Jak robić postanawiania noworoczne, aby je realizować?

Część osób kocha planować i wyznaczać sobie cele, inne nie przepadają za tym działaniem. Bez względu na to, w której jesteś drużynie, możesz się zastanowić, na czym chcesz się koncentrować w nowym roku. Pomyślenie o swoich wartościach, potrzebach i o tym, co dla Ciebie najważniejsze, pomaga zaplanować bardziej atrakcyjne, a tym samym bardziej możliwe do wykonania cele.

Postaw na małe, drobne zmiany, które wiesz, że będą wykonalne, zamiast stawiać na rewolucyjne pomysły, które nie będą możliwe do zrealizowania. Często nie doceniamy siły małych kroków, a to one budują i zmieniają naszą codzienność.

Pułapką postanowień noworocznych jest również ich liczba. Zbyt duża liczba zmian, które chcemy wprowadzić w nasze życie rodzinne, może spowodować, że nie będziemy mieć czasu zająć się wszystkim, tak jak tego pragniemy. Dodatkowo możemy zostać przytłoczeni ilością rzeczy do zrobienia oraz czasu, który będzie na to potrzebny. Lepiej wybrać kilka najważniejszych zagadnień i mocno sprecyzować, jak chcemy je realizować. Im bardziej konkretne cele, osadzone w czasie i możliwe do wykonania, tym bardziej prawdopodobne, że je zrealizujemy.

Unikajmy też porównywania z innymi, każdy z nas ma inny kontekst życiowy, nasze dzieci mają odmienne temperamenty, nie wiemy, ile ktoś ma pomocy oraz czasu na różne działania. Lepiej skupić się na własnym życiu i korzyściach z wprowadzanych zmian. A jeśli już potrzebujemy porównania, warto to robić ze sobą z przeszłości, wtedy widzimy progres oraz mamy poczucie satysfakcji z podejmowanych działań.

Przeczytaj także: Porozumienie bez przemocy – co musisz o nim wiedzieć?


kompleksowe wsparcie prawidłowego rozwoju dziecka
preparat zawierający składniki najwyższej jakości pomagające w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego
olej z nasion czarnuszki siewnej standaryzowany na zawartość tymochinonu
rutozyd oraz wit. D, B6 i selen
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Postanowienia noworoczne dla rodziców, czyli o co warto zadbać w nowym roku?

Postaw na jakościowy czas z dzieckiem

Czas, jaki dajemy dzieciom i nasza uwaga, to dwa najważniejsze filary prawidłowego rozwoju i zadowolenia. Dlatego postaw na jakościowy czas z dzieckiem – bez telefonu, bez maili z pracy, rozmowy z innym dorosłym. Skup się na dziecku w 100%  – na jego pomysłach, potrzebach, pytaniach. Niech to będzie 15, 30 minut, godzina, w czasie których dziecko ma Cię na wyłączność. Taki codzienny wspólnie spędzony czas procentuje silniejszą więzią, poczuciem zaufania, u dziecka kształtuje przekonanie, że jest ważne dla rodzica, że może porozmawiać, kiedy potrzebuje, a rodzic go wysłucha i poświęci mu czas.

Odpuść to, co niekonieczne

Czasami skupiamy się na rzeczach, które generują nasz duży stres – małe spóźnienie do przedszkola, bałagan w domu, pusta lodówka. Możemy też ganić dzieci np. za skarpetki nie do pary czy zgubienie kredek – wtedy może pojawić się u nas złość na dziecko, wstyd czy poczucie winy w myśl „jak ja go wychowałam”. Zachęcam do zmiany nastawienia do takich codziennych, trudnych, ale niekoniecznych do życia spraw – czy ja naprawdę muszę się tak o to denerwować? Jakie to ma znaczenie? Czy za rok będę o tym pamiętać? Warto zrobić krok wstecz i odpuszczać rzeczy, które niewiele zmieniają i z perspektywy czasu nie wiele znaczą, ale zabierają dużo naszej energii.

Pielęgnuj swoją uważność na potrzeby dziecka

Zachowanie zawsze ma jakąś przyczynę, dziecko nie podejmuje działania „bez powodu”, dlatego nauka uważności na własne dziecko, jego potrzeby może nam pomóc lepiej radzić sobie z emocjami syna czy córki, ale też uczyć dziecko, jak zadbać o siebie. Uważność na siebie nawzajem pomaga tworzyć lepsze relacje, sprzyja wspólnemu budowaniu rozwiązań, a nie narzucaniu swojej perspektywy. To dzięki uważności jesteśmy w stanie zapytać dziecko, zanim podamy mu gotową odpowiedź „Jak myślisz?, Co o tym sądzisz? Jaki jest Twój pomysł, aby to rozwiązać?”. Dzięki temu pokazujemy, że liczymy się z punktem widzenia dziecka i wierzymy, że jego pomysły są równie dobre, co nasze.

