Kiedy i jak długo kwitnie leszczyna?
Leszczyna to roślina drzewiasta, która jako pierwsza rozpoczyna kwitnienie w Polsce. Wypuszcza pyłki na długo przed wypuszczeniem młodych pąków liści. Kiedy dokładnie? Wiele zależy od pogody. Im cieplejsza i bardziej słoneczna zima, tym wcześniej rozpoczyna się okres pylenia leszczyny. Na początku 2023 r. doświadczyliśmy na zmianę ociepleń i spadków temperatur. Obecnie wskaźniki termometrów utrzymują się kilka kresek powyżej zera, nic więc dziwnego, że pyłki leszczyny już zaczęły przenosić się z wiatrem. Największe ich zagęszczenie zwykle przypada na koniec lutego i początek marca. Spadek następuje z początkiem kalendarzowej wiosny. W kwietniowym powietrzu zamiast pyłków leszczyny unoszą się zarodniki innych roślin. Najbardziej dokuczliwa staje się wówczas pyląca brzoza.
Dowiedz się więcej: Co pyli w lutym – pyłki jakich roślin?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Pylenie leszczyny – prognoza ale alergików 2023
Gdzie najbardziej pyli leszczyna?
Leszczyna pospolita rośnie dziko na terenie prawie całej Polski. Występuje zarówno na nizinach, jak i w górach do około 1300 m. n.p.m. Porasta jasne lasy liściaste, a także poręby i polany. Spotykana na terenach wiejskich i miejskich. Jednak to poza wielkimi aglomeracjami szczególnie daje się we znaki. Stężenie pyłków leszczyny w miejskim powietrzu nie jest zbyt wysokie, za wyjątkiem sadów leszczynowych, ogródków działkowych i ich okolic.
Pylenie leszczyny jest znośne dla mieszkańców miast nie tylko ze względu na niskie stężenie tych alergenów w atmosferze. Zimą, kiedy panują niskie temperatury i szybko robi się ciemno, więcej czasu spędzamy w domach, biurach, szkołach niż na zewnątrz. Poza tym rzadziej wietrzymy pomieszczenia, dlatego też niewiele wpuszczamy do nich pyłków.
Jak uczula leszczyna?
Leszczyna jest jednym z najważniejszych drzew uczulających w Polsce. Wytwarza pyłki, które, podobnie jak pyłki innych roślin wiatropylnych, bez trudu utrzymują się w powietrzu i przenoszą na duże odległości, nawet 200 km. Powodują więc uczulenie nie tylko u osób przebywających w pobliżu sadów leszczynowych, lecz również znajdujących się daleko od miejsca pylenia. Złe samopoczucie dotyka szczególnie dzieci i dorosłych, u których występuje reakcja krzyżowa alergenów leszczyny z:
- alergenami wziewnymi brzozy i olchy,
- alergenem pokarmowym orzechów laskowych, a także jabłek, brzoskwiń czy selera.
Alergeny pyłków leszczyny bardzo często wywołują reakcje krzyżowe z alergenami pyłków innych roślin i alergenami pokarmowymi.
Jakie objawy wywołuje alergia na leszczynę?
Uczulenie na leszczynę, a właściwie na pyłki leszczyny, dotyczy wiele osób. Ci, którzy mieszkają w miastach i nie są narażeni na duże stężenie tych alergenów, przeważnie reagują łagodnie. Po kontakcie z alergenem mają wodnisty katar (tzw. katar sienny), kichają salwami i czują swędzenie nosa. Niedrożność i uczucie blokady nosa raczej się nie pojawia. Zdarza się za to, że alergia na leszczynę powoduje zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie oczu. To typowe objawy sezonowego alergicznego nieżytu nosa i spojówek.
Objawy uczulenia na pyłki leszczyny:
- katar sienny,
- napadowe kichanie,
- swędzenie nosa, kącików ust, podniebienia,
- zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie oczu.
