dla dziecka od pierwszych dni życia
wspiera prawidłowy rozwój kości, mózgu, wzroku i układu odpornościowego
DHA z ekologicznych alg i witamina D
starannie dobrane, naturalne składniki
Suplement diety
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
reklama

Kiedy zaczyna się ząbkowanie i jak ono przebiega?

Ząbkowanie to nic innego jak wyrastanie pierwszych tzw. mlecznych zębów, które u każdego dziecka przebiega w innym czasie. Jest to kwestia indywidualna i nie należy się stresować, jeżeli maluch koleżanki już dawno ma pierwsze zęby, a Twój, będący w tym samym wieku, jeszcze nie. Zazwyczaj wyrastanie zębów rozpoczyna się między 4. a 8. miesiącem życia i trwa do około 3. roku życia.

Ząbkowanie przebiega stopniowo. To proces, w którym kolejno pojawiają się:

  • siekacze dolne i górne tzw. jedynki (4 zęby),
  • siekacze boczne dolne i górne tzw. dwójki (4 zęby),
  • kły i zęby trzonowe pierwsze – dolne i górne tzw. trójki i czwórki (4 zęby + 4 zęby),
  • zęby trzonowe drugie dolne i górne tzw. piątki (4 zęby).

W ten sposób pojawia się komplet 20 mleczaków. Ogólna zasada brzmi, że u dziecka, u którego pojawiły się pierwsze zęby, następne powinny zacząć wyrastać po ok. 4 miesiącach.

Natomiast jeżeli u dziecka pojawiły się zęby, a kolejne po upływie długiego czasu nie wyrastają lub jeśli dziecko nie zaczęło ząbkować po upływie 12. miesięcy od narodzin, należy udać się do pediatry lub stomatologa, gdyż może to świadczyć o poważniejszych problemach.

Jakie są objawy ząbkowania?

Pierwszymi objawami, świadczącymi o rozpoczęciu ząbkowania są: wkładanie do buzi i nadgryzanie rączek oraz różnych przedmiotów, a także nadmierne ślinienie. Są to odruchy, które nie przysporzą rodzicom większych problemów. Natomiast u malucha mogą pojawić się również inne, bardziej problematyczne dolegliwości tj.: zaczerwienienie i rozpulchnienie dziąseł, swędzenie, podwyższona temperatura, a do tego towarzyszący ból objawiający się płaczem, zdenerwowaniem, problemami ze snem a nawet brakiem apetytu.

Zarówno dla dziecka jak i rodzica jest to ciężki okres, który przysparza wielu zmartwień. Jednak pamiętajmy, że nie u wszystkich dzieci mogą wystąpić powyższe objawy. Czasami, dziecko poza wkładaniem do buzi różnych rzeczy nie sygnalizuje żadnych innych dolegliwości i o ząbkowaniu malucha rodzice dowiadują się dopiero po ujrzeniu pierwszego zęba.

ząbkowanie u dziecka

Jak pomóc maluchowi w bolesnym ząbkowaniu?

Metod na bolesne ząbkowanie jest wiele, to od Ciebie i Twojego maluszka zależy, która z nich przyniesie pożądane efekty. Od czego zacząć?

Zanim sięgniemy po preparaty dostępne w aptece, warto zacząć od niefarmakologicznych sposobów łagodzących objawy.

  1. Chłodny gryzak

Na opuchnięte dziąsła i ból w pierwszej kolejności można spróbować dać dziecku schłodzony w lodówce gryzaczek, ale nie zamrożony! Chłodna powierzchnia uśmierzy ból i będzie o wiele lepszym rozwiązaniem do nadgryzania niż rączki czy przypadkowe rzeczy, na których znajduje się pełno bakterii.

  1. Masaż dziąseł

Innym rozwiązaniem przynoszącym ulgę jest masaż dziąseł. Można wykonać go za pomocą palca, dbając oczywiście o odpowiednią higienę lub użyć w tym celu specjalnej, nakładanej na palec szczoteczki zaopatrzonej w wypustki. Sam palec lub z nałożoną szczoteczką kładzie się na dziąśle niemowlaka i delikatnie masuje okrężnymi ruchami.

Jeżeli jednak dziecko dalej jest niespokojne, płacze, marudzi, a do tego pojawiają się inne objawy takie jak gorączka, można  sięgnąć po preparaty farmakologiczne dostępne w aptece bez recepty.

  1. Syropy przeciwgorączkowe

Na ból związany z ząbkowaniem można  podać dziecku syropy z paracetamolem czy ibuprofenem, powszechnie znane jako syropy przeciwgorączkowe. Będą one działać przeciwbólowo, a dodatkowo zmniejszać występującą gorączkę związaną ze stanem zapalnym dziąseł, który często towarzyszy wyrastającym zębom.

  1. Maści i żele

Również dobrym wyborem będą preparaty do podawania miejscowego w postaci maści lub żeli. Zawierają one w swoim składzie substancje przeciwzapalne oraz kwas hialuronowy. Preparaty te będę zmniejszać ból dziąseł maluszka oraz zapobiegać rozszerzaniu się stanów zapalnych. W aptekach możemy dostać także maści zawierające substancję miejscowo znieczulającą – lidokainę, jednak nie są one rekomendowane ze względu na krótki czas działania i ryzyko przyjęcia zbyt dużej dawki przez dziecko.

Jak postępować z maluszkiem?

W ciężkim czasie ząbkowania pamiętaj, że Twój maluch Cię potrzebuje i będzie wymagał od Ciebie znacznie więcej uwagi. Przytulanie, noszenie w chuście i częsty kontakt z dzieckiem pozytywnie wpływają na jego zachowanie. Dziecko czuje się bezpiecznie przy rodzicach, przez co staje się spokojniejsze i łatwiej mu znieść trudny okres wychodzenia zębów.

Ząbkowanie to też czas obfitego ślinienia, dlatego warto zaopatrzyć się w kilka dodatkowych pieluszek tetrowych, dużo ubranek i ogrom cierpliwości, na pewno się przydadzą. 

Może zainteresować Cię także: Strach przed dentystą – jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?