balsam z ektoiną do stosowania już od 1. dnia życia, dla skóry wrażliwej, suchej i atopowej.
bezpieczna formuła balsamu, potwierdzona na podstawie opinii toksykologicznej
łagodzi podrażnienia i wycisza zaczerwienienia skórne, koi i nawilża nawet bardzo suchą i wrażliwą skórę
testowany dermatologicznie
Kosmetyk. PREBIOTYCZNY EMOLIENT PLUS. Jedyny preparat o takim składzie - ektoina, prebiotyki, emolienty, witaminy.
reklama

Moda na czosnóżkę

Czosnóżka przedstawiana jest jako tradycyjny sposób do walki z przeziębieniem. Ostatnio stało się o niej głośno za sprawą pewnej instamamy. Na jej profilu ukazała się instrukcja, pokazującą krok po kroku, jak przygotować taki “czosnkowy opatrunek”.

Rozgnieciony czosnek z olejem rycynowym przykładamy na gazik. Składamy go na pół, aby ograniczyć kontakt czosnku ze skórą i nie wywołać oparzeń – zaznacza infuencerka. Na koniec czosnkowy gazik przykładamy do podeszwy stóp dziecka i delikatnie owijamy bandażem. 

Jej zdaniem czosnóżka działa bardzo szybko, pomaga na katar i zatkany nos, a wszystko dzięki właściwościom czosnku, który jest silnym naturalnym antybiotykiem. Rozdrobiony rzeczywiście może pomóc – uwalnia allicynę o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych – jednak tylko, gdy stosowany jest doustnie. 

To trochę tak, jakby ten bandaż zamoczyć w antybiotyku, zamiast podać doustnie. Myślicie, że zadziała? Już pomijam, że wirusówek nie leczymy antybiotykiem. Czosnek doustny ma korzystne działanie w różnych infekcjach, ale nie sądzę, by miał jakiekolwiek działanie w takiej “bandażowej” formie – wyjaśniała portalowi Radia Zet lek. Monika Działowska, znana jako Pediatra na Zdrowie. 

Czosnek na skórę

Zgodnie z instrukcją instamamy czosnóżkę należy zastosować na noc. Czy to nie za długo? – zastanawiali się komentujący nagranie internauci. I słusznie. Okład z rozdrobionego czosnku pozostawiony na wiele godzin na skórze może przecież przesiąknąć, puścić sok, który podrażni, a nawet poparzy delikatną skórę. Niektórzy obserwatorzy potwierdzali, że po wypróbowaniu czosnóżki ich dziecko budziło się z zaczerwienioną, piekącą skórą. Oczywiście są i tacy, którzy twierdzą, że nic takiego się nie zadziało. Może mieli dużo szczęścia albo mało czosnku…

O opinię zapytaliśmy lekarkę, specjalizującą się z dermatologii. 

Trzeba mieć świadomość, że skóra dziecka jest delikatniejsza, niż skóra osoby dorosłej i substancje zawarte w czosnku mogą prowadzić do pojawienia się podrażnień, a w gorszym przypadku – nawet poparzeń skóry.


Solik
SOLIK - SPRAY DO NOSA Z EKTOINĄ
roztwór izotoniczny z ektoiną
od 1. miesiąca życia
nawilża suchą i podrażnioną śluzówkę nosa
chroni przed wysychaniem, wspiera regenerację wrażliwej śluzówki nosa

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Solik. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów zespołu suchego nosa. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG
reklama

W doniesieniach naukowych możemy znaleźć opisy przypadków, gdzie doszło do poważnych oparzeń chemicznych skóry po zastosowaniu surowego czosnku w postaci okładów. W czosnku znajdują się bowiem substancje o działaniu drażniącym, do których zaliczamy przede wszystkim disiarczek diallilu, allicynę i disulfid allilopropylu. Kontakt tych substancji ze skórą może prowadzić do pojawienia się nie tylko zaczerwienienia, ale także pęcherzy i nadżerek. Przerwanie ciągłości skóry grozi natomiast nadkażeniami bakteryjnymi. Stosowanie czosnku na gazik również nie gwarantuje bezpieczeństwa takiej procedury.

Ponadto, infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych nazywane potocznie przeziębieniami są w ogromnej większości wywoływane przez wirusy, a więc leczenie “naturalnym antybiotykiem” nie ma jakiegokolwiek medycznego uzasadnienia, ponieważ za objawy choroby nie odpowiadają bakterie. W przypadku wystąpienia u naszego dziecka objawów infekcji zdecydowanie lepiej udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – zaleca lek. Katarzyna Banaszczyk.

Czosnek tak, czosnóżka nie

Okazuje się, że tak modna ostatnio czosnóżka nie jest panaceum na przeziębienie. Nie ma podstaw sądzić, że pomaga na katar i zatkany nos. Zamiast tego może poważnie uszkodzić skórę dziecka, dlatego lepiej z niej nie korzystać. Nie oznacza to jednak, że trzeba definitywnie zrezygnować z czosnku. Warto włączyć go do diety wszystkich członków rodziny, nawet tych najmłodszych. Ważne jednak, by robić to z rozwagą. Jak? O tym pisała na naszym portalu jakiś czas temu dietetyk, Agata Grzelaczyk: 

Czosnek może być podawany już przy rozszerzaniu diety niemowlaka. Choć z pewnością nie będzie to warzywo, od którego zacznie się rozszerzanie diety. Czosnek powinien raczej stanowić dodatek, do dania ze względu na swój intensywny smak i zapach. Dodatkowo czosnek u niektórych osób może powodować wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia czy nudności, dlatego należy obserwować, jak dziecko reaguje na nowe produkty wprowadzane do diety. Nie ulega jednak wątpliwości, iż warto włączyć czosnek do diety dziecka m.in. ze względu na jego cenne właściwości stymulujące układ odpornościowy. 

Zatem czosnek dla dziecka, jak najbardziej, byleby nie podany na skórę, ponieważ może ją podrażnić, a nawet spowodować oparzenia. 


przyśpiesza gojenie się ran, w tym trudno gojących się, skaleczeń, zadrapań i otarć, niewielkich oparzeń I i II stopnia
chroni przed zakażeniem
łagodzi ból i świąd
bardzo łatwa i bezbolesna aplikacja

To jest wyrób medyczny.

Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Kelatis. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania na rany, otarcia, niewielkie oparzenia, skaleczenia skóry itp. Pozwala kontrolować wysięk, tworząc czyste i wilgotne środowisko, które wspiera fizjologiczne procesy gojenia oraz chroni przed wzrostem egzogennej mikroflory w miejscu zastosowania. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Signorini Medicale S.r.l.
reklama

  • Czy dzieci mogą jeść czosnek? | Zdrowe Dziecko
  • https://zdrowie.radiozet.pl/ciaza-i-dziecko/zdrowie-dziecka/oklady-z-czosnku-na-stope-pediatra-ostrzega-przed-groznym-trendem
  • Al-Qattan MM. Garlic burns: Case reports with an emphasis on associated and underlying pathology. Burns. 2009;35:300–2.
  • Karabacak E, et al. An unusual garlic burn occurring on an unexpected area. BMJ Case Rep. 2014.