W pogoni za życiem
To opowieść stworzona przez bardzo twórczy duet – pisarza Przemysława Wechterowicza i ilustratorki Emilii Dziubak, autorów takich dziecięcych bestsellerów jak Uśmiech dla żabki, Proszę mnie przytulić czy Urodziny Króla. Sięgając po tę przepięknie wydaną książeczkę, poznamy historię małej Jętki, żądnej wrażeń, lecz żyjącej wyłącznie jeden dzień. Wydaje się mało? Nie wyobrażacie sobie, jak wiele fascynujących rzeczy można zrobić od wschodu do zachodu słońca. W pogoni za życiem uczy, że każdy czas można dobrze wykorzystać, a przemijanie, choć nieuniknione, może być motywujące, do tego, by czerpać z życia jak najwięcej.
Wydawnictwo EZOP,
Wiek 3+
Co powiedział mi tata?
Desbordes Astrid to francuska filozofka, pisarka, autorka serii książek dla dzieci o uczuciach, w tym wzruszającej i mądrej Co powiedział mi tata? Główną postacią jest tu Archibald. Chłopiec, jak to kilkulatki mają w zwyczaju, zasypuje swojego tatę pytaniami. W ten sposób prowadzi małych czytelników przez dojrzewanie, dorosłość i przemijanie, czyli podróż, podczas której każdy może się natknąć na najróżniejsze przeszkody – porażkę, lęk, samotność. Jak sobie z tym poradzić? Tego dowiecie się czytając tę wspaniałą książkę!
Wydawnictwo Entliczek
Wiek 5+
Żegnaj, panie Muffinie!
Żegnaj, panie Muffinie to książka szwedzkich autorów Ulfa Nilssona i Anny-Clary Tidholm, którzy temat przemijania podejmują bardzo łagodnie, podkreślając, że śmierć jest częścią życia, czymś zupełnie naturalnym. Tytułowy pan Muffin to świnka morska w sędziwym wieku, który dorobił się pokaźnej gromadki rozczochranych potomków i, jak sam podkreśla, miał dobre życie. Życie, które właśnie dobiega końca. To historia nostalgiczna, w której można znaleźć zrozumienie i pocieszenie. Doceniana przez małych czytelników i wielkich znawców literatury, o czym świadczy prestiżowa w Szwecji Nagroda Augusta. Warto przeczytać ją dzieciom.
Wydawnictwo EneDueRabe
Wiek 7+
Brune
Rune, główny bohater, ma wiele zmartwień. Przeżywa żałobę, niedawno zmarł jego dziadek. Ponadto grupka łobuzów ciągle niszczy domek, nad którym wraz z przyjacielem pieczołowicie pracował. Rune w poczuciu niesprawiedliwości zostaje superbohaterem – Brune, a w ślad za nim idą inni… Czy zdołają pokonać zło? Tego nie zdradzimy. Powiemy jednak, że na pewno obalą stereotypy. To lektura ucząca empatii, która pokazuje, że niełatwo być małym człowiekiem w świecie emocji. Pierwsza z cyklu o młodocianych superbohaterach, którą stworzył norweski pisarz Håkon Øvreås.
Wydawnictwo Dwie Siostry
Wiek 8+
Oskar i pani Róża
To najsłynniejsza powieść francuskiego pisarza Erica-Emmanuela Schmitta, przedstawia 10-latka, który podczas pobytu w szpitalu spotyka wyjątkową zapaśniczkę – panią Różę. Choć tę opowieść zna wiele osób (tak książkową, jak i filmową), nie każdy wie, że to dzięki niej Otylia Jędrzejczak zlicytowała swój złoty medal, a zebrane pieniądze przekazała dzieciom chorym na białaczkę. Ten wspaniałomyślny gest dopełnia tę piękną historię. Przekonajcie się sami!
Wydawnictwo Znak Literanova
Wiek 10+