To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Co to jest nebulizacja?
Nebulizacja to jedna z metod inhalacji. Wykonuje się ją z pomocą nebulizatora – czyli urządzenia, które przemienia roztwór lub zawiesinę w aerozol. Z tego też powodu nebulizację nazywa się aerozoloterapią lub terapią zimnej mgiełki. Wdychając ją przez ustnik lub maseczkę twarzową, oddziałujemy bezpośrednio na podrażnione czy zmienione chorobowo elementy układu oddechowego. Działamy miejscowo, zmniejszając ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych skutków niepożądanych. Nebulizacja jest bardzo bezpieczną i prostą do wykonania metodą inhalacji, odpowiednią zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, dlatego poleca ją wielu lekarzy rodzinnych i pediatrów.
Nebulizacja to:
- metoda inhalacji,
- sposób podania leków,
- sposób leczenia miejscowego.
wyroby medyczne do inhalacji
Czym różni się inhalacja od nebulizacji?
Nebulizacja i inhalacja, a także nebulizator i inhalator, to słowa stosowane zamiennie, choć nie do końca oznaczające to samo. Różnica tkwi w szczegółach, ale jest ważna, gdy potrzeba precyzji np. podczas szukania informacji czy rozmowy z lekarzem.
Pod terminem inhalacja kryje się szereg różnych zabiegów inhalacyjnych, także tych, stosowanych w ramach leczenia klimatycznego, balneoterapii czy telasoterapii. Korzystają z nich głównie dzieci i dorośli chorujący na alergię, astmę, przewleklą obturacyjną chorobę płuc i inne schorzenia oddechowe.
Inhalować można się zatem i wdychając gorącą parę z naparu ziołowego, i spacerując brzegiem morza, i przesiadując pod tężnią solankową – jednak w każdym z tych przypadków powstaje grubocząsteczkowy aerozol, który nie wniknie w głąb układu oddechowgo. Inaczej jest z drobnocząsteczkową zimną mgiełką wytwarzaną przez nebulizator.
W zależności od rodzaju nebulizatora uzyskuje się aerozol zawierający cząstki 2-10 mikrometrowe. Im mniejsze, tym głębiej są w stanie dotrzeć – co jest ważne zwłaszcza podczas podawania leków do nebulizacji.
Termin nebulizacja oznacza tylko jeden, konkretny rodzaj inhalacji. To inhalacja wykonywana urządzeniem zawierajacym nebulizator, czyli mały pojemnik, do którego wlewa się roztwór po chwili zmieniający się w chmurę aerozolu.
Nebulizacja a inhalacja – różnice
Inhalacje można wykonać na wiele sposobów, nebulizację robi się tylko z pomocą inhalatora z nebulizatorem – czyli częścią urządzenia rozbijającą płynny roztwór w aerozol.
Nebulizacje w porównaniu do innych metod inhalacyjnych wyróżniają się pod względem dostępności, łatwości wykonania i bezpieczeństwa. Nebulizatory:
- to urządzenia przenośne o kompaktowych rozmiarach (w przeciwieństwie do potężnych inhalatorów jakimi są np. tężnie solankowe) – więc do użytku domowego,
- nie wymagają koordynacji oddechowej (jak inhalatory ciśnieniowe), więc są łatwijsze w użyciu,
- pozwalają przeprowadzić bezpieczną terapię inhalacyjną, niosącą znikome ryzyko wystąpienia skutków ubocznych (głównie wynikają one z nieprawidłowego podania leku niż samej nebulizacji).
Co daje nebulizacja?
Nebulizację stosuje się zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu chorób układu oddechowego, w tym m.in.:
- nieżytu nosa i gardła,
- zapalenia zatok,
- zapalenia oskrzeli i oskrzelików,
- chorób z kręgu krupu,
- astmy oskrzelowej,
- nagłych reakcjach alergicznych,
- mukowiscydozy,
- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Wdychane cząsteczki aerozolu docierają bezpośrednio do miejsca zmienionego chorobowo i wywołują korzystny efekt terapeutyczny, bez konsekwencji ogólnoustrojowych.
Nebulizacja pozwala:
- nawilżyć błonę śluzową dróg oddechowych,
- rozrzedzić wydzielinę i pomóc w jej usuwaniu,
- wprowadzić lek do miejsca zmienionego chorobowo,
Co stosować do nebulizacji?
Do nebulizacji stosuje się leki przepisane przez lekarza, jak sterydy, leki rozszerzające oskrzela i wykrztuśne. Do nebulizacji przeznaczone są też niektóre antybiotyki. Poza tym wspomagająco w leczeniu chorób układu oddechowego stosuje się nebulizacje z soli fizjologicznej i hipertonicznej – roztwory chlorku sodu w różnych stężeniach dostępne są bez recepty.
Co do nebulizacji na receptę?
- Sterydy (np. budezonid)
- Leki rozszerzające oskrzela (np. bromek ipratropium)
- Leki rozrzedzające wydzielinę (np. amroksol)
- Antybiotyki (np. kolistyna, tobramycyna)
- Adrenalina do nebulizacji (w przypadku obrzęku krtani)
Co do nebulizacji bez recepty?
- Roztwory soli fizjologicznej (z dodatkiem kwasu hialuronowego lub ektoiny)
- Roztwory soli hipertonicznej (z dodatkiem kwasu hialuronowego lub ektoiny)
- Roztwory na bazie n-acetylocysteiny i hialuronianu sodu
Co ważne, do nebulizacji nie stosuje się olejków eterycznych ani naparów ziołowych! Nebulizator rozbija je na bardzo drobne cząsteczki, które po dostaniu się do układu oddechowego mogą sprowokować groźny skurcz oskrzeli i oskrzelików, niosący ryzyko uduszenia.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.