To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Na rower z dzieckiem, czyli przygotowanie do sezonu
Bezpieczeństwo to podstawa. Planując rodzinne rowerowe wojaże, musimy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich jej członków. Na początku sezonu warto oddać rowery do serwisu. Pompowanie kół, wyregulowanie i sprawdzenie hamulców, łańcucha oraz przerzutek – to podstawowe czynności, które trzeba wykonać po zimie.
Chyba nikogo nie trzeba już przekonywać do tego, że kask powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia każdego rowerzysty. O ile kaski dorosłych, raz kupione powinny służyć przez dłuższy czas, o tyle w przypadku dzieci, musimy trzymać rękę na pulsie. Dzieci wciąż rosną, obwód ich głowy się zmienia, dlatego na początku rowerowego sezonu, warto sprawdzić, czy kask dla dziecka jest w odpowiednim rozmiarze. Jeżeli zaś będzie taka potrzeba, za mały kask musimy wymienić na większy, dopasowany do rozmiaru głowy dziecka.
Kolejna ważna kwestia dotyczy dzieci, które jeszcze samodzielnie nie jeżdżą na rowerze. Jeżeli planujemy rodzinne wycieczki rowerowe z najmłodszymi członkami rodziny, musimy zadbać o zakup bezpiecznego fotelika rowerowego dla dziecka.
Dowiedz się więcej: Kask rowerowy dla dziecka – czym kierować się przy zakupie?
Fotelik na rower dla niemowlaka, czy to dobry pomysł?
Marzycie o rodzinnych rowerowych wojażach, ale nie macie pewności czy Wasz smyk nie jest na to jeszcze za mały? Wielu rodziców, podobnie jak Wy, zastanawia się, od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym, dlatego postanowiliśmy poszukać odpowiedzi u ekspertów.
Fotelik na rower dla niemowląt: opinia producenta
Zaczęliśmy od producentów fotelików rowerowych dla dzieci, którzy sugerują, że pierwsze wycieczki brzdąca w krzesełku przymocowanym do roweru rodzica można rozpocząć, gdy dziecko ukończy 9. miesiąc życia i będzie potrafił siedzieć bez pomocy dorosłego. Teoretycznie jest to możliwe, jednak warto wziąć pod uwagę, że siedzące samodzielnie – czyli kilkumiesięczne dziecko nie potrafi sobie jeszcze odpowiednio radzić z przeciążeniami, które na nie działają podczas jazdy na rowerze po nierównym terenie. Co prawda damy radę usadzić kilkumiesięczne dziecko w foteliku, jednak czy ma to sens?
A ponieważ, jak wiadomo, każde dziecko rozwija się we własnym tempie, najlepiej, zanim zamocujemy fotelik na rower dla niemowląt, skonsultować się z pediatrą. Lekarz oceni, czy maluszek może już skorzystać z takich atrakcji i będziemy mieli pewność, czy wsiadać z dzieciaczkiem na rower, czy jeszcze chwilę z tym poczekać.
Fotelik na rower dla niemowląt: opinia fizjoterapeuty
A co o fotelikach na rower dla niemowląt sądzą fizjoterapeuci?
Zdaniem Ewy Kowalczyk, znanej Mamy-Fizjoterapeutki, chociaż na ogół fizjoterapeuci nie zalecają ich dla dzieci młodszych niż 18.-miesięczne, “ważna jest obserwacja dziecka czy podczas jazdy jego pozycja jest stabilna. Poniżej roku niezależnie od umiejętności jazda po nierównym terenie wydaje się być za dużym obciążeniem dla dziecka.”
Podobne zdanie ma Małgorzata Paleczny, specjalistka fizjoterapii pediatrycznej i doświadczona mama. Ekspertka na swoim blogu zwraca uwagę, że moment gotowości na jazdę w foteliku rowerowym wyznacza… umiejętność skoków.
