Спочатку кілька слів пояснення. Хоча збройний конфлікт в Україні триває, ризик ядерної катастрофи мінімальний. Зараз у Польщі немає радіаційної небезпеки, повідомляє Національне агентство з атомної енергії.

Aktualna sytuacja radiacyjna w Polsce, Polska Agencja Atomistyki
Aktualna sytuacja radiacyjna w kraju, źródło: Państwowa Agencja Atomistyki

Йодистий калій або розчин Люголя?

Розчин Люголя – це водний розчин йоду в йодиді калію з сильними антисептичними властивостями. Має бактерицидну, вірусну та фунгіцидну дію, тому підходить для дезінфекції ран. Однак це не єдине його застосування.

Коли в 1986 році інформація про вибух на Чорнобильській АЕС дійшла до Польщі, була ініційована акція, під час якої жителі східних воєводств приймали профілактичну дозу рідини Люголя. Після прийому всередину щитовидна залоза насичується стабільним йодом, що перешкоджає поглинанню цієї радіоактивної речовини. Розчин йодистого калію дають переважно дітям, оскільки саме у них найбільший ризик розвитку пухлинних захворювань, пов’язаних з радіоактивністю йоду.

На той час розчин Люголя був єдиним препаратом, що захищає щитовидну залозу. Сьогодні існують таблетки зі стабільним (тобто таким, що не розпадається) йодистим калієм в строго певній дозі – це означає безпеку їх використання. Однак, вживаючи рідину Люголя, ми не знаємо, яку саме кількість цього елемента споживаємо. А це має ключове значення для  здоров’я.

Чи шкідливий йодид калію?

Доза створює отруту, а це означає, що будь-що, проковтнуте в неправильній кількості, може завдати вам шкоди. Це стосується й йодистого калію. Самостійний прийом розчину Люголя або таблеток йодиду калію, а що ще гірше – давання їх дитині, може порушити роботу щитовидної залози, спричинити її зниження або надлишок.

Щитовидна залоза є ендокринною залозою, яка розташована біля основи шиї. Вона виробляє гормони, зберігає їх і викидає в кров, тим самим впливаючи на роботу всього організму. Від гормонів щитовидної залози залежить наше здоров’я і самопочуття, а також розвиток дітей. Гіпотиреоз у немовлят несе ризик затримки психомоторного розвитку. З іншого боку, гіперактивність може стати причиною надмірної рухливості дитини, емоційної лабільності та проблем з концентрацією.

Враховуючи важливість щитовидної залози для функціонування всього організму, стає зрозуміло, що йодид калію в будь-якому вигляді не можна приймати без чіткого призначення лікаря. Його раннє використання не дає додаткового захисту, але несе серйозний ризик для здоров’я.

Калій йодид – як застосовувати, як дозувати?

За словами експертів Польського агентства з атомної енергії, наразі не варто боятися радіаційних ризиків. Це означає, що йодна профілактика не потрібна. Якщо це зміниться, ми дізнаємося про це зі звітів місцевої влади. Тоді ж розпочнеться розповсюдження препаратів із листівками з описом дозування та застосування, затвердженими МОЗ. Варто підкреслити, що єдиної дози йодиду калію, яка б підходила всім, не існує – необхідна кількість цього елемента залежить насамперед від вашого віку.

profilaktyka jodowa broszura informacyjna ministerstwa zdrowia

Йодна профілактика рекомендована переважно дітям, підліткам, вагітним жінкам і жінкам, які годують груддю. Це пов’язано з ризиком, який становить радіоактивний йод для розвитку щитовидної залози. Тому при необхідності ми якнайшвидше даємо дітям таблетки йодистого калію (в потрібній кількості). Діти старшого віку можуть розжувати цілу таблетку, запиваючи водою. Для маленьких дітей і немовлят найкраще подрібнити його і розчинити у воді або соку.

profilaktyka jodowa infografika informacyjna ministerstwa zdrowia

Ми даємо таблетки калію йодиду якомога швидше після впливу радіоактивного йоду – але це не означає, що ми повинні купувати такий препарат якомога швидше. По-перше, це лікарський засіб, що відпускається за рецептом, тому для його призначення лікар повинен бачити конкретні показання. Більше того, якщо ризик радіаційної надзвичайної ситуації стане реальним, ми отримаємо відповідні таблетки з інформацією про їх дозування з найближчої школи, поліклініки, аптеки чи пожежної частини. Це забезпечується вже зробленими кроками у сфері врегулювання криз та захисту людства. Завдяки їм міста та муніципалітети почуваються готовими до найгіршого, якого, нагадаємо, не повинно бути.

Підсумовуючи:

  • згідно з поточними звітами, ризик радіаційної небезпеки в Польщі мінімальний. Якщо це зміниться, то на міських складах є запас таблетованого калію йодиду, якого вистачить усім.
  • Нагадаємо, що їх слід давати переважно дітям, вагітним і жінкам, які годують грудьми, але тільки під час впливу радіоактивної хмари.
  • Препарати з йодистим калієм не можна приймати з профілактичною метою. Особливо це стосується розчину Люголя, дозу якого важко визначити.

Єдина розумна дія, яку ми можемо зробити, коли ми стикаємося з проблемами, – це перегляд новин, читання преси та урядових повідомлень.