Z czego wykonać kartki wielkanocne?
Z roku na rok coraz mniej osób wysyła kartki świąteczne. Tradycyjne pocztówki powoli zastępują MMS-y, maile i życzenia składane przez telefon, dlatego ci, którzy dostają własnoręcznie robione kartki wielkanocne, tym bardziej je doceniają.
Jeśli chcecie wspólne z dziećmi przygotować kartkę i wręczyć ją np. dziadkom, przydadzą się Wam:
- kolorowe papiery,
- papiery we wzory,
- bibuła,
- filc dekoracyjny,
- sznureczki i tasiemki,
- ażurowe papierowe serwetki,
- plastikowe oczka,
- guziki w różnych rozmiarach,
- pomponiki,
- flamastry lub kredki,
- brokatowe kleje,
- klej wikol lub typu magic.
Oczywiście nie musicie użyć wszystkiego naraz. Sprawdźcie, co macie w domu i zastanówcie się, co możecie z tego zrobić. Jeśli potrzebujecie, uzupełnijcie zapasy o kolorowy blok techniczny i dodatkowe dekoracje, a później usiądźcie razem z dziećmi przy stole i zabierzcie się do roboty.
Pamiętajcie, że kartka wielkanocna nie musi być perfekcyjna – babcia i dziadek na pewno docenią starania wnuków. Podsuńcie maluchom pomysły i pomagajcie na tyle, na ile będą potrzebowały, ale nie wyręczajcie ich. Jeśli lubicie prace plastyczne, wykażcie się kreatywnością i zróbcie po prostu własną pocztówkę. Zresztą Wasza kartka może być doskonałą inspiracją dla Waszych pociech.
Jak razem z dziećmi przygotować kartki świąteczne?
Od czego zacząć robienie kartek wielkanocnych? Jeśli mają to być tradycyjne pocztówki, złóżcie kolorowy karton na pół i zacznijcie ozdabiać pierwszą stronę. Co umieścić na kartce? Dobrym wyborem będą motywy związane z Wielkanocą, czyli koszyczki, pisanki, baranki, króliczki i kurczaczki.
Możecie np. przykleić okrągłą ażurową serwetkę, na niej umieścić wycięty z kolorowego papieru koszyczek, a w środku koszyczka dokleić wystającą trawkę i tułów króliczka albo narysować gałązkę i pod nią przykleić kolorowe pisanki wycięte z filcu, żeby wyglądały tak, jakby były zawieszone na drzewku.
Efektownie wyglądają również kartki z kilkoma pisankami z papieru we wzory, które ułożone są blisko siebie albo z jednym dużym jajkiem ozdobionym paseczkami kolorowej taśmy lub trójkącikami z brokatowego papieru.
Jeśli chcecie wykorzystać motyw króliczka, możecie wyciąć zarys zwierzątka i przykleić pomponik w miejscu ogonka albo umieścić głowę króliczka na środku kartki, dokleić kolorowe wnętrza uszek, dorysować oczka, nosek i buzię, a dookoła zrobić odciski paluszków moczonych w farbach.
Odciski paluszków da się wykorzystać także w inny sposób – do białej kartki trzeba przyłożyć szablon np. w kształcie jajka albo kurczaczka, a następnie odbijać paluszki po krawędzi szablonu. Później wystarczy chwilę poczekać, żeby farby wyschły, delikatnie podnieść wycięty szablon i gotowe. Jeśli maluch nie chce brudzić rączek, może wykonać taką kartkę przy pomocy pędzelka albo stempelków.
Na wszystkich kartkach na koniec możecie oczywiście umieścić ozdobne hasła „Wesołego Alleluja!” albo „Wesołych świąt!”, a w środku napisać dowolne życzenia.
Nietypowe kartki wielkanocne
Jeśli chcecie jeszcze bardziej zaskoczyć swoich bliskich, przygotujcie wraz z dziećmi nietypowe kartki wielkanocne. Nietypowe, to znaczy jakie? Np. kartki wianuszki – wytnijcie z twardego kartonu kilka kolorowych jajek i sklejcie je ze sobą tak, żeby zachodziły jedno na drugie, tworząc wianuszek. Później udekorujcie papierowe pisanki według własnego pomysłu, a na koniec doklejcie na środku kokardkę. Życzenia umieśćcie po drugiej stronie – napiszcie je dookoła.
Możecie również zrobić kartkę w kształcie koszyczka albo króliczka. Jak? Bardzo prosto. Złóżcie arkusz kolorowego papieru na pół, narysujcie na nim koszyczek tak, aby jeden bok przylegał do zgięcia i wytnijcie całość. Następnie dodajcie wzór przypominający wiklinę i przyklejcie jajka, żeby wyglądały, jakby wystawały z koszyczka.
Chcielibyście przygotować kartę 3D? Wybierzcie motyw pisanki. Wytnijcie z kolorowych papierów kilkanaście jajek tej samej wielkości, złóżcie wszystkie na pół i przyklejcie do siebie bokami w taki sposób, aby jedno jajko łączyło się z dwoma innymi. Później najbardziej zewnętrzne części przymocujcie do kartki. Pamiętajcie tylko, żeby użyć mocnego kleju i twardego kartonu jako podstawy, bo pisanka będzie dość ciężka i może się odkleić, jeśli zastosujecie zwykły klej w sztyfcie.
Alternatywą dla papierowych kartek wielkanocnych są e-kartki, które projektuje się w programach graficznych. Nie jest to rozwiązanie dla najmłodszych dzieci, ale starsze można z powodzeniem zaangażować we wspólne tworzenie wirtualnej pocztówki.
Jak wysłać kartki wielkanocne?
A jak przekazać kartki wielkanocne swoim bliskim? Najłatwiej osobiście, ale nie zawsze da się to zrobić. Jeśli nie będziecie się widzieć z dziadkami albo ciociami w okresie świątecznym, wyślijcie przygotowane przez siebie pocztówki pocztą, paczkomatem lub kurierem. A wtedy, gdy zależy Wam na tym, żeby kartki trafiły do odbiorców jak najszybciej, zeskanujcie je albo zróbcie zdjęcie i dołączcie do maila. Później, kiedy się zobaczycie, dzieci mogą je wręczyć.
Podsumowując, kartki świąteczne da się przygotować z różnych materiałów. Nie musicie od razu wydawać dużych kwot w sklepie papierniczym – wystarczą kolorowy blok techniczny, klej, farby, wzorzyste papiery i ciekawy pomysł.