Muzykoterapia dla wcześniaka
Chore noworodki oraz maluszki przedwcześnie urodzone w Szpitalu Madalińskiego są objęte wielospecjalistyczną opieką, której częścią od niedawna jest muzykoterapia. Po konsultacji z neonatologiem i psychologiem opiekującym się matką dziecka, mały pacjent zapisywany jest na sesje terapeutyczne i raz w tygodniu słucha kojących dźwięków. Dzieci urodzone po 32 tygodniu ciąży stymuluje się dźwiękiem harfy i głosem opiekuna. U młodszych wcześniaków zaleca się tylko terapię głosem.
Sesje prowadzi wykwalifikowana muzykoterapeutka. Podczas gdy mama czy tata tulą szkraba, wokół nich rozbrzmiewają terapeutyczne dźwięki. W trakcie sesji obserwuje się zachowanie maluszka i monitoruje saturację, częstotliwość oddechu, tętno, aby dopasować muzykę do jego potrzeb i nastroju. Muzykoterapia ma łagodzić ból, redukować stres i stymulować rozwój wcześniaków, a także pozytywnie wpływać na jego opiekunów.
– Muzykoterapia to nie koncert, tylko używanie muzyki do celów terapeutycznych. Dla dziecka naprawdę nie ma znaczenia, czy rodzic śpiewa czysto czy równo. Dla niego najważniejsze jest, by słyszeć rodzica i mieć go blisko siebie. Na tym właśnie, między innymi, polega muzykoterapia – wyjaśnia Agata Fandri, muzykoterapeutka Pododdziału Wcześniaków i Intensywnej Terapii Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.
Wcześniaki za szybko opuszczają bezpieczne środowisko wewnątrz macicy, które jest idealne dla rozwoju płodu i dojrzewania neurobehawioralnego. Jednocześnie za szybko pozbawione są kojącego doświadczenia wibroakustycznego wewnątrz macicy, które charakteryzuje się głębokim, regularnym brzmieniem rytmu bicia serca matki oraz jej głosu – melodii i prozodii. Zamiast tego narażone są na hałas generowany przez urządzenia znajdujące się na OIOm-ie, przez co odczuwają jeszcze silniejszy stres. Muzykoterapia pozwala go zmniejszyć. Zakłada się, że zintegrowana terapia muzyczna może nie tylko zredukować poziom stresu u wcześniaka i jego rodziców, lecz również wywołać znaczną stymulację sensoryczną, pielęgnować interakcje przyczyniające się do procesu tworzenia więzi, a tym samym dodatkowo poprawić rozwój neurologiczny. [1]
Przeczytaj także: Muzyka relaksacyjna dla niemowlaka – czego słuchać wspólnie z maluszkiem?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Kompleksowa opieka
Szpital specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie to dynamicznie rozwijający się wielospecjalistyczny ośrodek medyczny. Jego oddziały położniczy i neonatologiczny prężnie się rozwijają i dokładają starań, aby świadczyć usługi medyczne na najwyższym poziomie. Dowodem tego są nie tylko przyznane tytuły (Szpital Przyjazny Dziecku, Bezpieczny Szpital), lecz równiez pozytywne opinie pacjentów. W rankingu „Głos Matek” Fundacji Rodzić Po Ludzku Szpital na Madalińskiego jest jednym z najlepiej ocenianych warszawskich szpitali. Respondentki ankiety gdzierodzić.info doceniają go m.in za umożliwienie kontaktu z dzieckiem po narodzinach, pomoc w opiece nad dzieckiem, realizację praw pacjenta i postawę personelu. Warto do tego dodać wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych.
Oddział Neonatologiczny na Madalińskiego jest pierwszym na mazowszu, a drugim w Polsce, zatrudniającym muzykoterapeutę (współpracę z muzykoterapeutą nawiązał też Szpital Św. Zofii na Żelaznej w Warszawie). Wcześniej ten ważny krok wykonał Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej, przyjmując na stałe do grona terapeutów dwóch certyfikowanych muzykologów. O tym, dlaczego zdecydował się na niego także szpital z mokotowa, wyjaśnia dr. n. med. Beata Pawlus, lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny, Konsultant Województwa Mazowieckiego w dziedzinie Neonatologii.
– Opieka nad wcześniakiem czy noworodkiem chorym to praca zespołowa. Zespół neonatologiczny to w naszym szpitalu lekarz neonatolog, pielęgniarka, położna, doradca laktacyjny, psycholog, fizjoterapeuta, neurologopeda. Marzyliśmy, żeby dołączył do nas muzykoterapeuta – to było ostatnie brakujące ogniwo. W neonatologii używamy zwykle pojęcia „pacjent rozszerzony. Naszym pacjentem jest bowiem nie tylko noworodek, ale także jego rodzice. Bez ich obecności, zaufania i zaangażowania jest nam nieco trudniej. Muzykoterapia dedykowana noworodkom urodzonym przedwcześnie pomoże z pewnością przejść przez trudny okres także ich rodzicom. Chciałabym bardzo, żeby ta forma terapii stała się powszechna w każdym szpitalu leczącym najbardziej niedojrzałe i chore noworodki na Mazowszu. Jestem przekonana, że to możliwe.
Może zainteresować Cię również: Jak oczyszczać nos noworodka?
Muzykoterapia na Madalińskiego – Hipoalergiczni
Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny SPZOZ – Gdzierodzic.info
Muzykoterapia dla dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodzin. Teoria i praktyka, pod red. Łucji Bieleninik i Ludwiki Koniecznej-Nowak, Scholar, Warszawa 2020