opracowany specjalne dla kobiet w ciąży skuteczne, uzupełnienia niedobory żelaza - 30 mg w jednej tabletce
wysoka biodostępność
innowacyjna forma żelaza i kwasu foliowego
przyczyniają się do zmniejszenia uczucia znużenia
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Piękna pogoda za oknem sprawia, że coraz chętniej wychodzimy na świeże powietrze. Wiosną i latem jak najczęściej chcemy cieszyć się słońcem, które podkreśla urodę i sprzyja zdrowiu. Jednak w ciąży organizm kobiety zaczyna funkcjonować inaczej – w zgodzie z rozwijającym się maleństwem. Wtedy też najczęściej pojawia się pytanie: „Czy opalanie jest bezpieczne dla mnie i mojego dziecka?”. Sprawdź jaki wpływ ma słońce na organizm podczas ciąży, aby zadbać o swój komfort podczas upalnych dni.

Czym może skutkować opalanie w ciąży?

Podczas ciąży zmienia się gospodarka hormonalna kobiety. Rośnie poziom estrogenów, które pod wpływem słońca zwiększają produkcję melaniny (pigment, odpowiadający za kolor skóry), co zwiększa ryzyko powstawania przebarwień, tzw. maski ciążowej i oparzeń słonecznych. Charakterystyczne zmiany skórne zwykle są widoczne w okolicy: czoła, kości policzkowych i oczu. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej od pierwszych dni oczekiwania na dziecko.

Dowiedz się więcej: Pielęgnacja twarzy w ciąży

Kobiety są bardziej wrażliwe na ciepło podczas ciąży, ponieważ zmienia się termoregulacja organizmu. Gorące powietrze może przyczyniać się do powstawania obrzęków czy nawet problemów z krążeniem. Bardzo łatwo w tym okresie o przegrzanie organizmu, aby tak się nie stało, należy zachować szczególną ostrożność podczas opalania i obserwować swoje ciało.

Wiele przyszłych mam obawia się, że ekspozycja na promieniowanie UV zaburzy wchłanianie kwasu foliowego – kluczowego dla rozwoju organów i zdrowego układu nerwowego dziecka. Dlatego należy pamiętać o właściwej suplementacji i pełnej zielonych warzyw diecie. W pierwszym trymestrze i na początku drugiego malec może być najbardziej podatny na negatywne skutki ekspozycji na słońce (również solarium). W tym czasie najlepiej zrezygnować z opalania. 

Warto też zauważyć, że opalanie kobiety w ciąży może wywoływać odległe konsekwencje zdrowotne u dziecka. W badaniu Low maternal exposure to ultraviolet radiation in pregnancy, month of birth, and risk of multiple sclerosis in offspring: longitudinal analysiswykazano, że dzieci urodzone w Australii, które były narażone na wysoki poziom promieniowania słonecznego w pierwszym trymestrze, wykazywały większą tendencję do rozwinięcia stwardnienia rozsianego. 

Czy można opalać się w sposób bezpieczny?

Mimo że nie ma wyraźnych dowodów na to, że słońce bezpośrednio szkodzi dziecku, faktem jest, że promieniowanie UV to główna przyczyna przebarwień ciążowych, a także raka skóry. Co więcej, nadmierna ekspozycja na słońce przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry, czego efektem są nieestetyczne zmarszczki. Niezależnie od tego, czy opalasz się na dworze, czy w solarium – musisz wiedzieć o ich szkodliwym wpływie na Twój organizm!

opalanie się w ciąży

Czy w ciąży trzeba unikać słońca za wszelką cenę?

Nie, ale należy korzystać z niego rozważnie! Umiarkowana ekspozycja na słońce przyczynia się do podnoszenia poziomu endorfin oraz wytwarzania się witaminy D3, która odpowiada za mineralizację kości i prawidłowy rozwój układu kostnego.

Według badań niedobór witaminy D może przyczyniać się m.in. do nietolerancji glukozy podczas ciąży, cukrzycy ciążowej czy powikłań podczas porodu np. konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Ma to również bezpośredni wpływ na rozwój układu szkieletowego dziecka. Dlatego zaleca się, aby przez cały okres trwania ciąży przyjmować odpowiednią dawkę witaminy D3.

Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie zdrowego balansu i stosowanie zasad pełnej fotoprotekcji. 

W czasie ciąży (i nie tylko) stosuj się do poniższych wskazówek:

  • Unikaj spacerów w porze najwyższego nasłonecznienia. Jeśli możesz, między 11:00-15:00 zostań w domu. 
  • Zawsze używaj kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Zaleca się stosować SPF 30-50, które chronią przed powstawaniem przebarwień.
  • Pamiętaj o odpowiednim nakryciu głowy. Wychodząc z domu, zabieraj ze sobą np. kapelusz lub czapkę z daszkiem. Chroń też oczy. Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny gadżet!
  • Na plaży zakryj brzuch zwiewną chustką lub innym okryciem. 
  • Aby nie dopuścić do przegrzania i odwodnienia, regularnie pij wodę (2-3 litry dziennie).

Co zamiast opalania w ciąży?

Jeśli mimo wszystko zależy Ci na uzyskaniu ładnej opalenizny, ale obawiasz się wychodzić na słońce, nic straconego! Niektóre balsamy brązujące są uważane za kosmetyki bezpieczne podczas ciąży. A wynika to z faktu, że substancje chemiczne, które są zawarte w tych produktach, wchłaniają się tylko w pierwszą warstwę skóry i nie zawierają toksycznych w składzie substancji.

Niektórzy lekarze są zdania, że samoopalacze nie powinny bezpośrednio wpływać niekorzystnie na rozwijanie się dziecka. Jednak zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który rozwieje nasze wątpliwości – w końcu zdrowie naszej przyszłej pociechy jest najważniejsze.

Na pewno warto unikać opalania natryskowego. Chemikalia zawarte w składzie tych preparatów mają działanie toksyczne, które przyczyniają się do ryzyka pojawienia się wad rozwojowych u dziecka. Poza tym przy wykonywaniu zabiegu nie jesteśmy w stanie uniknąć wdychania tych szkodliwych oparów. Umiar należy również zachować w przypadku wizyty na solarium. Tutaj panie w pierwszym trymestrze ciąży są najbardziej narażone na negatywne skutki, dlatego zaleca się bezwzględnie unikać tych zabiegów. 


krem z ektoiną dla dzieci od pierwszych dni życia
nie zawiera sterydów, substancji zapachowych, barwników, środków konserwujących, olejów mineralnych, emulgatorów
tworzy na skórze barierę stabilizującą i ochronną

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

Podsumowanie

Nie jesteśmy w stanie unikać wszystkich rodzajów promieniowania UV. Dlatego najlepsze, co możemy zrobić w tej sytuacji to zrozumieć negatywne konsekwencje i ograniczać ekspozycję na słońce wtedy kiedy faktycznie jest to niekorzystne dla naszego zdrowia. Najmniej inwazyjnym zabiegiem jest używanie delikatnego balsamu brązującego, który nada skórze odrobinę ciemniejszego koloru. Podobnie zadziała spacer w słoneczny dzień.

Umiarkowana ekspozycja na słońce nie zaszkodzi, a sprawi, że poczujemy się lepiej i zadbamy o to, by nasze ciało otrzymało odpowiednią dawkę witaminy D3. Zwykle mówi się, że już 15-20 minut na słońcu wystarczy, aby odczuć dobroczynne efekty.

Przeczytaj także: Jak dbać o skórę w ciąży? Sprawdzone sposoby na to, aby uniknąć rozstępów


źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21030361/