Multisensoryczne zabawki dla noworodka
W sklepach można odnaleźć wiele zabawek dla noworodków. Zazwyczaj oznaczane są przedziałem wiekowym 0+ lub 0-3 m. To oznacza, że są odpowiednie dla dzieci w wieku od 0. do 3. miesiąca życia. Takie wskazówki są dobre dla osób, które szukają prezentu dla nowego członka rodziny, a nie do końca znają się na zabawkach dla dzieci.
Co znajduje się w tej kategorii dziecięcych zabawek? Najczęściej są to wszelkiego rodzaju kontrastowe gadżety, od pluszaków po książeczki i maty. Można także odnaleźć modne ostatnio szumisie wydające uspokajające dla noworodków dźwięki, czy wszelkiego rodzaju maty edukacyjne i karuzele do łóżeczek z zabawkami, lusterkami i innymi elementami pobudzającymi zmysły.
Producenci zabawek dla dzieci twierdzą, że wszystkie te gadżety wspierają rozwój dziecka. W końcu noworodek dostrzega już kontrastowe, czarno-białe przedmioty, a z czasem skupia wzrok także na czerwonych i żółtych plamkach. Ponadto już od pierwszych dni życia można puszczać dziecku ciche, uspokajające dźwięki czy melodyjki. Wszystko się zgadza, jednak warto lepiej przyjrzeć się rozwojowi maluszka w pierwszym miesiącu życia aby ocenić, czy wszystkie te zabawki dla noworodka są mu w rzeczywistości potrzebne.
Rozwój dziecka w pierwszym miesiącu życia
Narodziny są dla maluszka czasem ogromnej zmiany. Dotąd jedynym środowiskiem, które znał, było ciepłe i przytulne wnętrze brzuszka swojej mamy. Narodziny przenoszą go do zupełnie obcego świata, w którym dochodzą do niego liczne dźwięki, widzi ostre światła rażące go w oczy, a także czuje nieustanny dotyk materiału na skórze. Ponadto nie jest mu już tak ciepło.
Pierwsze dni życia dziecka są dla niego wyzwaniem. Warto jednak pamiętać, że nie tylko pierwsze dni, ale cały pierwszy miesiąc jest czasem powolnej adaptacji dziecka do nowych warunków bytowych. Choć receptory jego zmysłów – wzroku i słuchu wykształciły się w życiu płodowym, to jednak po narodzinach odbieranie bodźców słuchowych i wzrokowych jest mocno ograniczone. Wszystko to ma na celu ochronę maluszka przed nadmiarem bodźców.
W pierwszym miesiącu życia noworodek widzi za mgłą. Wyraźniej nieco dostrzega obiekty zlokalizowane przed nim w odległości około 20 cm, najlepiej usytuowane z boku, ponieważ widzi on jedynie na peryferiach. Podobnie jest ze słuchem. Choć maluszek słyszy, dopiero w drugim tygodniu życia jest w stanie rozpoznać kierunek, z którego dźwięk dochodzi. Przetwarza i reaguje także na dźwięki stałe. Dopiero z czasem staje się bardziej wrażliwy na wszystkie dźwięki płynące z jego otoczenia.
Noworodek odbiera świat zewnętrzny głównie za pomocą dotyku i bliskości z rodzicem. Pierwszy miesiąc jest dla niego czasem intensywnego wzrostu i nabierania na wadze. Niezwykle ważne w tym pierwszym okresie życia maluszka jest budowanie więzi i poczucia bezpieczeństwa, które stanie się podstawą do nauki kolejnych umiejętności. Pierwszy skok rozwojowy wielu rodziców obserwuje w czwartym lub piątym tygodniu życia. Wówczas można zauważyć, że dziecko śledzi twarze rodziców, jest aktywniejsze i intensywniej odbiera bodźce z zewnątrz.
Czy kupować zabawki dla noworodka?
W pierwszym miesiącu życia dziecko wystawione jest na ogromną ilość nowych bodźców związanych ze zmianą środowiska życia. Jego układ nerwowy dopiero zaczyna się kształtować i powoli reagować na sygnały dochodzące do niego z zewnątrz. W tym czasie zupełnie niepotrzebne jest stymulowanie noworodków dodatkowymi bodźcami wywoływanymi przez zabawki kontrastowe czy wydające dźwięki. Na to przyjdzie czas w późniejszym czasie.
Każdy rodzic powinien być świadomy ryzyka przebodźcowania maluszka, czyli momentu, w którym układ nerwowy dziecka nie daje sobie rady z nadmiarem bodźców. Wówczas można zaobserwować nerwowość i płaczliwość u dzieci. Można tego uniknąć, tworząc wokół dziecka atmosferę spokoju, bezpieczeństwa i miłości.
W okresie noworodkowym niezwykle ważny jest rozwój emocjonalny i budowanie więzi z rodzicem. Tę można kształtować przez bliskość, szybką reakcję na potrzeby, kontakt skóra do skóry czy karmienie. Z kolei rozwój fizyczny noworodków zapewnia kołysanie, bujanie i tulenie, które wpływa na zmysł równowagi.
Zabawki dla noworodków w pierwszym miesiącu życia wcale nie są maluszkowi potrzebne. Nadmiar bodźców, które otrzymuje ze świata zewnętrznego w zupełności wystarczy, aby dziecko prawidłowo się rozwijało. Nie ma potrzeby dodatkowo go stymulować nadmiarem kolorów, dźwięków i materiałów dotykających jego skóry. Tym, czego potrzebuje najbardziej jest miłość i bliskość rodziców, które wpłyną na jego poczucie bezpieczeństwa.
Bibliografia:
Krawczyński M., Wzrok niemowlęcia, [dostęp online] www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/52295,wzrok-niemowlecia
Mac A., Stymulowanie rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym w doświadczeniach matek, w: Dobrostan a Edukacja, Wydawnictwo Naukowe NeuroCentrum Lublin, 2016, s. 161-175.