Для чого варто вакцинуватись проти грипу?
Грип — це інфекційне захворювання, що викликається вірусами грипу А і В (РНК-віруси). Щосезону він викликає епідемії, які вражають значну частину суспільства. Запобігти захворюванню на грип, а в більшій мірі його важкі ускладнення, можна за допомогою вакцинопрофілактики.
Оцінюється, що в 2019-2020 роках вакцинація проти грипу запобігла:
- близько 7,5 мільйонів випадків захворювання на грип
- близько 105 тис госпіталізації через неї,
- 3,7 мільйона медичних відвідувань, пов’язаних із грипом,
- 6300 смертей від грипу.
Дослідження 2021 року показало, що серед дорослих, госпіталізованих через грип, вакциновані пацієнти мали на 26% нижчий ризик потрапити до відділення інтенсивної терапії (ВІТ) і на 31% нижчий ризик смерті від грипу порівняно з невакцинованими суб’єктами.
Крім того, вакцинація пов’язана з:
- кращий захист від ускладнень грипу для хронічно хворих людей,
- з нижчими показниками деяких серцевих подій серед людей із захворюваннями серця (особливо тих, у кого такі події спостерігалися протягом останнього року).
Вакцинація проти грипу також може зменшити ризик пов’язаного з грипом загострення хронічного захворювання легень (наприклад, хронічного обструктивного захворювання легень, що вимагає госпіталізації). Окремі дослідження показали, що серед людей з діабетом і хронічними захворюваннями легенів вакцинація проти грипу пов’язана з меншою кількістю госпіталізацій через погіршення їхнього хронічного стану.
Хто повинен вакцинуватись проти грипу?
Вакцинація проти грипу можна і потрібно робити всім пацієнтам. Однак є деякі пріоритетні групи, для яких вартість вакцинації відшкодовується або частково:
- вагітні жінки (повне відшкодування),
- люди 65+ (часткове відшкодування),
- люди 75+ (повне відшкодування),
- діти від 6 місяців до 18 років (часткове відшкодування),
- люди 18-65 років із супутніми захворюваннями (часткове відшкодування).
Інші також можуть отримати вакцину проти грипу, але вони повинні заплатити за вакцину.
Коли найкраще вакцинуватись проти грипу?
В Польщі і Україні епідемічний сезон грипу триває з жовтня по травень, а найбільша кількість хворих припадає на період з січня по березень. В окремі роки цей час може дещо відрізнятися від інших епідемічних сезонів.
Оптимально вакцинацію від грипу проводити до початку періоду підвищеної захворюваності на це захворювання, тобто в наших реаліях – з вересня по грудень. А це означає, що найкращий час для вакцинації настав!
Чи вакцинація проти грипу є безпечна для жінок в вагітності?
Про тяжкі наслідки зараження грипом під час вагітності відомо давно. Перенесений грип у вагітної підвищує ризик ускладненого перебігу вагітності та негативних наслідків у новонародженого. Вагітні жінки особливо схильні до тяжкого перебігу грипу, тому в сезон інфекцій їм слід особливо ретельно стежити за своїм здоров’ям.
Після вакцинації у вагітних жінок захисні титри антитіл проти грипу такі ж, як і у невагітних жінок, що доводить, що вагітність не змінює імунну відповідь на вакцину проти грипу. Дослідження в Сполучених Штатах, Європі та регіонах з обмеженими ресурсами показують, що вакцинація матері пов’язана з підвищенням рівня антитіл проти грипу та захистом у новонародженого, а також у вакцинованої матері.
Численні дослідження безпеки вакцинації проти грипу під час вагітності, проведені протягом десятиліть, підтверджують відсутність доказів підвищення ризику несприятливого впливу вакцинації проти грипу на перебіг вагітності. Крім того, у порівнянні з відсутністю вакцинації проти грипу під час вагітності, є високоякісні докази того, що використання інактивованої вакцини проти грипу пов’язане зі зниженням випадків народження новонароджених з низькою вагою.
Багато досліджень оцінювали ефективність вакцинації матері під час вагітності щодо немовлят, які захворіли на грип. Було виявлено, що немовлята жінок, вакцинованих проти грипу, потребують на 90% менше госпіталізації, ніж діти невакцинованих матерів.
Які ускладнення можуть виникнути після вакцинації проти грипу?
Деякі з побічних ефектів, які можуть виникнути під час вакцинації проти грипу, включають:
- біль, почервоніння та/або набряк у місці ін’єкції
- головний біль (незначний)
- лихоманка,
- нудота,
- м’язові болі,
- втома.
Вакцина проти грипу, як і інші ін’єкції, також може призвести до непритомності після її введення.
Для чого складники вакцинації від грипу змінюються що року?
У всьому світі існують центри моніторингу грипу, які щорічно відстежують найпоширеніші штами, збираючи дані та ідентифікуючи нові групи вірусів грипу, що розвиваються.
Тому оновлення складу вакцини є необхідним, оскільки вірус грипу має дуже високий рівень мінливості. З цієї причини в 1970-х роках були введені сезонні вакцини проти грипу, які враховували зміну складу штамів вірусу грипу в наступному сезоні.
Щороку наприкінці лютого Всесвітня Організація Охорони Здоров’я видає рекомендації щодо антигенного складу вакцини проти грипу на наступний сезон захворювання.
Giles ML.- The safety of inactivated influenza vaccines in pregnancy for birth outcomes: a systematic review. Hum Vaccin Immunother. 2019;15(3):687-699. doi: 10.1080/21645515.2018.1540807. Epub 2018 Nov 15.
Sakala IG.- Influenza immunization during pregnancy: Benefits for mother and infant. Hum Vaccin Immunother. 2016 Dec;12(12):3065-3071. doi: 10.1080/21645515.2016.1215392. Epub 2016 Aug 5.