Zdejmij presję z siebie i dziecka

Bardzo duże oczekiwania nie pomagają zmniejszać stresu i budować przyjaznej, bliskiej więzi, dlatego zachęcam Cię, abyś w nowym roku mniej wymagała od siebie i dziecka, generowała mniej presji, a zostawiała więcej miejsca na eksperymenty oraz doświadczanie.

Stwórz rodzinne rytuały

Wspólne niedzielne śniadania, wyjścia, co sobotę do parku czy lasu, codzienny rytuał czytania do snu, czy specjalne celebrowanie urodzin, świąt czy innych ważnych, rodzinnych okazji, pokazuje dziecku, że rodzice potrafią się cieszyć, a czas z dziećmi jest dla nich równie ważny, jak praca czy obowiązki domowe. Wspólne rytuały budują przynależność, wspólnotę i dają okazję do przeżywania radości i poczucia bezpieczeństwa.

Pytaj, zachęcaj do eksperymentowania i dawaj przestrzeń na błędy

Każdy z nas może mieć inny pomysł na rozwiązanie danego problemu lub wykonanie zadania, warto przyjąć perspektywę, że dziecko może chcieć coś inaczej zrobić, niż oczekuje tego rodzic, że ma inny pomysł. Danie przestrzeni na to, aby dziecko robiło po swojemu, aby eksperymentowało, sprawdzało, co działa, co lubi, w czym jest dobre, pomaga w lepszym poznawaniu siebie. Dodatkowo dawanie przestrzeni na wymyślanie własnych rozwiązań i wykorzystywania pomysłów przez dziecko, buduje jego poczucie sprawczości, wspiera kreatywność i tworzy relację opartą na szacunku do siebie nawzajem.

Doceniaj wysiłek i zaangażowanie nie tylko efekt

Dobrymi postanowieniami noworocznymi dla rodziców jest docenianie i zwracanie uwagi na to, co zrobiło dziecko, aby być w tym miejscu, w którym jest, aby coś osiągnąć. Dawanie komunikatów „Widzę, że się napracowałaś nad tym obrazkiem”, „Musiało kosztować Cię wiele wysiłku, aby dobrze przygotować się do meczu”, „Widzę, że podjęłaś wiele kroków, aby dostać się do drużyny”. Wzmacniamy samodzielność, zaangażowanie oraz wytrwałość.

Wspieram samodzielność i branie odpowiedzialności przez dzieci

Doceniajmy samodzielność dzieci, chęć pomocy w porządkach domowych, przygotowanie własnoręcznie kanapek, nawet z grubo pokrojonego chleba. Pokazujmy, że liczy się, to co dziecko zrobiło, jego intencja, nawet jeśli efekt nie jest w 100% idealny. Zwracajmy uwagę na to, co dziecko mówi, co może zrobić, kiedy np. zgubiło zeszyt i nie wie, co jest zadane na lekcje, pytajmy o jego pomysły, rozwiązania, zanim podsuniemy swoje. Nie wyręczajmy ani nie róbmy za dziecko – wspierajmy, pomagajmy czy podpowiadajmy, ale dajmy okazję dziecku, aby spróbowało samo.

Nie zapominam o sobie

I na koniec postanowień noworocznych dla rodziców nie zapominajmy o sobie w nowym roku. Mamy prawo zadbać o swoje potrzeby, angażować się w inne role, nie tylko mamy i taty. Pokazywanie dziecku, że rodzic ma pasje, pracę, którą lubi, że potrafi odpoczywać czy spotkać się z przyjaciółmi też jest bardzo ważne z perspektywy przekazu, jaki dajemy dziecku. Dzięki temu dajemy synowi czy córce sygnał, że dbanie o siebie jest ważne, a w życiu pełnimy wiele ważnych ról.

Może zainteresować Cię również: 6 pytań do psychologa – “Nie jestem wystarczająco dobrą mamą”. Jak budować wiarę w siebie jako mama?


wspiera pamięć i koncentrację u dzieci, usprawnia procesy uczenia się
unikalne proporcje kwasów tłuszczowych omega-3
nie zawiera cukru, barwników ani sztucznych aromatów
bogaty w kwasy tłuszczowe EPA, DHA i GLA, które mają kluczowe znaczenie dla mózgu, pamięci i koncentracji
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama