DHA – co to takiego?
Rola DHA
Kwas DHA pełni kluczową rolę w naszym organizmie i jest niezbędny dla rozwoju i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wchodzi w skład fosfolipidów, które budują błony komórkowe i zwiększają liczbę synaps w mózgu, a dzięki temu ten szybciej przetwarza i przekazuje informacje do wszystkich organów w naszym ciele.
Niedobór kwasu DHA w diecie może powodować trudność w skupieniu uwagi, problemy z zapamiętywaniem, zaburzenie rytmu dobowego i bezsenność lub apatię i nieustanne uczucie zmęczenia. Udowodniono, że dieta bogata w kwasy Omega-3, w tym kwas DHA, stosowana już od pierwszych dni życia, znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów, wtórnych i pierwotnych zawałów i chorób układu sercowo-naczyniowego w późniejszych latach.
Kwasy DHA dla noworodków
Mleko matki zawiera odpowiednią dawkę DHA, by pokryć dzienne zapotrzebowanie niemowląt do szóstego miesiąca życia – oczywiście, jeśli sama spożywa żywność bogatą w te tłuszcze. Jeśli karmisz piersią, zadbaj o to, by na Twoim talerzu codziennie znalazło się miejsce dla produktów będących źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 lub, w razie potrzeby, wprowadź odpowiednią suplementację. Suplementów nie musisz podawać dodatkowo swojemu dziecku.
Suplementacja kwasów Omega-3 dla niemowląt może okazać się konieczna, jeśli swojemu dziecku podajesz mieszankę mlekozastępczą, której nie wzbogacono w tę substancję.
Kwasy Omega-3 dla dzieci
W przypadku niemowląt po 6 miesiącu życia, które spożywają już stały pokarm i starszych dzieci, włączenie do diety produktów bogatych w kwasy Omega-3 ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Badania wykazują, że dzieci, które dostają odpowiednią ilość kwasu DHA, mają mniej problemów z nauką i zapamiętywaniem i większą zdolność koncentracji, a także lepiej śpią i szybciej się regenerują. Dotyczy to zarówno dzieci zdrowych, jak i tych, u których stwierdzono zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) i autyzm.
Żywność bogata w kwasy Omega-3
Najlepszym, powszechnie znanym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3 są tłuste ryby morskie. Należą do nich:
- łosoś atlantycki (1,8 g Omega-3 w 100 g)
- sardela europejska (1,7 g Omega-3 w 100 g)
- śledź atlantycki (1,2 g Omega-3 w 100 g)
- makrela atlantycka (1 g Omega-3 w 100 g)
- miecznik (0,7 g Omega-3 w 100 g)
- tuńczyk biały (0,7 g Omega-3 w 100 g)
Jednak, ze względu na obecność metali ciężkich w niektórych z nich, nie wszystkie powinny być spożywane przez dzieci i kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Dla najmłodszych i ich mam najlepszym wyborem będzie sardela, śledź, szprotka, makrela, węgorz, sardynka lub dziki łosoś.
Osoby na dietach wegańskich i wegetariańskich i te, które nie lubią smaku ryb, sporo kwasów tłuszczowych Omega-3 znajdą w:
- oleju lnianym,
- siemieniu lnianym,
- algach morskich,
- nasionach chia,
- orzechach włoskich,
- oleju rzepakowym ,
- awokado.
Suplementacja DHA u dzieci
Jeśli Twoje dziecko jest niejadkiem i masz trudność, by przemycić mu odpowiednią ilość kwasów Omega-3 w posiłkach, możesz pomyśleć o dodatkowej suplementacji. Na rynku znajdziesz wiele preparatów w łatwej do podania maluchom formie, dzięki którym bez problemu uzupełnisz dietę swojego dziecka w tę cenną substancję. Jednym z nich jest Algabion DHA+D, najwyższej jakości suplement diety zawierający olej z mikroalg Schizochytrium oraz witaminę D. Kwas DHA z alg uzyskiwany jest w procesie naturalnej ekstrakcji, bez użycia szkodliwych substancji chemicznych, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny i może być podawany dzieciom już od pierwszego dnia życia.
Kwasy Omega-3 są absolutnie niezbędne do tego, by młody organizm mógł prawidłowo się rozwijać. Wspierają pracę mózgu, poprawiają zdolność koncentracji i zapewniają lepszy sen, dlatego nie może zabraknąć ich w diecie dzieci. Bogate w kwas DHA są tłuste ryby morskie, oleje roślinne, orzechy, siemię lniane i nasiona chia, jednak jeśli nie masz pewności, czy Twoje dziecko spożywa ich odpowiednio dużo, możesz rozważyć dodatkową suplementację.