zdjęcie rodziny w małym zielonym kole
Spray do gardła z ektoiną:
wspomaga leczenie stanów zapalnych gardła wywołanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe
bezpieczny dla dzieci, miętowy smak
pomaga zapobiec infekcji, np. po zabiegu usunięcia migdałków
Ectilan

Jodek potasu w razie potrzeby

Wszystkie podejmowane kroki mają charakter przygotowawczy. Dotyczy to zarówno dostarczenia strażakom tabletek z jodkiem potasu, jak i ich ewentualnego przekazania szkołom. 23.09.2022 r. „Rzeczpospolita” poinformowała, że dyrektorzy szkół dowiedzieli się, że taka możliwość istnieje i w razie potrzeby mogą uczestniczyć w rozdawaniu środka chroniącego przed efektami promieniowania. 

Pewne kroki przygotowawcze podjął stołeczny magistrat, który we współpracy z urzędami dzielnicowymi wyznacza punkty dystrybucji i szkoli koordynatorów. To kroki wykonywane są tylko na wszelki wypadek.

Obecnie ryzyko wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jest minimalne, a podejmowane działania mają charakter prewencyjny – wyjaśniał „Rzeczypospolitej” Jakub Leduchowski, rzecznik Urzędu m. st. Warszawy. 

Dawka czyni truciznę

boale tabletki

W związku z doniesieniami medialnymi o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu wiele osób poczuło się zaniepokojonych i ruszyło szturmem do aptek po płyn Lugola albo do lekarza po receptę na preparaty o podobnym działaniu. To jednak niepotrzebne i niebezpieczne. Trzeba bowiem pamiętać, że dawka czyni truciznę. 

Nadużycie płynu Lugola grozi uszkodzeniem tarczycy, zwłaszcza u najmłodszych. Zatrucie jodkiem potasu objawia się problemami ze strony układu oddechowego i krążeniowego, może doprowadzić do niewydolności wątroby i nerek, a nawet stać się przyczyną śmierci. Co ważne, płynu Lugola ani żadnych innych środków zawierających jodek potasu nie wolno podawać niemowlętom i małym dzieciom, kobietom ciężarnym i karmiącym piersią.

Tego typu preparaty nie nadają się też do stosowania długotrwałego, można po nie sięgnąć jedynie ze ściśle określonych wskazań i w ściśle wyznaczonych dawkach. Na ten moment takich wskazań nie ma. Chociaż konflikt zbrojny w Ukrainie eskaluje, a walki w okolicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie ustają, nie mamy się czego obawiać. Tym bardziej, że podejmowane są kroki zachowawcze, pozwalające przygotować się na każdy, nawet najczarniejszy scenariusz. 


zdjęcie rodziny w małym zielonym kole
Polecane przez rodziców:
redukuje stany zapalne dróg oddechowych
chroni i nawilża błonę śluzową dróg oddechowych
rozrzedza gęsty śluz ułatwiając odkrztuszanie
zapobiega objawom alergii wziewnej
synergiczne działanie ektoiny oraz soli morskiej
Ectodose

Gdzie można dostać jodek potasu? Może być dystrybuowany w szkołach – rp.pl

Wzrasta zagrożenie promieniowaniem? Stołeczny ratusz przygotował się już do dystrybucji jodku potasu | Polska Agencja Prasowa SA (pap.pl)