Kiedy przewijać niemowlaka?
Wydaje się, że przewijanie nie jest niczym skomplikowanym – szczególnie, gdy patrzy się na doświadczonych rodziców, którzy potrafią zmienić pieluszkę dosłownie w każdych okolicznościach. Rzeczywiście przewijanie nie należy do trudnych procedur, ale początkowo może sprawiać małe trudności. Jakie?
Pierwszy problem to ten: jak często powinno się to robić? Producenci pampersów twierdzą, że ich produkty zapewniają komfort do 12 godzin, ale w żadnym wypadku w to nie wierzcie. Pieluszki trzeba zmieniać po każdej kupie – i to jak najszybciej oraz po każdym większym siusiu. Początkowo może to być nawet kilkadziesiąt razy na dobę, bo maluszki, szczególnie karmione piersią, robią kilkanaście kupek dziennie i dużo siusiają. Nie warto jednak czekać, aż pieluszka będzie wyraźnie pełna, bo w ten sposób ryzykuje się powstaniem odparzeń.
A jak ocenić, czy pieluszka jest już mokra, czy jeszcze nie? Część pampersów w najmniejszych rozmiarach ma na zewnątrz pasek, który zmienia kolor pod wpływem wilgoci. To znaczne ułatwienie dla młodych rodziców. Jeśli pasek stał się np. niebieski, pora zmienić pieluchę, a jeśli jest np. w połowie żółty, można poczekać, zwłaszcza gdy maluszek śpi, nie wierci się i nie płacze – nie czuje dyskomfortu.
Przewijanie niemowlaka krok po kroku
Co będzie potrzebne do przewinięcia dziecka? Czysta pieluszka, a najlepiej dwie w razie wypadku, duże waciki, miska z ciepłą wodą, tłusta maść przeciw odparzeniom i ewentualnie ubranko na zmianę.
Maluszka można ułożyć na przewijaku na pieluszce tetrowej lub specjalnym podkładzie albo na łóżku – w tym ostatnim przypadku bezpieczniej wykorzystać chłonny podkład, żeby niemowlę nie zamoczyło kołdry lub narzuty.
Gdy dziecko bezpiecznie i wygodnie leży, trzeba rozebrać je od pasa w dół, chyba że ubranko jest ubrudzone – wówczas należy je przebrać w całości i założyć tylko górną część. Następnie powinno się otworzyć pieluszkę, rozpinając rzepy, a potem dość szybko przednią część przyłożyć do tylnej i zamknąć w ten sposób zawartość. Dlaczego lepiej zrobić to szybko? Ponieważ maluszek zazwyczaj macha nóżkami i może włożyć stópkę w to, co znalazło się w pieluszce, a później ubrudzić wszystko dookoła. Jeśli dziecko jest bardzo brudne, zostawiamy pieluszkę w ten sposób, wstępnie myjemy pupę, zamykamy pieluszkę i wyrzucamy.
Jeśli zaś nie ubrudziło się za mocno, zamkniętą pieluszkę wysuwamy spod pupy i przy pomocy mokrych wacików oczyszczamy pośladki łącznie ze szparą pośladkową, krocze i pachwiny. Należy pamiętać, że w przypadku dziewczynek te okolice zawsze myjemy od przodu do tyłu, żeby uniknąć przeniesienia bakterii odbytniczych do pochwy.
Chusteczek nawilżonych używamy wyłącznie wtedy, gdy nie mamy dostępu do ciepłej wody, np. na spacerze albo w przychodni, ponieważ wiele z nich zawiera substancje, które mogą powodować uczulenie. Jeżeli już je kupujemy, wybierajmy tylko takie zawierające głównie wodę i ewentualnie ekstrakty z owoców, glicerynę, panthenol lub alantoinę.
Potem trzeba wsunąć pod pupę czystą pieluszkę – ważne, aby sprawdzić, czy rzepy znajdują się z tyłu – i posmarować okolice krocza oraz pachwiny cienką warstwą maści przeciw odparzeniom. Uwaga: maść powinna być tłusta i mieć prosty skład. Na zdrową skórę nie stosuje się preparatów zawierających cynk.
Na koniec należy już tylko zapiąć pieluszkę dość ciasno, ale nie za ciasno – tak, żeby od góry dało się do niej włożyć dwa palce, ubrać dziecko i wziąć na ręce.
Co ważne, nie wolno unosić pupy maluszka, trzymając go za nóżki, ponieważ można niechcący doprowadzić do uszkodzenia bioderek. Aby wysunąć pieluszkę spod pupy albo założyć czystą, trzeba przekręcić dziecko delikatnie najpierw na jeden, a później na drugi bok, podkładając rękę pod jego uda.
Jak usprawnić przewijanie?
Z czasem, gdy nabierzecie wprawy, wszystkie te czynności będziecie wykonywać automatycznie. Pamiętajcie jednak, że im większe dziecko, tym trudniej utrzymać je w jednej pozycji, dlatego warto zrobić wszystko, żeby usprawnić przewijanie. Co to właściwie znaczy?
Po pierwsze, miejcie pod ręką to, czego potrzebujecie. Nie możecie nawet na chwilę zostawić maluszka na przewijaku znajdującym się nad łóżeczkiem albo na komodzie, dlatego przed przewijaniem powinniście zadbać o to, aby w pobliżu znalazły się niezbędne akcesoria.
Po drugie, mówcie do dziecka w trakcie przewijania. Głos rodzica zazwyczaj sprawia, że niemowlę się uspokaja. Opowiadajcie więc co robicie albo co będziecie robić za chwilę. Jeśli chcecie, możecie też śpiewać ulubione piosenki albo trochę się powygłupiać.
Po trzecie, odwróćcie uwagę. Jeśli maluszek się niepokoi, dajcie mu do ręki zabawkę, włączcie karuzelę albo pokażcie lusterko. Wtedy, gdy dziecko będzie zajęte, możecie szybko założyć czystą pieluszkę.
Po czwarte, zmieńcie pozycję. Wasze niemowlę potrafi już samodzielnie stać przy meblach? Spróbujcie przebrać mu pieluszkę na stojąco. Wiele dzieci dużo łatwiej akceptuje taką formę niż tą wymagającą leżenia. Uwaga – ta metoda sprawdza się raczej w przypadku, gdy w pieluszce nie ma kupki.
Podsumowując, przewijanie nie jest trudne, ale wymaga wprawy. Na początku ta czynność może zajmować sporo czasu, zwłaszcza, gdy trzeba ją wykonywać kilkadziesiąt razy na dobę, ale z czasem robi się ją automatycznie. Najważniejsze, aby nie ciągnąć maluszka za nóżki do góry, smarować zdrową skórę wyłącznie tłustymi maściami przeciwko odparzeniom, a nie tymi zawierającymi cynk, nie korzystać z chusteczek nawilżanych w warunkach domowych i być spokojnym, bo dziecko od razu wyczuwa zdenerwowanie.
Z ektoiną
prosto z natury
Bibliografia
1. H. Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, Poznań 2015, str. 121–128.
2. A. Bałanda, Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.