To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Szkoła muzyczna – tylko gdy wszyscy tego chcą
Na pewno się powtórzę względem moich poprzednich wpisów ale uważam, że to niezwykle ważny aspekt, który powinniśmy wziąć pod uwagę na samym początku. Do szkoły muzycznej trzeba chcieć chodzić. Dziecko przymuszane lub nie zainteresowane zrazi się tylko, a niewiele z tego „chodzenia” wyniesie. Kluczem jest tu autentyczna chęć spróbowania pójścia muzyczną ścieżką. Jeśli dziecko w wielu rozmowach przejawia zainteresowanie, pójdźmy za tym i dajmy mu możliwość poznania nowego świata. Na początku najlepiej bez szczególnych oczekiwań – tj. ogromnej kariery, czy przygotowania do zawodu muzyka.
Rodzice również powinni być przygotowani na zmiany związane z nową sytuacją. Trzeba liczyć się z tym, że dziecko musi bezpiecznie docierać na zajęcia, więc będzie trzeba je prowadzić do szkoły muzycznej lub zawozić na miejsce. Maluch będzie też potrzebował instrumentu do ćwiczenia. Niektóre szkoły muzyczne umożliwiają jego wypożyczenie, co jest szczególnie przydatne gdy nie jesteśmy pewni, czy pociecha zwiąże się z edukacją muzyczną na dłużej.
Co daje zapisanie dziecka do szkoły muzycznej?
Dziecko jest zainteresowane nauką w szkole muzycznej? Rodzina przejawia gotowość, aby je wesprzeć w tym pomyśle? Świetnie! Na tym etapie dobrze zdawać sobie sprawę, jakie korzyści z nauki gry na instrumencie płyną dla pociechy. Co ciekawe, są to efekty zupełnie niezależne od tego, czy w przyszłości dziecko zdecyduje się na poważną karierę muzyczną, czy nie.
Przede wszystkim nauka gry na instrumencie to poprawa sprawności mózgu. Podczas próby zagrania dźwięku trzeba wziąć wiele kwestii pod uwagę – ułożenie ręki, ustawienie całego ciała, wybranie odpowiedniego klawisza/struny/klapy/bębna i zainicjowanie dźwięku bardzo konkretnym ruchem. Jeśli do tego dorzucimy naukę odczytywania nut i ich interpretacji, to już na tym etapie na pewno stwierdzisz, że mózg dziecka ma co robić!
Naukowo udowodniono, że nauka gry na instrumencie poprawia pamięć, inteligencję, kreatywność, czy motorykę – a to tylko kilka kwestii! Obcowanie z muzyką to także poprawa ogólnego nastroju dzieci i łatwiejsze radzenie sobie z własnymi emocjami. Kiedy łączy się dźwięk z ruchem oraz naukę odczytywania klimatu muzyki, łatwiej zrozumieć to, co się dzieje z nami podczas różnych stanów emocjonalnych.
Co fantastyczne – w szkole muzycznej dzieci mają szansę budować więzi z rówieśnikami. To nie tylko wspólne lekcje, podczas których siedzą w ławkach i słuchają tego, co mówi nauczyciel. Podczas wielu zajęć razem tańczą do muzyki i wspólnie muzykują. Integracja rówieśnicza to także okazja do rozwoju, której nie dostarczą prywatne lekcje gry na instrumencie w domu.
Wreszcie, niezwykle istotnym zadaniem, które realizują szkoły muzyczne jest budowanie świadomych odbiorców sztuki. Nawet jeśli maluch nie zostanie drugą Celine Dion lub nie założy 2Cellos numer 2, to będzie mu łatwiej połknąć muzycznego bakcyla, zrozumieć meandry muzyki klasycznej czy zachować się podczas koncertu w filharmonii.
Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?
Na tym etapie trzeba wiedzieć, że w Polsce istnieją dwa typy szkół muzycznych: realizujące program Ministerstwa Edukacji oraz całkowicie prywatne. Te pierwsze mają określoną siatkę godzin i przedmiotów do zrealizowania (analogicznie jak w szkole podstawowej, czy w liceum), a te drugie mogą postawić na działania autorskie. Z racji swobody muzycznych szkół prywatnych, naturalnie skupimy się niżej na szkołach państwowych, realizujących konkretny program nauczania.
Szkoła muzyczna pierwszego i drugiego stopnia – o co chodzi?
Państwowe szkoły muzyczne rozdzielają edukację dwa stopnie. Każdy z nich trwa po 6 lat. Pierwszy stopień ma umuzykalnić dzieci i zainteresować je muzyką. Drugi jest już bardziej nastawiony na rozwijanie pasji w coś poważniejszego. W obu stopniach występują zajęcia indywidualne z gry na instrumencie oraz zbiorowe, podczas których dzieci wspólnie ćwiczą słuch i poznają historię muzyki. Podstawą jest oczywiście nauczenie gry na wybranym przez malucha instrumencie. Pozostałe zajęcia wspomagają ten proces, zagłębiając dziecko w świat muzyki.
Przedmioty w szkole muzycznej
W szkole I stopnia poza nauką gry na instrumencie dzieci uczęszczają przez pierwsze 3 lata na zajęcia rytmiki i kształcenia słuchu. W czwartej klasie w planie pojawia się uczestniczenie w lekcjach chóru lub orkiestry (zależnie od możliwości szkoły oraz wybranego instrumentu) i audycjach muzycznych. Fortepian dodatkowy i zajęcia z akompaniatorem dotyczą wszystkich uczniów, którzy wybrali naukę na instrumencie innym niż… fortepian. Będą je mieć przez cały cykl kształcenia.
W szkole muzycznej II stopnia dzieci uczą się do tego zasad muzyki, harmonii, historii muzyki, form muzycznych i poznają literaturę muzyczną. Do tego wspólnie muzykują z innymi uczniami w ramach zespołu kameralnego. Co ważne, aby rozpocząć naukę w szkole muzycznej II stopnia, najpierw trzeba być absolwentem szkoły I stopnia.
Jak zapisać dziecko do szkoły muzycznej?
Prywatne szkoły muzyczne prowadzą często rekrutację przez cały rok. Wystarczy zadzwonić i umówić się na pierwsze spotkanie. Szkoły muzyczne realizujące program nauczania organizują zapisy w konkretnych terminach. Najczęściej między kwietniem a sierpniem odbywają się przesłuchania do szkoły muzycznej na kolejny rok szkolny.
Należy zapisać dziecko i pojawić się w wyznaczonym terminie. Już podczas zapisu trzeba określić, na jakim instrumencie maluch chciałby grać. Jeśli na przesłuchania trzeba coś przygotować (np. zaśpiewać piosenkę), szkoła wcześniej powinna o tym poinformować. Reszta odbędzie się w trakcie egzaminów. Następnie komisja zdecyduje, których kandydatów szkoła przyjmie w swoje progi, czasem proponując instrument bardziej dopasowany do ich indywidualnych predyspozycji.