Testy combo w POZ

Jak powiedział 05.01.2023 r. podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski– Dzisiaj rano podpisałem rozporządzenie, które wprowadza do POZ, czyli u lekarza rodzinnego, możliwość wykonania testu, który będzie weryfikował, z jaką przypadłością mamy do czynienia – czy to jest grypa, RSV, czy covid-19. 

Szybkie testy antygenowe, tzw. combo, jeszcze w tym tygodniu mają pojawić się w hurtowniach, do których będą mogły zgłosić się chętne placówki POZ. Te, które je zakupią, dadzą swoim pacjentom możliwość szybkiej i profesjonalnej diagnostyki. 

– Jesteśmy po rozmowach z producentami, którzy zadeklarowali, że w tym profesjonalnym obrocie testów nie zabraknie. Mówię tutaj o profesjonalnym obrocie, bo testy, które mamy w aptekach, muszą być dodatkowo certyfikowane do samowykorzystania, a testy, które będą wykonywane w POZ, to będą testy przeznaczone dla profesjonalistów –  tłumaczył Adam Niedzielski.

Minister zdrowia wyraził przy tym nadzieję, że wprowadzona diagnostyka pozwoli ograniczyć nadużywanie antybiotyków, podkreślając, że są to leki, które przecież nie leczą infekcji wirusowych, ale dopiero powikłania i nadkażenia bakteryjne. 

Antybiotyki nie działają na wirusy

tweet Agnieszki Mastalerz-Migas

Nadużywanie antybiotyków to wciąż poważny problem, o czym od lat alarmują specjaliści różnych dziecin. Wśród nich dr hab. n. med., prof WUM Agnieszka Mastalerz-Migas, zaangażowana w rozwój medycyny rodzinnej, która na swoim Twitterze zamieściła apel do lekarzy, aby nie przepisywali antybiotykoterapii na każdą infekcję dróg oddechowych i do pacjentów, aby nie żądali leczenia antybiotykiem każdego przeziębienia, grypy, covid czy innych infekcji wirusowych. Jak wyjaśnia ekspertka:

To jest dramat co się dzieje. Pacjenci jedzą antybiotyki jak dropsy. A lekarze zapominają, że podejmują decyzje terapeutyczne i biorą za to odpowiedzialność. Nawet po krótkotrwałej antybiotykoterapii mikrobiom jelitowy odtwarza prawidłowy skład przez kilka miesięcy.

W dalszych komentarzach pod swoim tweetem dodaje:

– Antybiotyki nie działają na wirusy. Nie leczą infekcji przez nie wywołanych. Nie działają też profilaktycznie ani ochronnie. to, że zaczniecie brać antybiotyk od początku infekcji nie oznacza, że ochronicie się przed nadkażeniem bakteryjnym. Wręcz przeciwnie- zniszczeniu ulegnie flora fizjologiczna i to Was osłabi.

Szybka diagnostyka przy objawach grypopodobnych

dziecko badane stetoskopem przez pediatrę

Testy combo będą dostępne w tych placówkach POZ, które je zakupią. Koszty mają być zwrócone. Rekomendowane jest finansowanie zarówno zakupu testu, jak i przeprowadzenie badania, bez określenia limitu umowy. Pacjenci będą mogli skorzystać z testów bezpłatnie, podczas wizyty u lekarza medycyny rodzinnej. Oczywiście o potrzebie takiej diagnostyki decyduje internista czy pediatra na podstawie oceny zdrowia.  


Wykonywanie testów combo (poprzez pobranie wymazu) zalecane jest wszystkim osobom z objawami grypopodobnymi, zwłaszcza dzieciom. Dolegliwości, które mogą wskazywać zarówno na grypę, covid-19, jak i zakażenie RSV to gorączka, katar, kaszel, bóle gardła, mięśni, głowy, ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Rozpoznanie ich przyczyny jest kluczowe dla dalszego postępowania terapeutycznego – infekcje wirusowe leczy się objawowo, bakteryjne przyczynowo, z pomocą odpowiedniego antybiotyku. 

Może zainteresować Cię również: Przeziębienie, grypa, covid-19, a może zakażenie RSV? Jak rozpoznać, co dziecku dolega?


wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego u dzieci
starannie dobrane, naturalne składniki
zawiera certyfikowany MIÓD MANUKA MGO 263+
wyciąg z kwiatostanu lipy, witamina C i cynk uczestniczą w procesach łagodzących błony śluzowe gardła
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

RSV, grypa, czy COVID-19? Pokaże to test combo dostępny u lekarza rodzinnego. Jest rozporządzenie ministra | Polska Agencja Prasowa SA (pap.pl)

Jest rozporządzenie ws. testów combo w POZ. Kiedy będą dostępne? – Puls Medycyny – pulsmedycyny.pl

Tweeter Agnieszki Mastalerz-Migas