki wybiera instrument, na którym będą uczyły się grać dzieci. Czasem na kolejnych etapach kształcenia kontynuuje się ćwiczenie na flażolecie, a innym razem mogą to być np. dzwonki (które szkoły często mają w swoich zasobach i nie trzeba ich kupować indywidualnie).

Czym różni się flet od flażoletu?

Flażolet, najczęściej wykonany z metalu, ma jedynie 6 otworów. Wszystkie umieszczone są z przodu instrumentu. Już to ułatwia sprawę, ponieważ nie trzeba do gry w ogóle używać kciuka. Służy on tylko do podtrzymywania instrumentu. Podczas gry na flecie prostym kciuka trzeba używać aktywnie do zakrywania dziurek z tyłu, co dla małej i jeszcze niewyćwiczonej rączki jest sporym wyzwaniem.

Ze względu na swoją prostszą budowę flażolet chętniej wybierany jest przez nauczycieli nauczania początkowego, którzy chcą wśród dzieci krzewić pasję do muzyki. Nie jest to jednak kwestia jedynie liczby otworów we flażolecie. Istotna jest także łatwość wydobycia dźwięku (potrzeba mniej powietrza, aby brzmienie powstało) i dużo niższa cena instrumentu.

flażolet

Jaki flet kupić dziecku do szkoły podstawowej?

Podsumowując, najlepszym wyborem na zajęcia muzyki w szkole podstawowej jest flet prosty sopranowy, wykonany z drewna. Ma mieć przynajmniej 7 okrągłych otworów z przodu i jeden z tyłu. Dobrze, jeśli do fletu prostego dołączony jest pokrowiec oraz wycior. Gdy nauczyciel wymaga flażoletu – kup ten instrument. Absolutnie nie próbuj zastępować go fletem prostym. To tak jakbyś chciał zastąpić rower skuterem. Podobnie wygląda, ale obsługuje się go zupełnie inaczej.

Może zainteresować Cię również: Wyprawka na rok szkolny 2022/2023 – na jakie świadczenia można liczyć, komu przysługują i w jaki sposób się o nie ubiegać?


wspiera pamięć i koncentrację u dzieci, usprawnia procesy uczenia się
unikalne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3
nie zawiera cukru, barwników ani sztucznych aromatów
bogaty w kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które mają kluczowe znaczenie dla mózgu, pamięci i koncentracji
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

* https://podstawaprogramowa.pl/Szkola-podstawowa-IV-VIII/Muzyka