To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jaka maść na blizny?
Dobra maść na blizny, krem lub plastry to najchętniej wykorzystywane sposoby na leczenie tego kłopotliwego i często nieestetycznego problemu. Optymalny preparat warto dopasować do rodzaju blizny.
Ze względu na czas powstania blizny dzielimy na:
- blizny niedojrzałe – początkowo są zaczerwienione i lekko wypukłe oraz mogą wywoływać świąd lub lekki ból, z czasem robią się płaskie.
- blizny dojrzałe – w przypadku prawidłowego gojenia się rany blizna przyjmuje jasny, zbliżony do odcienia skóry kolor, a także jest płaska, miękka i elastyczna w dotyku.
Ze względu na wygląd wyróżniamy:
- blizny przerostowe – powstają, kiedy proces gojenia się wydłuża, co powoduje nadmierne rozrastanie się blizny wokół uszkodzonej skóry, są zaczerwienione, zgrubiałe oraz wypukłe, przez co wystają ponad powierzchnię skóry,
- blizny zanikowe (atroficzne) – powstają w wyniku rozpadu włókien kolagenowych, najczęściej mają okrągły kształt i wklęsłą postać (np. blizny po trądziku lub rozstępy),
- bliznowce (keloidy), to rodzaj blizn rozrastający się poza obręb rany pierwotnej, który nie ulega samoistnej regresji. W praktyce bliznowiec to fragment zgrubiałej, czerwonej lub fioletowej tkanki włóknistej o nieregularnym kształcie. Często pojawia się u osób mających skłonność do powstawania bliznowców.
Ze względu na pochodzenie blizny dzielimy na:
- blizny po operacji – powstają po zabiegach chirurgicznych i zazwyczaj ograniczają się do brzegu nacięcia chirurgicznego, np. blizny po cesarskim cięciu, po operacji na brzuchu lub po operacjach plastycznych.
- blizny po oparzeniu – są rozległe i wypukłe, bardzo często mogą wywoływać ból lub powodować swędzenie. Ich leczenie jest wymagające, czasochłonne i skomplikowane.
- blizny potrądzikowe – to blizny o charakterze zanikowym, których wymiary są uzależnione od stopnia zaawansowania trądziku oraz przebiegu procesu jego leczenia (blizna może pojawić się także po innych problemach skórnych jak np. czyrak).
- blizny pourazowe – powstają na skutek urazu np. u dzieci lub osób aktywnych i obejmują różnego typu rozcięcia skóry.
W sprzedaży można znaleźć wiele preparatów na blizny, których zadaniem jest zmniejszenie ich widoczności oraz uelastycznianie. Najczęściej wykorzystywanymi składnikami aktywnymi są:
- witamina A – przyśpiesza regenerację i odnowę naskórka, a także stymuluje wydzielanie kolagenu i elastyny, dzięki czemu uelastycznia blizny.
- witamina E – wykazuje właściwości odżywcze, regeneracyjne i nawilżająco-natłuszczające, a także działa przeciwzapalnie, wygładza i ujędrnia skórę.
- olejki roślinne jak olejek lawendowy, nagietkowy, rozmarynowy i rumiankowy – skuteczny sposób na nawilżenie i uelastycznienie skóry. Olejki naturalne wykazują działanie łagodzące i przeciwzapalne.
- wyciąg z cebuli (allium cepa) – działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, a także hamuje patologiczny rozrost blizny. Dodatkowo posiada właściwości sprzyjające regeneracji naskórka, co pomaga uelastyczniać i wypłaszczyć bliznę. Minusem preparatów z wyciągiem z cebuli jest charakterystyczny zapach.
- heparyna – działa przeciwzapalnie, łagodząco i kojąco, ułatwia zachowanie odpowiedniego stopnia nawilżenia skóry, rozluźnia strukturę kolagenu i poprawia elastyczność skóry.
- alantoina – stymuluje podziały komórkowe, przyśpiesza gojenie naskórka oraz tworzenie ziarniny, ma właściwości nawilżające i ułatwia gojenie się ran oraz blizn.
- silikon – składnik nowoczesnych preparatów na blizny, który wykazuje właściwości zmiękczające i wygładzające skórę. Kremy, żele i opatrunki z silikonem stosowane na bliznę podwyższają temperaturę na ich powierzchni i zwiększają nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Dodatkowy ucisk na bliznę pozwala ograniczać reakcję zapalną i redukować ilość wytwarzanego kolagenu i tkanki łącznej. Dzięki temu silikony zmniejszają objętość i wielkość blizn, poprawiają ich koloryt i uelastyczniają. To doskonały wybór podczas leczenia bliznowców.
- kwas hialuronowy – nawilża i uelastycznia skórę oraz zapobiega jej wysychaniu.
- masa perłowa – wzmacnia struktury kolagenowe w skórze, przyspiesza regenerację tkanek oraz nawilża naskórek, a także działa wygładzająco i rozjaśniająco.
