Prenasol
PRENASOL - DLA KOBIET W CIĄŻY I KARMIĄCYCH PIERSIĄ:
DHA z alg, dwie formy kwasu foliowego
starannie dobrane składniki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i dbają o zdrowie mamy
bezpieczne i innowacyjne składniki wysokiej jakości
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Mammografia i USG. Co wiesz o badaniach profilaktycznych piersi?

Mammografia i USG piersi spełniają podobną rolę. To badania obrazowe, pozwalające wykryć w piersiach niepokojące zmiany na bardzo wczesnym etapie. Szybka diagnostyka, po której następuje szybkie, właściwie dobrane leczenie to sposób na uratowanie zdrowia, a nawet życia. Co do tego dziś nikt nie ma wątpliwości. Wiele kobiet nie wie jednak, kiedy badać piersi, a nawet do jakiego lekarza się z tym zwrócić. 

O ile o mammografii jest dosyć głośno, wiele kobiet wie, że przebadać się można bezpłatnie, w ramach programu profilaktycznego, w przychodni lub w mammobusie, o tyle o USG nie mówi się prawie wcale. Dlatego też młode mamy, nota bene często zapominające o sobie w natłoku codziennych obowiązków, pomijają to ważne badanie, którego pomijać nie należy. Zwłaszcza po ciąży i porodzie. Zapewne domyślasz się, dlaczego.

Mammografia w mammobusie plakat nfz

Badanie piersi po porodzie to podstawa profilaktyki zdrowia

W czasie ciąży starałaś się dbać o siebie jak najlepiej. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, regularne wizyty u lekarza to był Twój standard. Dlaczego więc teraz, kiedy jesteś mamą, troskę o własne zdrowie przedkładasz nad wszystko inne? Oczywiście masz mało czasu i mnóstwo rzeczy do zrobienia. Opieka nad dziećmi, prowadzenie domu, obowiązki zawodowe to wszystko jest bardzo angażujące i czasochłonne, ale też wymagające Twojego zdrowia. Jeśli więc dziś nie znajdziesz chwili dla siebie, zarówno na odpoczynek, jak i badania profilaktyczne, za jakiś czas może się okazać, że przegapiłaś coś bardzo ważnego, a na zapobieganie jest już za późno.

Badanie piersi po ciąży, w trakcie laktacji i po zakończeniu karmienia naturalnego to konieczność. Zwłaszcza gdy po jednym dziecku szybko doczekałaś się kolejnej pociechy. Jedna ciąża, potem druga i kilka lat mija w mgnieniu oka. Kilka lat bez profilaktycznego badania piersi, nie wspominając już o samobadaniu. Czy tak też jest u Ciebie? Czy miałaś wykonane USG piersi w ciąży lub w trakcie laktacji? Jeśli nie, pora nadrobić zaległości.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem na świecie. Chorują na niego coraz młodsze kobiety, często to kobiety ciężarne lub mające małe dzieci. Jak podają statystyki, zachorowalność na raka piersi wśród kobiet w okresie okołomenopauzalnym (20-49 l.) wzrosła w ciągu ostatnich trzech dekad około 1,7 razy. 

statystyki dotyczące raka piersi w polsce

Nie piszemy tego, aby Cię straszyć, ale pokazać, że choroba nie wybiera, nie patrzy na to ile masz lat i ile do zrobienia. Często rozwija się w utajeniu, a jeśli zostanie wykryta zbyt późno, szanse na jej pokonanie maleją. 

Samobadanie, USG piersi i mammografia to wspaniałe narzędzia diagnostyczne pozwalające temu zapobiec. Wykonanie ich zajmuje chwilę, jest komfortowe, nieinwazyjne i bardzo bezpieczne. Dlatego powinnaś z nich skorzystać, a swoją postawą, zachęcić do tego także bliskie Ci kobiety. Świadoma profilaktyka to najważniejszy i najprostszy sposób na walkę z rakiem piersi. Zadbajmy o to wspólnymi siłami. 

Profilaktyka raka piersi krok po kroku

Zacznij od samobadania piersi. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skorzystaj z materiałów dostępnych w Internecie – ulotki opracowanej przez Fundację Stowarzyszeń “Amazonki” lub filmiku nagranego przez Ewę Chodakowską.

Samobadanie wykonuj co miesiąc, kilka dni po miesiączce. Jeśli to dla Ciebie duży problem, po instrukcję i porady możesz zgłosić się do zaufanej położnej. Ponadto badanie palpacyjne piersi możesz wykonać podczas wizyty ginekologicznej. Ważne, by odbywało się to w miarę regularnie. Regularnie, co najmniej raz w roku, umawiaj się też na USG piersi. A jeśli masz powyżej 35 lat i jesteś w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwory, do profilaktyki dołącz mammografię. I koniecznie przypomnij o tym badaniu swojej mamie. 


Badanie USG piersi w ciąży – nowe zalecenia ekspertów – Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie! (raknroll.pl)

Nowotwory piersi u kobiet (C50) | KRN (onkologia.org.pl)