Rozszerzanie diety niemowlaka
Wprowadzanie produktów uzupełniających (wszystkich pokarmów stałych i płynów innych niż mleko kobiece lub mleko modyfikowane dla niemowląt) należy rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia).
Jakie naczynia dla niemowlaka wybrać?
Zacznijmy od bezpieczeństwa. Kiedyś bardzo często, obecnie coraz rzadziej, w składzie naczyń dla dzieci znajdował się bisfenol A (BPA). To składnik poliwęglanu zaburzający gospodarkę hormonalną człowieka. Uwalnia się z tworzywa, w którego skład wchodzi, szczególnie wtedy gdy opakowanie jest podgrzewane, myte detergentami czy poddawane rozciąganiu, gnieceniu i innym mechanicznym obciążeniom. Najbardziej narażoną na działanie BPA grupą są niemowlęta i małe dzieci. Młody organizm nie jest bowiem przygotowany na kontakt z toksynami, ponieważ nie ma jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych. Zaburzenia hormonalne, do których prowadzi kontakt z BPA, mogą objawiać się cukrzycą, otyłością, problemami ze wzrostem, z układem rozrodczym, z płodności, a także zaburzeniami w rozwoju narządów rodnych. Teraz często możemy znaleźć informację na naczyniach wykonanych z tworzyw sztucznych, że są wolne od BPA, ale bardzo często producenci zastępują ten związek bisfenolem S lub F (BPS, BPF) bądź też tritanem. Jedynym sposobem, aby ograniczyć kontakt z BPA i jego zamiennikami jest unikanie plastiku w ogóle. Naczynia wykonane z silikonu spożywczego są całkowicie bezpieczne w kontakcie z jedzeniem i nie zawierają BPA, BPS, ołowiu, ftalanów ani lateksu.
Nauka spożywania pierwszych posiłków może być trudna zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Sprzątanie, czyszczenie i pranie to nieodłączne czynności każdej mamy. Przydatny jest talerz z przyssawką! Przylega do stołu, uniemożliwiając przesuwanie naczynia i zapobiega rozlewaniu. Małe dziecko nie będzie w stanie go podnieść i zrzucić. Bardzo często do talerzyków dobiera się też przyklejane do stołu maty, do których można przykręcić talerzyki czy miseczki. Konstrukcja jest na tyle trwała, że dziecko nie da rady podnieść talerza i wyrzucić całego jedzenia na siebie lub podłogę. Oczywiście, z buzi też dużo wypada, a rączkami można sporo wyrzucić poza krzesełko do karmienia, jednak tego typu naczynia zminimalizują straty i oszczędzą chociaż trochę sprzątania. Przy wyborze talerzyka zwróćmy też uwagę na to, czy ma przegródki. Pomogą zorganizować jedzenie i ułatwią pierwsze samodzielne posiłki, podczas których dziecko będzie mogło poznawać poszczególne smaki. Dodatkowo, zabawne projekty talerzy pozytywnie inspirują do poznawania jedzenia.
Pierwsza łyżeczka dla dziecka
Pierwsza łyżeczka powinna być dobrze wyprofilowana, delikatna dla wrażliwych dziąseł dziecka (z miękką końcówką), a przede wszystkim wykonana z bezpiecznych materiałów (np. silikonu spożywczego – całkowicie bezpiecznego w kontakcie z jedzeniem). Zwróćmy uwagę, czy wybrana przez nas łyżeczka zapewnia stabilny uchwyt i dzięki wyprofilowaniu dopasowuje się do małej rączki. Główka łyżeczki powinna być wąska, a uchwyt krótki, dość gruby, zaokrąglony i antypoślizgowy. Lekkie wygięcie łyżeczki pomaga w nauce domykania warg.
Pierwszy kubek dla dziecka
Kubki do picia powinny ułatwić maluszkowi przejście z picia z butelki na kubeczek. Nauka picia z otwartego naczynia to dla malca istotny krok rozwojowy. Ważne jest, aby kształt dopasowany był do ust małego dziecka, co aktywuje automatyczne zamknięcie warg i uniesienie języka. Kąt pochylenia płaszczyzny wewnątrz powinien zapewniać równomierny przepływ płynu i zachowanie bezpiecznej pozycji podczas picia, minimalizując ryzyko zadławienia. Przydatny będzie ścięty kubek, którego nie trzeba zanadto przechylać, aby się napić.
Od początku przyzwyczajajmy dziecko do picia z kubka otwartego – mówimy nie „kubkom-niekapkom”. Dla starszych dzieci, szczególnie podczas spacerów, sprawdzą się bidony z rurką.
Czym powinny charakteryzować się pierwsze naczynia dla dziecka?
- bezpieczne – nie zawierające BPA,
- stabilne – z przyssawkami,
- higieniczne – nie absorbujące bakterii, grzybów i pleśni,
- pokryte silikonem – spełniające funkcję antypoślizgową,
- w razie stłuczenia – odporne na rozsypanie odłamków szkła,
- ergonomiczne,
- łatwe do czyszczenia i nadające się do mycia w zmywarce,
- kompaktowe i lekkie,
- odporne na rozlewanie,
- sprzyjające rozwojowi aparatu mowy,
- pomagające w stopniowym usamodzielnianiu się niemowlęcia w sferze żywieniowej.
Podsumowując, pierwsze naczynia dla dziecka powinny sprzyjać nauce samodzielnego jedzenia, a rodzicom ułatwiać sprzątanie po posiłkach.