Zobowiązanie na lata
Decydując się na zakup bądź adopcję zwierzaka, musimy mieć świadomość, że będziemy za niego odpowiedzialni przez długi czas. Oczywiście, chomiki żyją około trzy lata, ale pies może być z nami przez piętnaście, a kot nawet ponad dwadzieścia lat! Nieważne, na które ze zwierząt domowych się zdecydujemy – nie jest tak, że dziecko pobawi się nim przez tydzień po świętach, a potem problem zniknie. Czworonóg zostanie w naszym domu na długie lata, dlatego jego pojawienie się w rodzinie należy bardzo dokładnie przemyśleć.
Pies, tak samo jak i człowiek – czasem choruje
Każde zwierzę może zachorować. Niekiedy zdarzają się lżejsze problemy ze zdrowiem – pies może się przeziębić, a kot zwichnąć łapkę podczas zabawy. Niestety, zwierzęta zapadają także na bardzo poważne choroby, na które mogą cierpieć przez wiele lat. Są koty chore na cukrzycę, które muszą mieć regularnie podawane lekarstwa w zastrzykach czy psy cierpiące na nowotwory, których leczenie jest długie i kosztowne. Zawsze przed adopcją bądź kupnem zwierzaka należy przygotować się na to, że koszta wizyt u weterynarzy, nawet tych kontrolnych, leki czy operacje są dość drogie, a przyjmując pod swój dach pupila bierzemy również odpowiedzialność za jego zdrowie. W świątecznym szale łatwo o pochopne decyzje, które niestety swoje konsekwencje mogą przynieść dopiero za kilka lat – gdy na przykład zwierzę zachoruje i okaże się, że właściciele nie chcą bądź nie mogą go leczyć.
Presja
Dzieci bardzo często mają wyidealizowane wyobrażenie o zwierzętach domowych. Myślą, że kot to tylko słodka, długowłosa kulka, która się bawi i mruczy, a pies jest uroczy jak w reklamach i nigdy nie gryzie. Mając w głowie taki obraz czworonoga, dziecko bardzo skutecznie wywiera presję na rodzicu codziennie namawiając go na zakup pupila, często wykorzystując do tego płacz czy argument, że przecież będzie o zwierzę dbało. Prawda jest jednak taka, że dziecko jest tylko dzieckiem, a odpowiedzialność powinien – i będzie – ponosił dorosły. Trudno wymagać od małego dziecka wychodzenia rano w deszczu na spacery, czy pilnowania aby kot o odpowiedniej porze przyjął lekarstwo. To dorosły wie, jakim zobowiązaniem jest posiadanie pupila i tę informację powinien jak najdokładniej przekazać dziecku. Oczywiście, nasza pociecha może i powinna angażować się w opiekę nad zwierzątkiem, ale decyzja o posiadaniu go nie może być spowodowana chęcią sprawienia dziecku przyjemności czy uspokojenia jego płaczu.
Jeżeli chcemy przyjąć pod swój dach zwierzę – wybierzmy takie, które pasuje do naszej rodziny, a nie takie, które ładnie wygląda
Z pewnością każdy z nas widział w Internecie urocze, małe, rasowe kociaki czy mikropieski, które można zmieścić w torebce. Jest to jednak złudne wyobrażenie, każde kocię kiedyś urośnie i może, niestety, pokazać swojemu właścicielowi za pomocą pazurków, co myśli o kolejnej porcji głaskania. Jeśli chcemy mieć zwierzaka – musi być to taki, który będzie pasował do naszej rodziny. Jeśli cały dzień nie ma nas w domu, a wieczorem wolimy posiedzieć na kanapie i obejrzeć film, nie warto kupować psa, który wymaga przecież długich spacerów i aktywności. Jeśli nie wiemy, czy nasze dzieci nie mają alergii na sierść chomika – nie decydujmy się na taki prezent, ponieważ zaraz może się okazać, że chomika trzeba będzie w trybie natychmiastowym zwrócić do hodowcy. Pomyślmy, jaka jest nasza rodzina i co może zwierzęciu zaproponować, ile czasu możemy mu poświęcić i czy w ogóle ten czas damy radę wygospodarować. Takie dylematy mogą bardzo szybko zrewidować naszą chęć kupienia dziecku na prezent zwierzęcia.
Magiczny okres świąt zawsze się kończy, a po nim nadchodzi normalne życie. Czy mamy kiedy zajmować się zwierzakiem?
Święta to tylko kilka dni wolnych od pracy, szkoły i dodatkowych zajęć. W tym czasie, obok przygotowań, gotowania, sprzątania czy zakupów na pewno znalazłoby się miejsce na zabawę z nowym członkiem rodziny, psiakiem czy kotem. Jednak po świętach należy wrócić do swoich codziennych obowiązków. Dorośli wracają do nużącej pracy, należy zawieźć dziecko do szkoły, a potem zabrać na zajęcia dodatkowe. Czy w tym wszystkim znajdziemy czas, aby wrócić do domu i wyprowadzić psa bądź nakarmić kota? Pamiętajmy, że młode zwierzę wymaga ciągłej uwagi, a w czasie naszej nieobecności może coś w mieszkaniu zniszczyć.
Jeśli decyzja jest w pełni odpowiedzialna i przemyślana
Wychowywanie dziecka w domu, w którym mieszka zwierzak ma z pewnością bardzo pozytywny wpływ na jego rozwój. Zwierzę, tak jak nic innego, uczy empatii, odpowiedzialności, przywiązania. Dziecko, obcując z nim na co dzień, staje się wrażliwsze i uczy nowych rzeczy. Dlatego też zawsze warto, aby do rodziny dołączył czworonożny przyjaciel. Jeśli decyzja o kupnie czy adopcji zwierzaka jest przemyślana, uzgodniona ze wszystkimi członkami rodziny i pewna, wtedy nawet w okresie okołoświątecznym możemy pupila przygarnąć pod nasz dach – bo, tak jak już wspominaliśmy, mamy wtedy trochę więcej wolnego czasu. Pamiętajmy jednak, czy w przypadku kupna, czy adopcji – bierzmy zwierzę ze sprawdzonego źródła – legalnej (nie pseudo- ) hodowli bądź z odpowiedzialnej fundacji. Czworonożny przyjaciel z pewnością każdego dnia sprawi nam wiele uśmiechu!