U wielu uczulonych na leszczynę rozwija się alergia krzyżowa. Wówczas kłopotliwy staje się zarówno okres pylenia leszczyny, jak i brzozy i olchy. Pyłki tych roślin pojawiają się na terenie całej Polski. Osiągają wysokie stężenie, zwłaszcza w marcu i kwietniu. W takiej sytuacji objawy alergii wziewnej mogą się nasilać. Im wyższe stężenie uczulających pyłków, tym silniejsza reakcja alergiczna. Uczulenie na leszczynę, brzozę i olchę może upośledzać drożność nosa, wywoływać duszności, napadowy kaszel i inne objawy astmy pyłkowej.
Po czym poznać, że to alergia a nie przeziębienie?
Objawy uczulenia na pyłki leszczyny są podobne do objawów różnych infekcji wirusowych (nazywanych potocznie przeziębieniem). Czynnikiem pozwalającym odróżnić alergię na leszczynę od przeziębienia, jest niedrożność nosa i stan podgorączkowy. Jeśli dziecko ma prawidłową temperaturę ciała, wodnisty katar, który nie blokuje nosa, a do tego świąd, zaczerwienienie oczu, można podejrzewać alergię.
Innym czynnikiem jest cykliczność występowania objawów. Warto sprawdzić, czy nieżyt nosa i zapalenie spojówek nie występują zawsze na początku roku. Jeśli tak, bardzo prawdopodobne, że przyczyną jest uczulenie na pyłki leszczyny, a być może i nie tylko. Podejrzewając alergię, należy zgłosić się do lekarza.
Jak radzić sobie z uczuleniem na leszczynę, brzozę i olchę?
Najważniejsze to ograniczyć kontakt z alergenami. Dlatego uczuleni na pyłki leszczyny, brzozy, olchy, powinni w czasie ich pylenia, trzymać się z dala od miejsc, w których te drzewa rosną. Lepiej zatem zrezygnować z wypadów za miasto i spacerów po lesie. Osobom, które nie chcą rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu, zaleca się wykonywanie ich rano, kiedy rosa ogranicza przenoszenie się pyłków. Warto też stale sprawdzać kalendarz pylenia roślin i śledzić prognozy dla alergików. Wiedząc, kiedy jest najwyższe stężenie danych alergenów, łatwiej ich uniknąć.
W leczeniu alergii stosuje się zalecone przez lekarza glikokortykosteroidy donosowe. To leki, które działają skutecznie, ale dopiero po upływie kilku godzin. Szybsze poczucie ulgi przynoszą krople obkurczające naczynia krwionośne, np. z ksylometazoliną. Takie preparaty nadają się do krótkotrwałego stosowania, nie można z nich korzystać dłużej niż przez tydzień. W codziennej walce z alergią można wspierać się preparatami z ektoiną dedykowanymi w profilaktyce i leczeniu objawów alergicznego nieżytu nosa u dzieci i dorosłych.
Kiedy alergia powoduje problemy z narządem wzroku, wskazane jest płukanie oczu solą fizjologiczną (0,9% NaCl) i stosowanie kropli na alergiczne zapalenie spojówek.
Skutecznym sposobem leczenia alergii jest immunoterapia alergenowa, potocznie nazywana odczulaniem. Można wykonać ją u dzieci od 5. roku życia, wcześniej jednak należy wykonać testy alergiczne, uzyskać diagnozę i skierowanie od alergologa.
Może zainteresować Cię również: Ektoina – co to jest, działanie, skutki uboczne
Ewa Dadas-Stasiak i wsp., Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2010, 6 (2), p. 92-99
M. Świerczyńska-Krępa i wsp., Alergiczny nieżyt nosa, [w] Interna Szczeklika. Mały podręcznik 2019/2020, Kraków 2019, s. 1194-1198
Alergia – Strona główna (alergen.info.pl)
Leszczyna pospolita (Corylus avellana) ang. Common Hazel (netmark.pl)
Pyłek leszczyny | Alergie – mp.pl
Alergia na pyłki drzew i żywność – reakcje krzyżowe – Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (pzh.gov.pl)