“Podskoki, podczas których dziecko również musi poradzić sobie z przeciążeniami, są sygnałem, że jego aparat ruchu i mechanizmy, które odpowiadają za amortyzację są już całkiem nieźle rozwinięte. A… kiedy dziecko zaczyna podejmować pierwsze próby podskoków? Oczywiście każdy maluszek w nieco innym czasie, bo tempo rozwoju każdego dziecka jest inne, ale najczęściej w okolicach 18. miesiąca życia możemy zauważyć, że mały człowiek jest coraz bardziej zainteresowany tą aktywnością”.
Od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym?
Jazdę na rowerze z maluszkiem najlepiej rozpocząć, gdy potomek skończy 18. miesięcy i będzie fizycznie gotowy na taką aktywność. Wcześniejsze wojaże, ze względu na niedojrzałość aparatu kostno-stawowo-mięśniowego, mogą okazać się niebezpieczne i zaburzyć rozwój kręgosłupa oraz mięśni dziecka.
Wychodzi więc na to, że lepiej fotelik na rower dla niemowląt zastąpić przyczepką albo… zdać się na cierpliwość. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego dziecka, jednak czasem warto poczekać, zwłaszcza gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo pociechy.
Fotelik rowerowy dla dziecka – od czego zacząć?
Wielu rodziców ma problem z zakupem fotelika rowerowego dla dziecka, zwłaszcza gdy nie wiadomo, czym tak naprawdę się kierować i na jakie aspekty zwrócić uwagę. Wybór dobrej jakości fotelika rowerowego, ale też jego odpowiedni montaż, to gwarancja bezpieczeństwa dziecka, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować. Podstawową kwestią przy zakupie fotelika rowerowego dla dziecka jest wiek oraz waga malucha. Należy też wziąć pod uwagę model fotelika, jaki nam odpowiada. Przed zakupem należy też sprawdzić kompatybilność fotelika z rowerem.
Rodzaje fotelików rowerowych
Planując zakup fotelika rowerowego dla dziecka, musimy wziąć pod uwagę różne parametry oraz rodzaje fotelików. Mamy do wyboru foteliki montowane z przodu na kierownicy, foteliki montowane z tyłu na ramie podsiodłowej lub na bagażniku, a także wspomniane wcześniej przyczepki rowerowe. Wybierając fotelik, możemy wybierać między fotelikami z limitem wagowym do 15 kg i do 22 kg.
Dobierając odpowiedni rodzaj i typ fotelika, powinniśmy wziąć pod uwagę wzrost dziecka, jego wagę, a także wpływ fotelika na sterowanie rowerem. Jeżeli chodzi o odczuwalność podczas jazdy, to foteliki montowane z przodu, na kierownicy oceniane są jako najbardziej odczuwalne dla kierowcy roweru, zaś ich plusem jest stały kontakt i kontrola nad dzieckiem. Zwykle ten rodzaj fotelików ma limit wagowy do 15 kg. Foteliki montowane z tyłu są bardziej komfortowe dla kierującego i mają zwykle większy limit wagowy. Podczas zakupów zwróćmy też uwagę na materiał wykonania – najlepiej, aby był odporny na wodę i promienie UV. Dziecku z pewnością bardzo wygodnie będzie w foteliku rowerowym z miękkiego, przyjemnego tworzywa. Warto też upewnić się, że czyszczenie nie sprawi większego problemu.
Do wyboru mamy:
- foteliki na rower dla niemowląt (9-15 kg),
- foteliki na rower dla dzieci powyżej 1. roku życia (do 22 kg),
- foteliki na rower dla starszych dzieci (do 30 kg),
- foteliki na rower montowane z przodu (na kierownicy),
- foteliki na rower montowane z tyłu (na ramie lub na bagażniku),
- foteliki na rower dla dziecka z możliwością regulacji nachylenia.
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Jaki fotelik na rower dla rocznego dziecka?
