Po co kupować pianino dziecku?
Przed kwestią zakupu instrumentu dla praktykującego grę na fortepianie stajemy dosyć wcześnie. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż pianina nie są przenośne. A na pewno nie tak łatwo przenośne, jak flet czy gitara. W celu ćwiczenia swoich umiejętności musimy więc udać się tam, gdzie pianino się znajduje. Stajemy więc przed wyborem – wozić dziecko codziennie do szkoły muzycznej czy kupić mu własny instrument do domu?
Szczególnie że wypożyczanie pianin w Polsce nie jest jeszcze popularne. O ile większość innych instrumentów za drobną opłatą udostępni nam szkoła muzyczna, tak charakterystycznej biało-czarnej klawiatury w leasingu raczej nie uświadczymy. Nauczyciele gry na pianinie naciskają, aby jak najszybciej umożliwić praktykowanie nowych umiejętności w domu. Staramy się więc sprostać temu oczekiwaniu.
Przeczytaj także: Nauka gry na pianinie dla dzieci – lekcje prywatne czy szkoła muzyczna?
Czy warto kupować dziecku pianino?
Zakup pianina jest sporym wydatkiem – nie ma co tu kryć. Szczęśliwi ci, którzy odziedziczyli po kimś instrument. Nawet jeśli dotąd służył za ozdobę salonu, najczęściej stosunkowo niskim kosztem przywrócimy go do życia. Nie wszyscy mają jednak takie możliwości. Wówczas trzeba zastanowić się nad zakupem nowego instrumentu.
Dzieci szybko się nudzą. Dzisiaj Jaś chce być strażakiem, jutro lekarzem a za tydzień weterynarzem. Podobnie bywa z pasjami i zainteresowaniami – potrafią się zmienić diametralnie, niemal z dnia na dzień. Na pewno nie opłaca się więc kupować instrumentu z najwyższej półki, za dziesiątki tysięcy złotych. Inaczej faktycznie, musimy liczyć się z tym, że stanie się w domu jedynie drogim meblem. Decyzję trzeba więc podjąć świadomie.
Pianino akustyczne dla dziecka
Czym jest pianino akustyczne? To tradycyjny instrument z pudłem rezonansowym, w którym znajdziesz metalowe struny, drewniane młoteczki z filcem i wiele innych elementów mechanizmu. Dotknięcie klawisza porusza wiele składowych, które dają prawdziwy, piękny, rezonujący i niepowtarzalny dźwięk. Nic, tylko grać i zakochiwać się w głębi tego doświadczenia!
Fryderyk Chopin mawiał, że od początku swojej przygody z muzyką, powinniśmy uczyć się grać na najlepszych instrumentach. I tu się zgodzę. Jeśli tylko mamy ku temu warunki, spróbujmy z pianinem akustycznym. Rozwiniemy słuch dziecka w najlepszy możliwy sposób, zaciekawimy go nowymi możliwościami i ukształtujemy wrażliwość. Prawdziwą wrażliwość na linii dotyk-efekt dźwiękowy.
Keyboard w nauczaniu początkowym
Ze względu na niższą cenę w sklepach muzycznych poleca się nieświadomym rodzicom keyboardy. Faktycznie, nowe pianino akustyczne jest droższe od elektronicznego. Choć też to zależy od modelu. Ogromną zaletą keyboardów jest także możliwość ćwiczenia na instrumencie ze słuchawkami. Wówczas sąsiedzi nie będą marudzić pod naszymi drzwiami, że grające dziecko przeszkadza im w uzyskaniu spokoju.
Na tym zalety się kończą. Wgrane w instrument melodyjki, podświetlane klawisze, czy możliwość zamiany keyboardu w klawiszową perkusję to już tylko bajery. Rewelacje, które szybko się znudzą – albo dziecku, albo Wam. Uwierzcie mi, ekscytacja nimi trwa maksymalnie 2 tygodnie. W przeciwieństwie do tego, co pokazuje dziecku na lekcjach nauczyciel, szybko staje się to niepraktyczne i bezsensowne. Czasem przyczynia się do frustracji, ponieważ 6-latek nie rozumie, że po miesiącu nauki nie zagra „Dla Elizy” tak, jak na nagraniu.
Pianino akustyczne czy keyboard?
Co zatem wybrać? Do domów wolnostojących i mieszkań z sympatycznymi sąsiadami – zawsze pianino akustyczne. Można postawić na używany instrument, ale zawsze dokonujmy zakupu z profesjonalnym stroicielem. On powie, czy mechanizm jest w porządku lub jak gruntownego remontu wymaga. Musimy się tu jedynie liczyć z faktem, iż instrument jest ciężki, drewniany (a więc reaguje na zmiany temperatury i wilgotności w pokoju) i wymaga strojenia 2 razy w roku.
Mechanizm działania klawisza jest zupełnie inny niż w przypadku tradycyjnego pianina. Wpływa negatywnie na rozwój aparatu gry (rąk) młodego pianisty. Przyzwyczaja też do pewnego lenistwa – wszystko jedno jak potraktuję palcem klawisz, dźwięk jest tak samo głośny i bezlitośnie identyczny. Czy jest inna opcja?
Pianino cyfrowe z ważoną klawiaturą
Na pierwsze 4 lata gry najbezpieczniejszym zakupem jest pianino cyfrowe z tzw. ważoną klawiaturą. Taki instrument symuluje mechanizm, który znajduje się w modelach akustycznych. Oznacza to, że klawisz ma swój ciężar, a sposoby jego naciskania zmieniają brzmienie. W uproszczeniu: lekki nacisk daje ciche dźwięki, a mocny całkiem głośne. Taki instrument już rozwija słuch i pewną wrażliwość dotyk-brzmienie. Jednocześnie pozwala na bezgłośne użytkowanie, gdy założymy słuchawki.
Pianino cyfrowe będzie za to lżejsze od akustycznego i nie trzeba go stroić – zawsze brzmi tak samo, ponieważ zmiany warunków otoczenia (temperatury, wilgotność) i sposób użytkowania nie wpływają na ten parametr. Jest też o wiele lżejsze, co pomaga w przeprowadzkach. Co równie istotne, dość łatwo sprzedać je, gdy po kilku latach gra na pianinie się znudzi. Jeśli jednak nasza pociecha chce dalej zgłębiać tajniki muzyki, szykujmy się, że w 5-6 roku nauki, należy postawić na pianino akustyczne.
Może zainteresować Cię również: Jak rozwijać zainteresowania swojego dziecka i dlaczego to takie ważne?