Pielęgnacja cery w ciąży
Potrzeby skóry w ciąży mogą gwałtownie się zmieniać i znacznie różnić się od tych sprzed niej.
Kluczową rolę w pielęgnacji będzie zatem odgrywała obserwacja cery i dobór kosmetyków odpowiednich do jej stanu w danym momencie.
To, o czym nie należy zapominać to:
Oczyszczanie twarzy
Dokładne mycie cery stanowi najważniejszy element pielęgnacji. Jeżeli na co dzień korzystasz z kosmetyków do makijażu, dobrym pomysłem może okazać się dwuetapowe oczyszczanie. Polega ono na wykonaniu demakijażu za pomocą oleju lub olejku, a następnie zmyciu go preparatem na bazie wody – najlepiej delikatną pianką lub żelem.
Nawilżanie twarzy
Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest systematyczne nawilżanie skóry. Ten etap pielęgnacji jest niezwykle istotny, bez względu na rodzaj cery. Jeżeli jest sucha i często towarzyszy Ci uczucie ściągnięcia, dobrym wyborem mogą okazać się kremy o bogatszej, cięższej konsystencji. W przypadku cery przetłuszczającej się, a także jeżeli pojawi się trądzik ciążowy, warto postawić na lżejsze, żelowe produkty, niezawierające składników komedogennych, takich jak parafina, olej z awokado, olej kokosowy czy masło shea.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Filtr przeciwsłoneczny
Podczas ciąży znacznie wzrasta produkcja estrogenów. Pod wpływem działania tych hormonów, komórki wytwarzające melaninę, czyli obecny w skórze pigment, zaczynają pracować znacznie intensywniej niż przed ciążą. Właśnie dlatego kobiety spodziewające się dziecka narażone są na powstawanie plam i przebarwień w obrębie twarzy. Żeby im zapobiec, konieczne jest stosowanie kosmetyków z wysoką ochroną przeciwsłoneczną UVA i UVB. W ciąży najlepiej unikać filtrów chemicznych, ze względu na ich alergizujący i drażniący potencjał. Znacznie lepiej sprawdzą się te mineralne, fizyczne, nieprzenikające do organizmu.
Dodatkowe działania
Maseczki, sera, peelingi, płatki pod oczy czy masaże olejkami – je wszystkie należy dostosować do aktualnych potrzeb skóry. Zanim zdecydujesz się na konkretny kosmetyk, zawsze sprawdzaj jego skład i upewnij się, że nie ma w nim składników, których kobiety w ciąży powinny unikać.
Jakich składników unikać?
Niestety, nie wszystkie dostępne na rynku kosmetyki są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Należą do nich przede wszystkim kwasy, chemiczne filtry SPF, retinol, a także niektóre konserwanty i substancje zapachowe.
Składniki kosmetyków niewskazane dla kobiet w ciąży to:
- Parabeny: to powszechnie stosowany konserwant. Parabeny mogą przenikać do organizmu matki i szkodzić dziecku. Ich nadmierne używanie podejrzewane jest między innymi o bycie przyczyną nieprawidłowej wagi urodzeniowej malucha. Planując pielęgnację cery w ciąży, lepiej ich unikaj.
- Kwas salicylowy: znajdziesz go w większości kosmetyków przeciwtrądzikowych i złuszczających. Ma działanie przeciwzapalne, jednak stosowanie go w ciąży może wiązać się z ryzykiem przedwczesnego porodu, a nawet poronienia.
- Witamina A i jej pochodne (retinol, retinoidy): to składnik chętnie wykorzystywany do produkcji kosmetyków przeciwtrądzikowych i antystarzeniowych. Witamina A wykazuje jednak działanie teratogenne, co oznacza, że może wywołać wady rozwojowe płodu, dlatego kobiety w ciąży absolutnie powinny zrezygnować z zawierających ją kosmetyków.
- Ftalany: wśród składników kosmetyków znajdziesz je oznaczone na przykład jako DEP, DEHP, DMP lub BBP. Często dodaje się je do lakierów do paznokci, lakierów do włosów, żelów pod prysznic, a także odświeżaczy powietrza. Substancje te mogą wykazywać działanie toksyczne i zaburzać równowagę gospodarki hormonalnej.