Jeśli zdecydujemy się na rozpoczęcie rowerowej przygody z rocznym dzieckiem, dobrym pomysłem może być zakup fotelika montowanego z przodu, na kierownicy bądź między kierownicą a siodełkiem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim rodzic cały czas ma brzdąca na oku i może odpowiednio zareagować, np. gdy dziecię się przestraszy lub zacznie wiercić. Poza tym maluszek siedzący przed rodzicem może bacznie obserwować świat. Foteliki rowerowe dla niemowląt montowane z przodu zapewniają małemu pasażerowi pełne pole widzenia, a więc zupełnie inaczej niż krzesełka montowane z tyłu. Co więcej, te pierwsze są na ogół przeznaczone dla dzieci o masie ciała poniżej 15 kg, tak więc zostały stworzone dla najmłodszych. Oczywiście zawsze warto rozważyć zakup przyczepki zamiast fotelika na rower dla niemowlaka. To znacznie bezpieczniejszy sposób przewożenia maluszka.
Fotelik na rower dla dziecka, jaki wybrać?
Dla starszaków dobrze sprawdzają się foteliki rowerowe montowane z tyłu – na bagażniku lub na ramie. Każdy z nich jest dość prosty w obsłudze, łatwo się wpina i wypina, czasem z pomocą adapterów, każdy też zapewnia podobny poziom amortyzacji.
Foteliki dla dzieci montowane z tyłu wydają się wygodniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza podczas dłuższych wycieczek. Poza tym, te z opcją regulacji nachylenia oparcia, zapewniają wysoki komfort jazdy. Jeśli maluszek w drodze zaśnie, a my akurat nie będziemy mogli się zatrzymać na drzemkę, takie rozkładane siedzisko ratuje sytuację – choć oczywiście nie nadużywamy tej opcji!
Ceny fotelików na rower dla dzieci oscylują wokół kilkuset złotych. To spory wydatek, dlatego wybrać takie siedzisko, które posłuży nam przez dłuższy czas. Foteliki rowerowe do 22 kg mogą posłużyć przez dobrych kilka sezonów. Zdarza się, że korzystają z nich nawet szczuplutkie 5-latki, choć rodzice takich starszaków zwykle wolą, aby pociechy jeździły już same. Z drugiej strony, zgodnie z literą prawa drogowego:
„Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę”.
Dla takich zuchów najlepszą opcją są foteliki na rower dla dzieci do 35 kg.
Foteliki rowerowe – na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupów?
Wybierając fotelik rowerowy dla dziecka, przede wszystkim musimy zadbać o bezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby kupować tylko foteliki z certyfikatem. W Unii Europejskiej obowiązują normy bezpieczeństwa o oznaczeniu EN 14344:2004. Bezpieczne będą też foteliki posiadające niemiecki znak TUV/GS.
Istotnym elementem w foteliku jest podnóżek, posiadający regulację wysokości, a także umożliwiający zapięcie stóp dziecka – chroni to przed przypadkowym włożeniem nóżki w szprychy.
Pamiętajmy, aby kupując fotelik rowerowy dla dziecka, zadbać również o zakup dobrze dobranego kasku, który obowiązkowo dziecko musi nosić podczas podróży w foteliku.
Lubisz aktywny wypoczynek? Daj się zainspirować: Pomysły na zabawę z dzieckiem na świeżym powietrzu
Dodatki do fotelika na rower dla dziecka. Co może się przydać?
Wszystko zależy od nas samych, jak często jeździmy, jak dziecko zachowuje się w czasie wycieczki, czy czuje się komfortowo? Na rynku dostępne są najróżniejsze gadżety dla miłośników rodzinnych wypraw na jednośladowcach. Do fotelika na rower dla dziecka możemy dokupić specjalna szybkę, która chroni przed wiatrem i nie tylko…
Tego typu osłonki można dopasować zarówno do fotelika przedniego, jak i tylnego.
