Kremy ochronne – czyli jakie?
Wielu z nas słysząc „krem ochronny” od razu ma na myśli kremy zawierające w sobie substancje chroniące przed słońcem, czyli wszystkim znane SPF-y. Jednak do tej grupy zaliczają się również preparaty natłuszczające tzw. „cold cream”, których zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry oraz ochrona przed wysychaniem i powstawaniem uszkodzeń. Na rynku dostępnych jest wiele kremów, które zostały dopasowane do specjalnych potrzeb Twojego malucha. Są to między innymi:
- kremy ochronne do twarzy,
- kremy ochronne do ciała,
- kremy ochronne dla alergików – pozbawione substancji przyczyniających się do wystąpienia odczynu alergicznego,
- kremy ochronne przeznaczone dla skóry atopowej – specjalnie dobrany skład pozbawiony substancji nasilających niepożądane odczyny skórne.
Czy warto stosować je jesienią i zimą?
W okresie jesiennym i zimowym skóra narażona jest na działanie niskiej, a nawet ujemnej temperatury oraz wiatru, co powoduje jej wysychanie oraz może doprowadzić do przemrożenia. Stosowanie kremów ochronnych jest szczególnie ważne jest u małych dzieci, których skóra jest delikatna i cienka, przez co łatwiej traci wodę i staje się bardziej podatna na mechaniczne uszkodzenia. Kremy te wnikają do naskórka, zapewniając odpowiednie nawilżenie oraz tworzą barierę chroniącą przed wysychaniem – warstwę okluzyjną.
W zimie warto również stosować preparaty z filtrami SPF, gdyż nawet w mroźne dni możemy mieć do czynienia ze słońcem, które tak jak i w lecie emituje promieniowanie wpływające bezpośrednio na skórę. Warto wtedy sięgnąć po kremy z niską zawartością SPF – 10 lub 15.
Czym kierować się przy wyborze kremów ochronnych?
1. Substancje natłuszczające
Na chłodne i mroźne dni najlepiej wybrać kremy zawierające przede wszystkim substancje natłuszczające, które tworzą ochronną warstwę i zapobiegają szkodliwemu wpływowi zewnętrznych czynników wysuszających. Do substancji tych należą między innymi:
- gliceryna,
- oleje mineralne i roślinne,
- parafina,
- wazelina.
Istnieje przekonanie, że powinno się unikać preparatów zawierających parafinę i wazelinę, gdyż prowadzą one do powstawania niekorzystnych zmian skórnych, wskutek zatykania gruczołów łojowych. Jednak, jeżeli skóra naszego malucha dobrze reaguje na oba te składniki i nie używamy tych kremów zbyt często (np. codziennie), to spokojnie można je aplikować. Parafina jest również głównym składnikiem kremów dla skóry atopowej.
Niektóre produkty mogą zawierać jako dodatek wodę, która ulegnie szybkiemu wchłonięciu lub odparuje. Ważne, aby nie była ona głównym składnikiem kremu, ponieważ być może i zapewni dobre nawilżenie, ale nie stworzy warstwy okluzyjnej i nie ochroni dostatecznie naszego malca.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.2. Skład – konserwanty i parabeny
Skóra malucha jest cienka, przez co bardziej podatna na uszkodzenia, zranienia, alergeny i działanie składników drażniących, dlatego warto głębiej pochylić się nad składem i unikać kremów zawierających substancje takie jak: konserwanty czy parabeny. Mogą one prowadzić do podrażnień i być odpowiedzialne za występowanie zmian skórnych, jak również powodować alergie przez wzgląd na wysoki potencjał alergizujący.
3. Zapach
Kremy dla dzieci powinny być pozbawione zapachu, gdyż może się on przyczyniać do wystąpienia odczynu alergicznego, a dodatkowo dłuższa ekspozycja na intensywny zapach może powodować rozdrażnienie u dziecka.
4. Konsystencja
O tym możemy przekonać się dopiero po zakupie produktu lub – zanim wybierzemy się do drogerii – przeczytać opinie innych konsumentów w Internecie.
Wybierając krem ważne jest, by zwrócić uwagę na to, aby nie zostawiał on na skórze zbyt lepkiej i tłustej warstwy. Może to nie tylko drażnić dziecko, które będzie próbowało zetrzeć z twarzy nieprzyjemny produkt, ale również brudzić ubrania, a także powodować przyczepianie się do skóry różnych zanieczyszczeń pochodzących z powietrza.
Kiedy i jak stosować kremy?
Częstotliwość, z jaką należy stosować kremy ochronne, w dużej mierze zależy od kondycji skóry naszego malucha. Jeżeli jego skóra ma skłonność do szybkiego wysychania, należy je stosować tak często, jak będzie to potrzebne, aby wróciła ona do swojego zdrowego wyglądu. Możemy wtedy smarować skórę dziecka, kiedy przebywa ono w domu i nie planujemy wyjścia na dwór. Natomiast jeżeli skóra dziecka wygląda na nawilżoną i nie pojawiają się na niej oznaki przesuszenia (naciągnięta, pomarszczona, złuszczająca się skóra) można stosować je tylko wtedy, kiedy planujemy wyjść z dzieckiem na zewnątrz.
Kremy ochronne powinniśmy stosować u naszego dziecka przez cały rok, a ich rodzaj dobierać w zależności od stanu skóry, warunków atmosferycznych i pory roku. W zimie wybierajmy kremy intensywnie natłuszczające, stanowiące barierę dla zimna i mrozu, natomiast w lecie postawmy na kremy przeciwsłoneczne, które uchronią nasze dziecko przed szkodliwym wpływem promieni UV.