- wyciąg z ziela wąkrotki azjatyckiej – zwiększa proliferację komórek i syntezę kolagenu, przyspieszaziarninowanie, ułatwia gojenie się ran oraz pozytywnie wpływają na wygląd blizn i ich elastyczność.
Jaka maść na blizny po półpaścu?
Półpasiec to choroba wywoływana przez wirus odpowiedzialny również za ospę wietrzną. Aby uniknąć blizn, należy szczególnie dbać o rany w fazie objawowej. To pozwala uniknąć ich zakażenia. Jeśli jednak po chorobie pozostały na skórze przykre pamiątki, warto sięgnąć po nawilżającą i przyspieszającą regenerację maść lub krem na blizny, np. Silaurum – silikonowy żel z nanokoloidem złota do stosowania na blizny różnego pochodzenia. Preparat można stosować w leczeniu nowych, jak i już istniejących blizn. Dobrze sprawdzają się także naturalne składniki jak aloes, miód manuka oraz olejki: sandałowy, lawendowy i różany.
Jaka maść na blizny po cesarskim cięciu?
Jaka maść na blizny po nacięciu krocza?
W przypadku blizn po nacięciu krocza związanym z porodem warto sięgnąć po łagodne i niepodrażniające okolic intymnych preparaty. Idealnie sprawdzi się maść na blizny z kwasem hialuronowym, który skutecznie nawilża skórę oraz zmniejsza dyskomfort w tym miejscu.
Jaka maść na blizny potrądzikowe?
Rozpoczynając walkę z bliznami po trądziku, warto pamiętać, że celem terapii nie jest ich całkowite usunięcie, a spłycenie i zmniejszenie widoczności. Mimo że najlepsze rezultaty dają zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem lasera, warto także sięgnąć po dobry preparat, np. Keloptin. Dzięki właściwościom chelatującym żelazo jest on zalecany w leczeniu wszelkich zmian troficznych skóry. Dobrym wyborem będzie także maść z witaminą A, jednak nie należy jej stosować w okresie korzystania z zabiegów laserowych.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jaka maść na blizny dla dziecka?
Maść czy plastry na blizny?
Prawidłowa pielęgnacja blizny każdego typu ułatwia regenerację uszkodzonej tkanki. Ważne, aby stosowanie odpowiednio dobranych preparatów rozpocząć jak najszybciej. W przypadku oparzeń oraz ran pooperacyjnych doskonałym wyborem są plastry silikonowe, które przylegają do blizny i dbają o jej odpowiednie nawilżenie. W kolejnej fazie regeneracji blizny idealnie sprawdzają się kremy, żele i maści na blizny.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Maść na blizny – kiedy zacząć stosować?
Stosowanie maści i kremów na blizny to ważny element gojenia skóry po urazie. Specjaliści podkreślają, że im mniej czasu upłynęło od momentu pojawienia się blizny, tym większe szanse na jej wyleczenie. Warto więc pamiętać, aby odpowiednie preparaty zacząć stosować już od momentu wygojenia się rany. Zazwyczaj maść na blizny sprawdza się już kilka tygodni po operacji lub urazie. Oczywiście nie znaczy to, że na stare blizny nie warto stosować dodatkowego wsparcia. W przypadku blizn przerostowych doskonałe efekty terapii dają plastry silikonowe, które mogą być stosowane zarówno na świeże, jak i nieco starsze blizny. Z kolei maści, kremy i żele na blizny pomagają uelastycznić starą bliznę, redukując nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, pieczenia i swędzenia.
Od czego zależy skuteczność maści na blizny?
Skuteczność plastrów, kremów, żeli oraz maści na blizny uzależniona jest od kilku istotnych czynników. Najważniejszym z nich niewątpliwie jest wspomniany już czas, w którym zaczynamy je stosować. Tutaj panuje prosta zasada – im szybciej, tym lepiej, dlatego z zakupem odpowiednio dobranego preparatu nie warto zwlekać.
Drugim istotnym czynnikiem decydującym o skuteczności preparatów na blizny jest regularność ich stosowania. Wielu producentów zaleca, aby ich produkty były nanoszone na skórę minimum 2-3 razy dziennie. Z czasem i wraz z poprawą kondycji blizny ilość tę można ograniczyć. Co więcej, idealnym wyborem są plastry silikonowe na blizny, które można komfortowo nosić nawet całą dobę. Można je myć i zdejmować, a ich wymiana zalecana jest średnio co 2 tygodnie stosowania.
Bagłaj M., Blizny jako problem kliniczny w praktyce dermatologa estetycznego, Dermatologia Estetyczna, 16(2), 2014, s. 80-85
Jamrógowicz M., Żebrowska M., Łukasiak J. i wsp., Silikonowe preparaty do leczenia powierzchniowego blizn, Terapia i Leki, 66(6), 2010, s. 437-441