To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Bezpieczeństwo dzieci na drogach
Statystyki policji z wypadków na drodze zawsze są niepokojące. Tysiące pijanych kierowców, setki wypadków śmiertelnych i to w jeden miesiąc. Najcięższe są zawsze wypadki z udziałem dzieci. Tych na szczęście z roku na rok jest coraz mniej.
Według danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS w 2012 roku dzieci brały udział w 3684 wypadkach. W 2017 roku liczba rannych i ofiar śmiertelnych wśród dzieci spadła do 2823, a w 2022 roku do 1797. Podczas wypadków drogowych dzieci najczęściej są pasażerami samochodów, znacznie rzadziej biorą udział w zdarzeniach jako piesi.
Te optymistyczne statystyki są z pewnością obrazem coraz większej świadomości i edukacji najmłodszych o zachowaniu na drodze. Mają na to wpływ coroczne akcje policji, które nie tylko okresowo sprawdzają zachowanie kierowców na drodze, ale także pieszych oraz oznakowanie przejść dla pieszych. Ponadto w pierwszych miesiącach roku szkolnego także w placówkach edukacyjnych przeprowadzane są lekcje o bezpieczeństwie na drodze.
Choć wypadków z udziałem dzieci jest coraz mniej, nie zwalnia to rodziców z obowiązku ostrzegania swoich pociech przed zagrożeniami czyhającymi na drodze oraz przypominania im o zachowaniu ostrożności. Każdy rodzic powinien przygotować dzieci do samodzielnego powrotu ze szkoły. Tylko w ten sposób uda się zachować tendencję spadkową wśród liczby ofiar dzieci w wypadkach drogowych.
Jak zapewnić dziecku bezpieczny powrót ze szkoły?
Wielu rodziców – szczególnie uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej zastanawia się, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas drogi ze szkoły i do niej. Przede wszystkim należy dziecko nauczyć podstawowych zasad przechodzenia przez jezdnię i poruszania się poboczem drogi. W jaki sposób to zrobić? To proste – dając przykład. W końcu dzieci od najmłodszych lat obserwując rodziców, uczą się najwięcej.
Chcąc zapewnić dziecku bezpieczeństwo na drodze podczas spacerów, zawsze przechodź z nim bezpiecznie przez jezdnię. Tłumacz mu swoje zachowanie i uczulaj na sytuacje nietypowe np. kiedy na drodze jest korek lub w pobliżu przejścia dla pieszych znajduje się przystanek autobusowy. Nagłe wkroczenie na jezdnię podczas postoju autobusu jest wyjątkowo niebezpieczne.
Kolejną ważną lekcją do odrobienia dla każdego rodzica posyłającego dziecko do szkoły jest ustalenie najbezpieczniejszej drogi do szkoły. Warto z dzieckiem przejść ją kilkakrotnie i zwrócić uwagę na najniebezpieczniejsze momenty np. przejścia dla pieszych, duże skrzyżowania czy fragmenty drogi bez chodnika. Ustalając drogę do szkoły warto wybierać najbezpieczniejszą, a nie najkrótszą.
Najtrudniejsze zarówno dla kierowców, jak i pieszych są wieczory lub poranki, kiedy panuje mrok. Ubrane na ciemno dzieci, poruszające się poboczem często są po prostu niewidoczne. Nagłe wtargnięcie dziecka na jezdnię często kończy się wówczas wypadkiem. Można temu jednak łatwo zapobiec, wyposażając dziecko w odblaski. Te niewielkie elementy pod wpływem światła samochodu zaczynają się świecić. Pokryte są materiałem, który odbija światło lamp samochodowych. To daje znak kierowcom, że na poboczu, na chodniku lub na przejściu dla pieszych ktoś się znajduje. Dzięki temu są oni w stanie prawidłowo i na czas zareagować.
Jak wybrać odblaski dla dzieci?
Odblaski są wynalazkiem, który opatentowany został już w 1934 roku. Do tej pory są wykorzystywane w różnych dziedzinach życia. Przede wszystkim odblaski znajdują się na różnego typu kamizelkach ochronnych używanych przez kierowców oraz ekipy budowlane podczas prac na drodze.
Odblaski dla dzieci chronią z kolei najmłodszych podczas poruszania się po zmroku. Znajdują się na elementach garderoby np. spodniach, butach, kurtkach czy bluzach. Najczęściej przyjmują postać niewielkich pasków, drobnych plastikowych elementów, jak zawieszki do zamków czy nawet nieco większych obrazków nadrukowanych z przodu lub z tyłu odzieży.
Rozwiązanie to sprawdza się na pewno w butach i kurtkach, czyli elementach garderoby, które dziecko nosi przez całą jesień. Odblaski dla dzieci na spodniach czy bluzach warto uzupełnić o dodatkowe elementy odblaskowe.
Dziś niemal każdy tornister ma odblaski dla dzieci na stałe zamontowane na klapie czy w innym miejscu. Jeśli nie, to nic straconego! W łatwy sposób możesz wyposażyć plecak dziecka w odblaski. Wystarczy, że kupisz dodatkowe zawieszki, które montuje się np. do zamka tornistra. Te małe przedmioty są atrakcyjnymi dla dzieci elementami ozdobnymi. Warto wybierać je wraz z pociechą, aby ich kształt spodobał się dziecku. W ten sposób z chęcią będzie je nosić.
Odblaski dla dzieci występują również w formie opasek, które można zapiąć wokół ręki, nogi czy szelki plecaka. Dzieci, które samodzielnie wracają do domu wzdłuż pobocza drogi słabo oświetlonej, powinny nosić kamizelki odblaskowe. W takich warunkach małe zawieszki przy plecaku mogą nie wystarczyć.
Bezpieczeństwo dzieci na drodze jest priorytetem dla każdego rodzica. Szczególną uwagę należy zwrócić na uczniów, którzy samodzielnie idą do szkoły i wracają z niej do domu. Rolą rodzica jest przede wszystkim edukowanie i dawanie prawidłowego wzorca do naśladowania podczas uczestniczenia w ruchu drogowym. Wszelkiego rodzaju odblaski dla dzieci są niezbędne w porze jesiennej i zimowej, kiedy szybciej zapada zmrok, a uczniowie często poruszają się po drogach słabo oświetlonych. Dzięki nim dzieci są widoczne dla kierowców.
Źródła:
Statystyki Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego https://obserwatoriumbrd.pl/statystyki/
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Prewencja Społeczna PSP, https://www.gov.pl/web/kgpsp/bezpieczenstwo-o-zmroku