Dla niektórych sprawdzić się mogą też inne akcesoria – zagłówek, wyściółka na fotelik rowerowy, poncho ochronne. Każde dziecko z pewnością ucieszy się z własnych okularków na rower oraz bidonu – oczywiście z ulubionym motywem!
Bardzo pomocne może okazać się również lusterko do roweru, szczególnie gdy maluszek siedzi z tyłu i nie do końca wiemy, co roi. Lusterko przydaje się także z innych powodów, ale trzeba uważać, żeby kontrola rodzicielska nie pochłaniała zanadto naszej uwagi podczas jazdy. To niebezpieczne!
Oprócz odblasków przydadzą się również odpowiednie sakwy. Jeśli często jeździmy z dziećmi na rowerze to nawet zakup must have. Sakiewki i torby dobieramy dopiero po tym, jak ustalimy, który model fotelika rowerowego dla dziecka będzie dla nas najlepszy. Jeśli przedni, możemy kupić torby na bagażnik, jeśli tylny, możemy wybrać sakwę na ramę, pod siodło albo koszyk mocowany na kierownicy – wedle uznania.
Jazda z dzieckiem w foteliku rowerowym. O czym pamiętać?
Odpowiednio dobrany fotelik na rower dla dziecka to gwarancja udanej wycieczki i bezpieczeństwa naszego skarba. Dlatego podczas zakupów nie warto kierować się ceną, lecz przede wszystkim jakością. Szukając oszczędności, można szukać fotelika rowerowego z drugiej ręki, jednak wybierając używany fotelik zawsze sprawdźmy dokładnie, czy nie jest uszkodzony!
Zakup dobrego fotelika to jedno, a jego użytkowanie drugie. Pamiętajmy, żeby dziecko w foteliku rowerowym było prawidłowo zapięte, a na głowę miało założony kask. Nigdy też nie zostawiajmy go bez nadzoru. O wypadek naprawdę nietrudno.
Zasady bezpieczeństwa podczas jazdy z dzieckiem w foteliku rowerowym
- Bez kasku nie wsiadamy na rower.
- Fotelik na rower dla dziecka musi być odpowiednio dobrany – do wieku i masy ciała dziecka,
- Podczas jazdy dziecko siedzące w foteliku musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, zapinamy też stopy maluszka!
- Podczas jazdy nie dajemy dziecku nic do jedzenia ani do picia.
- Dziecko w foteliku rowerowym nie powinno spać podczas jazdy, w czasie snu główka dziecka bezwładnie opada na boki, co niesie ryzyko uszkodzenia. Jeśli maluch przysypia, trzeba się zatrzymać i znaleźć odpowiednie miejsce na drzemkę maluszka, można rozłożyć kocyk lub bluzę na trawie lub znaleźć zacienioną ławkę i pozwolić dziecku wygodnie odpocząć.
- Im młodsze dziecko, tym krótsze trasy przejazdu i częstsze przerwy. Z biegiem czasu możemy stopniowo wydłużać dystans.
- Dziecko w foteliku rowerowym ma mniej ruchu niż jadący rodzic, dlatego może szybciej zmarznąć. Na przejażdżkę ubieramy smyka odpowiednio do pogody, na cebulkę, pamiętając o ochronie przeciwsłonecznej!
Jazda z dzieckiem w foteliku rowerowym to wielka frajda, zarówno dla rodziców, jak i dla smyka. Trzeba jednak pamiętać, że na wszystko przychodzi czas, a przyspieszanie niektórych rzeczy może niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Nawet jeśli to coś, jest tak korzystne jak rodzinna wycieczka rowerowa. Zdrowy rozsądek przede wszystkim!
Przeczytaj także: Dopajanie niemowląt – czy to potrzebne?
To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, Przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, motorowerów oraz pojazdów zaprzęgowych Art 33 (Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602)
How safe are children when transported by bicycle? — Monash University
Foteliki rowerowe i przyczepki dla dzieci okiem fizjoterapeuty – Mama fizjoterapeutka