To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Czym są i jak działają e-papierosy?
Elektroniczne papierosy nazywane również e-papierosami to niewielkie urządzenia składające się z baterii, elementu grzewczego i pojemnika, w którym przechowywany jest płyn. Nie przypominają tradycyjnych papierosów, cygar czy fajek, tylko raczej długopisy, etui na okulary albo pamięci USB.
Jak działają e-papierosy? W oparciu o mechanizm inhalacji. Element grzewczy podgrzewa płyn, czyli tak zwany liquid i w ten sposób wytwarza się aerozol, który osoba paląca wdycha do płuc i częściowo wydycha do otoczenia. Liquid przeważnie zawiera nikotynę, czyli substancję uzależniającą, glikol propylenowy i glicerol ułatwiające wytworzenie aerozolu oraz aromaty wpływające na zapach.
W związku z tym, że przy używaniu elektronicznych papierosów lub inaczej mówiąc wapowaniu, nie powstają substancje smoliste, te urządzenia reklamowane są jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Czy to prawda?
Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?
Rzeczywiście dzięki brakowi substancji smolistych i niższej zawartości innych szkodliwych składników we wdychanym aerozolu, e-papierosy można uznać za bezpieczniejsze dla zdrowia niż ich tradycyjne odpowiedniki. Nie znaczy to jednak, że te urządzenia są w pełni bezpieczne.
Przede wszystkim należy pamiętać, że one również zawierają nikotynę, czyli substancję silnie uzależniającą, stanowiącą zagrożenie dla zdrowia kobiet w ciąży i ich dzieci oraz mogącą powodować zaburzenia rozwoju mózgu u nastolatków i młodych dorosłych. Dodatkowo, liquidy do stosowania w e-papierosach są oparte na glikolu propylenowym i glicerynie, które po podgrzaniu stają się toksyczne. W swoim składzie mają także substancje aromatyzujące, a część z nich, np. wanilina i aldehyd cynamonowy, jest potencjalnie szkodliwa dla organizmu.
Poza tym elektroniczne papierosy to nadal nowość na rynku, dlatego nikt nie może jednoznacznie powiedzieć, w jaki sposób długoterminowo wpływają na zdrowie. To okaże się dopiero za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
Co zrobić, żeby dorastające dzieci nie paliły e-papierosów?
E-papierosy zyskały ogromną popularność wśród młodzieży. W 2023 roku odnotowano trzykrotny wzrost sprzedaży jednorazowych elektronicznych papierosów smakowych w porównaniu do roku 2022. Niestety większość z nich trafiła do dorastających dzieci.
Patrząc na te statystyki, nie powinny zatem dziwić wyniki badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin. Badanie to pokazało, że blisko połowa uczniów szkół podstawowych i średnich codziennie używa e-papierosów, a co piąty korzysta ze smakowych papierosów jednorazowych.
Młodzież do używania e-papierosów przekonuje głównie ich smak i aromat – aerozole wydzielane przez te urządzenia nie zostawiają nieprzyjemnego zapachu, który mogliby wyczuć rodzice.
Jak to się dzieje, że dorastające dzieci mogą kupić elektroniczne papierosy, a tradycyjne nie? Chociaż zgodnie z ustawą papierosy elektroniczne, wyroby tytoniowe lub pojemniki zapasowe z płynem nikotynowym powinny być sprzedawane wyłącznie stacjonarnie i tylko osobom powyżej 18. roku życia, wiele punktów ignoruje przepisy, dlatego te produkty nadal są łatwo dostępne. A tam, gdzie się ich przestrzega, młodzież często prosi o przysługę starszych kolegów i za ich pośrednictwem zdobywa urządzenia oraz płyny.
Szacunki Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych pokazują, że aż 60% rynku sprzedaży e-papierosów w Polsce działa z naruszeniem prawa – „większość obrotu tymi produktami odbywa się w kanałach dystrybucji nie tylko niemonitorowanych, co wręcz zakazanych w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (…), która mówi o zakazie sprzedaży na odległość”.
Co zatem my jako rodzice możemy zrobić, żeby dzieci nie paliły e-papierosów? Opowiedzieć im o skutkach ubocznych wapowania. Badania American Heart Association pokazują, że papierosy elektroniczne zwiększają występowanie ataków serca o 60% oraz udarów i zawałów serca o 71%. E-papierosy mogą bowiem zwężać drogi oddechowe, przyspieszać akcję serca, zwiększać ciśnienie krwi, a także przyczyniać się do zmniejszenia elastyczności naczyń krwionośnych.
Niestety, trzeba się liczyć z tym, że te argumenty nie trafią do nastolatków. W ramach działań systemowych rząd pracuje więc nad nową wersją ustawy nikotynowej.
Czy elektroniczne papierosy będą zakazane?
Nowelizacja zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży wszystkich e-papierosów dzieciom i młodzieży do 18. roku życia bez względu na to, czy dane produkty mają, czy nie mają w swoim składzie nikotyny. Do ustawy dodano również zapis dotyczący zakazu sprzedaży nieletnim tak zwanych saszetek nikotynowych i zakazu używania papierosów elektronicznych – także tych bez nikotyny m.in. na terenie szkół oraz placów zabaw. Obecnie w wymienionych miejscach obowiązuje zakaz korzystania z e-papierosów z nikotyną.
Kiedy dokument wejdzie w życie? Najwcześniej w drugim kwartale 2025 roku. Dlaczego dopiero wtedy? Ponieważ mimo że jest już zatwierdzony przez rząd, wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.
Podsumowując, elektroniczne papierosy, czyli urządzenia, które zamieniają liquid w aerozol, są bezpieczniejsze dla zdrowia niż tradycyjne papierosy, ale to nie znaczy, że można je uznać za w pełni bezpieczne. Nie da się bowiem określić ich długoterminowego wpływu na organizm. Poza tym trzeba pamiętać, że liquidy zawierające nikotynę mają właściwości silnie uzależniające i negatywnie oddziałują na rozwój mózgu u młodzieży. Warto zatem zrobić wszystko, żeby dorastające dzieci nie korzystały z e-papierosów – np. rozmawiać z nimi o skutkach ubocznych wapowania. Potrzebne są również systemowe regulacje, które skutecznie zakażą sprzedaży papierosów elektronicznych nieletnim, ale na te musimy jeszcze trochę poczekać.
Polecane do inhalacji
Bibliografia:
1. Prace nad ograniczeniem dostępu do wyrobu tytoniowych, https://www.gov.pl/web/zdrowie/prace-nad-ograniczeniem-dostepu-do-wyrobow-tytoniowych [dostęp na: 17.01.2025].
2. E-papierosy: rosnący problem zdrowia publicznego, https://www.gov.pl/web/zdrowie/e-papierosy-rosnacy-problem-zdrowia-publicznego [dostęp na: 17.01.2025].
3. Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?, https://www.gov.pl/web/psse-szczecin/jak-e-papierosy-wplywaja-na-zdrowie2 [dostęp na 17.01.2025].
4. Czy elektroniczne papierosy mogą powodować raka?, https://www.zwrotnikraka.pl/elektroniczne-papierosy/ [dostęp na 17.01.2025].
5. E-papierosy, https://www.gov.pl/web/psse-krotoszyn/e-papierosy [dostęp na: 17.01.2025].
6. Zakaz sprzedaży e-papierosów. Nowe przepisy najwcześniej w II kwartale 2025 roku, https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Zakaz-sprzedazy-e-papierosow-Nowe-przepisy-najwczesniej-w-II-kwartale-2025-roku,265447,2.html [dostęp na: 18.01.2025].