Przyczyny krwawienia z nosa u dziecka
Nos tworzą dwie jamy nosowe, które są oddzielone przegrodą nosową. Bardzo istotnym elementem budowy nosa jest wyściełająca go od wewnątrz błona śluzowa. Jej rolą jest między innymi ogrzewanie i oczyszczanie powietrza. Zdolność ogrzewania wdychanego powietrza nos zawdzięcza rozległej sieci naczyń krwionośnych. Krew płynąca przez drobne naczynka, doskonale ogrzewa powietrze, zanim trafi do płuc. To właśnie urazy opisywanych tętniczek prowadzą do krwotoków.
Krwawienie z nosa w 90% przypadków jest wynikiem naruszenia drobnych naczyń tętniczych zlokalizowanych w przedniej części przegrody nosowej, tworzących tzw. splot Kiesselbacha.
Najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa u dziecka to:
● dłubanie w nosie,
● bardzo suche powietrze w domu – problem pojawia się najczęściej w miesiącach zimowych. Ogrzewanie pomieszczeń zmniejsza wilgotność i wysusza powietrze, dlatego warto używać nawilżaczy powietrza lub zamontować przy grzejniku pojemnik z wodą bądź położyć namoczony ręcznik,
● ciało obce w nosie – drobny przedmiot lub zabawka mogą utknąć w jamie nosa i podrażniać jej śluzówkę,
● zaburzenia krzepnięcia – w przypadku nawracających krwawień z nosa, warto zgłosić się do lekarza celem diagnostyki w kierunku chorób układu krzepnięcia,
● stany zapalne błony śluzowej nosa,
● alergie – niekiedy kontakt śluzówki z alergenem może ją na tyle silnie podrażniać, by wywołać krwawienie.
Dowiedz się więcej: Jak usunąć ciało obce z oka, ucha, nosa dziecka?
Większość krwawień z nosa u dzieci nie wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jednakże warto skonsultować się z pediatrą w przypadku częstych i obfitych krwotoków z nosa oraz zastosować działania profilaktyczne:
● pilnować, by maluch nie dłubał w nosie,
● unikać narażania śluzówki na czynniki drażniące, np. dym papierosowy, ze spalania drewna,
● regularnie nawilżać śluzówkę za pomocą roztworów soli morskiej,
● nie podawać aspiryny (lub innych leków z kwasem acetylosalicylowym), która nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Reye’a, ale dodatkowo zapobiega agregacji płytek krwi, przez co zahamowanie krwawienia będzie bardzo trudne.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Pierwsza pomoc krwawienia z nosa u dziecka
Krwawienie z nosa może wyglądać bardzo groźnie, zwłaszcza gdy krwi jest dużo. Pamiętaj jednak – strach ma wielkie oczy. Koniecznie uspokój malucha, wyjaśniając mu, że to nic groźnego, a sytuacja za chwilę zostanie opanowana.
Posadź dziecko z głową pochyloną do przodu
Standardowym postępowaniem jest posadzenie poszkodowanego na krześle lub na podłodze z głową mocno pochyloną do przodu. Zaciśnij skrzydełka nosa w stronę przegrody nosowej i przytrzymaj przez 5-10 minut, dzięki temu powstanie skrzep, a krwawienie ustanie. Pod usta dziecka podłóż miskę i poproś, by nie połykało krwi, tylko ją wypluwało.
Jeśli maluch czuje się słabo i nie jest w stanie siedzieć, należy ułożyć go w pozycji leżącej na boku i zacisnąć skrzydełka nosa. Dziecko nie może leżeć na plecach.
Zastosuj zimny okład
Jeśli sytuacja na to pozwala, na karku dziecka lub u nasady nosa możesz przyłożyć zimny kompres. Niska temperatura dodatkowo obkurczy naczynia krwionośne i pozwoli na zmniejszenie krwawienia.
NIE wydmuchujemy nosa
Po około 10 minutach krwawienie powinno ustąpić. Przez następne 4 godziny dziecko nie powinno wydmuchiwać nosa, by nie doprowadzić do kolejnego krwotoku. Jeśli zajdzie konieczność wyczyszczenia jamy nosowej, należy zrobić to bardzo ostrożnie i delikatnie.
Krwawienie nie ustępuje – co robić?
Jeśli po 10 minutach krwawienie nadal trwa, należy zgłosić się na najbliższy SOR, gdzie lekarz oczyści jamę nosa, zlokalizuje miejsce krwotoku i zatamuje.
Leczenie krwawienia z nosa u dziecka
W przypadku krwawień, które nie ustępują samoistnie, niezbędna jest interwencja laryngologa. Na początku lekarz przystąpi do oczyszczenia nosa z zalegającej krwi i skrzepów, następnie poda donosowy środek obkurczający naczynia błony śluzowej oraz zastosuje znieczulenie miejscowe. Dalsze postępowanie jest różne w zależności od masywności krwawienia. Współczesna medycyna oferuje kilka skutecznych sposobów zatamowania intensywnego krwawienia z nosa:
● założenie środka hemostatycznego, takiego jak specjalna siateczka lub gąbka,
● miejscowa koagulacja krwawiącej tkanki (przyżeganie miejscowe) z użyciem azotanu srebra,
● elektrokoagulacja – za pomocą prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości dochodzi do zamknięcia krwawiącego naczynia,
● tamponada przednia (tylko w przypadkach masywnych krwawień) – do przedniej części jamy nosowej lekarz wkłada specjalną tasiemkę z gazy zwaną setonem. Materiał wcześniej zostaje pokryty wazeliną, by dziecko odczuwało jak najmniejszy dyskomfort,
● tamponada tylna (tylko przy masywnych krwawieniach) – do tylnej części jamy nosowej aplikuje się zwinięty kłębek gazy (rozmiar dobiera się indywidualnie). Tamponadę tylną zwykle uzupełnia się tamponadą przednią, by zmaksymalizować działanie hemostatyczne. Procedura odbywa się pod znieczuleniem ogólnym.
Może zainteresować Cię również: Zadławienie u dzieci i niemowląt – jak wykonać pierwszą pomoc?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Nosebleeds | Kid’s Health https://kidshealth.org/
Epistaxis | NCBI https://www.ncbi.nlm.nih.gov/